Porady

Prawidłowy montaż pokrycia dachu przedstawia firma EBM

09.07.2015

Do montażu dachówek marki CREATON stosuje się m.in. folię (membranę) dachową UNO, DUO lub TRIO CREATON, która ma na celu chronić połać dachu przed zawilgoceniem i wszelkiego rodzaju pleśniami oraz łaty i kontrłaty. Na tym etapie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na równomierne rozmieszczenie łat na całej połaci oraz zachowanie szczeliny wentylacyjnej pod dachówką. Łatowanie powinno odpowiadać wymiarom dachówki. Wykonawca musi zadbać o to, aby na jednej krokwi łączenia łat w każdym kolejnym rzędzie nie przebiegały w tej samej linii.

PRZYKŁAD
Do pokrycia m2 dachu dachówką PREMION wykorzystuje się średnio 12,2 sztuki. Tolerancja łat przy tej dachówce wynosi od 354-378 mm, a minimalny kąt nachylenia dachu to 10°

Montaż dachówki

Przy montażu dachówki trzeba mieć na uwadze fakt, że krycie dachu odbywa się od strony prawej do lewej, od dołu, w stronę szczytu dachu. Zanim wykonawca przystąpi do układania dachówki, musi odpowiednio rozmierzyć dach. Oprócz samej dachówki podstawowej, warto pamiętać o doborze właściwych akcesoriów dachowych - są one niezbędnymi dodatkami, których brak może znacząco obniżyć trwałość dachu. Ich zastosowanie wzmacnia pokrycie i ułatwia prace dekarskie. Do jednych z najbardziej popularnych akcesoriów dachowych należą elementy wpływające na wentylację pokrycia. Wentylacja to istotny czynnik w zakresie właściwości termoizolacyjnych dachu.

MONTAŻ DACHÓWKI TYPU „HOLENDERKA PŁASKA” NA DACHU DWUSPADOWYM

W przypadku dachu dwuspadowego prace dekarskie należy rozpocząc od rozmierzenia łatowania oraz trasowania pionowych linii, według których zostaną położone dachówki podstawowe oraz boczne na połaci W następnej kolejności należy ułożyc dachówki boczne zaczynając od prawej strony dachu oraz pierwszy rząd dachówek przy okapie1) W przypadku dachu dwuspadowego prace dekarskie należy rozpocząć od montażu dachówek krawędziowych (z prawej strony dachu) oraz pierwszego rzędu dachówek podstawowych  na okapie

Do montażu dachówek trzeba stosować specjalne klamry burzowe (spinki)

2) Następnie sznurem traserskim rozmierza się pionowe linie, według których zostaną ułożone dachówki podstawowe na połaci

W trakcie montażu należy pamiętać o wykorzystaniu akcesoriów, np. systemowych  dachówek aluminiowych pod stopnie kominiarskie, ławy czy płotki przeciwśniegowe


3) Do montażu poszczególnych dachówek powinno się używać specjalnie dobranych klamer (spinek)

Podczas układania pokrycia na dachu dwuspadowym zaleca się stosowanie dachówek krawędziowych – prawej i lewej.

Przy szczytach dachu wykorzystuje się dachówkę kalenicową, dzięki której nie trzeba montować na połaci dodatkowo elementów z tworzywa sztucznego przy dolinie fali dachówki, co gwarantuje uzyskanie na dachu ceramicznej połaci najwyższej jakości. Ponadto dachówka ta ułatwia prawidłową wentylację, zwłaszcza poprzez zastosowanie wraz z nią systemu CREATON „FIRSTFIX”. System ten nie tylko ułatwia bezpieczny montaż dachówki, lecz także sprawia, że nie jest konieczne dodatkowe użycie łaty kalenicowej oraz uszczelek (do 10 metrów połaci).

Kolejnym elementem zabezpieczającym dach między innymi przed silnymi podmuchami wiatru jest stosowanie klamer (spinek) do dachówek. Klamry te wzmacniają konstrukcję pokrycia dachowego.

Dodatkowo przy zakończeniu gąsiorów warto zadbać o ich wykończenie specjalnie dobranymi zaślepkami.

Innym ważnym elementem, który inwestor może  zastosować na dachu jest zintegrowany z dachówką, ceramiczny kominek CREATON „SIGNUM”. Tworzy on nowoczesny system wentylacji dla pomieszczeń w domu. Kominek ten można idealnie dopasować i osadzić na dachu.

Znaczącym udogodnieniem w późniejszym użytkowaniu dachu może okazać się montaż ław kominiarskich oraz stopni i drabinek dachowych.

Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości dachówek oraz oryginalnych akcesoriów marki CREATON, inwestor może w pełni cieszyć się doskonałym zarówno pod względem wizualnym, jak i jakościowym, posiadającym długoletnią gwarancję trwałości dachem.

źródło i zdjęcia:  ETEX BUILDING MATERIALS POLSKA

Firma powiązana:

CREATON Polska sp. z o.o.

Telefon 32 624 95 00
www.creaton.pl
biuro@creaton.pl

CREATON Polska sp. z o.o.