Porady

Budvar: Wybieramy okna na lata - na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie

20.05.2015

Planując wymianę okien lub ich zakup do nowego domu często nie mamy dostatecznej wiedzy jaki rodzaj okien powinniśmy wybrać i na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę.

Oferta okien na rynku jest bardzo szeroka. Firmy z branży stolarki okiennej konkurują ze sobą pod względem innowacji wprowadzanych do swoich produktów jak i ceny. Jak więc dokonać właściwego wyboru, skąd będziemy wiedzieć, że akurat taki rodzaj okna będzie idealnym dla nas rozwiązaniem? Poniżej przedstawimy kilka ważnych elementów jakie powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na zakup okien. Pamiętajmy, że okna jest to inwestycja na lata, przy ich zakupie powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością i parametrami technicznymi.

Wybór okna  powinien przede wszystkim zależeć od oczekiwań i gustu klienta, a także jego potrzeb. Klient aktualnie może wybierać spośród okien PVC, drewnianych i aluminiowych. Na rynku dostępne są okna w niebanalnych kształtach, a także w bogatej gamie kolorów. Kolor, kształt i rodzaj okna to jednak tylko  powierzchowne czynniki, które wpływają tylko i wyłącznie na walory estetyczne i wizualne wnętrza. Decydując się na zakup powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o parametrach technicznych okna takich jak:  energooszczędność i dźwiękoszczelność, wentylacja oraz bezpieczeństwo.

Okna PCV – najczęstszy wybór wśród klientów

Okna PVC są najbardziej popularnymi oknami montowanymi w polskich domach. Cena, jakość, oraz dobra izolacja termiczna sprawiają, że jest to pierwszy wybór wśród klientów. Budvar Centrum jako jeden z pierwszych na rynku zastosował profile bezołowiowe wykonane z 100% PVC. Taki profil charakteryzuje się większą trwałością i wytrzymałością. Są to profile, które spełniają wszystkie zasady bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Warto również sprawdzić czy tworzywo sztuczne z jakiego wykonano profil nie zawiera domieszek ołowiu. Takie okno jest  bardziej ekologiczne, a przede wszystkim przyjazne dla zdrowia. Oferta okien z PVC może być w pełni dostosowana do potrzeb klienta. Klient ma możliwość wyboru spośród szerokiej palety kolorów –  począwszy od koloru białego po okna kolorowe, aż do kolorów drewnopochodnych. To klient sam decyduje jak jego okno ma wyglądać i jakie cechy ma spełniać.

Profil okienny – najważniejszy element

Profil to najważniejszy element okna. Jego parametry techniczne w znaczący sposób wpływają  na izolację termiczną, sztywność okna, a także  jego jakość. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów profili różniących się od siebie kształtem, liczbą komór, grubością ścianek, rodzajem uszczelnienia oraz szerokością konstrukcji. Profil wąski to ten  szerokości zabudowy od 58 mm do 63 mm, natomiast profile szerokie występują w rozmiarach od 70 mm do 90 mm. Szerokie profile pozwalają na instalację szerszych, a co za tym idzie, nowocześniejszych i bardziej specjalistycznych szyb.  Profil o szerokości 70 mm to jednak najbardziej optymalne rozwiązanie pod warunkiem, że posiada dobre uszczelnienie i jest prawidłowo zamontowany.

Uszczelki są elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru okien PVC. Podstawową funkcją uszczelek jest zabezpieczenie wnętrza domu czy mieszkania przed dostaniem się wody. W konstrukcji okna stosuje się dwa rodzaje uszczelek - oporowe, które montuje się pomiędzy ramą i skrzydłem oraz przyszybowe, które jak sama nazwa wskazuje, uszczelniają połączenie szyby zespolonej z profilem PVC. Jednak zastosowanie w profilu okiennym trzeciej – środkowej uszczelki podnosi znaczenie izolację cieplną i poprawia szczelność okna.  Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane przez producentów okien, gdyż klienci chętniej pytają o możliwości dodatkowego uszczelnienia okna. Okna z trzecią uszczelką są szczególnie  rekomendowane przez firmę Budvar.

Liczba komór oraz klasa szerokości ścianek osobno przyjmując ma raczej mniejsze znaczenie - jest przede wszystkim często nadużywanym narzędziem marketingowym. Najważniejsze są parametry całej konstrukcji profila. Oczywistym jest fakt, że komory zasadniczo wpływają na właściwości termoizolacyjne, okna, ale tylko wtedy, gdy ściany komór są grube, a nie wykonane z cienkiego materiału. Optymalnym rozwiązaniem są profile 5-cio lub 6-cio komorowe. Jednakże na rynku możemy znaleźć  profile nawet 8-komorowe.  Decydując się jednak na wybór okna zwróćmy przede wszystkim uwagę na szerokość profili, a nie  na liczbę komór.

Wybór systemy szybowego, a także ilości szyb w profilu

Produkty produkowane w fabryce Budvar standardowo wyposażone w szybę  o współczynniku  przenikania ciepła U= 1,1 W(m2K). Jest to najbardziej standardowa wartość, która w dostateczny sposób zapobiega przenikaniu ciepła wewnątrz pomieszczenia. Szyba taka wypełniona jest argonem zaś jedna z szyb jest szybą typu Thermofloat z niewidoczną warstwą kombinacji metali szlachetnych (tzw. powłoką niskoemisyjną).  W ofercie firmy Budvar możemy również znaleźć szerokie spektrum innych szyb dostosowanych do preferencji. Do domów polecamy pakiety 3 szybowe o współczynniku U=0,6 gwarantując jeszcze lepsze parametry termoizolacyjne. Jeśli chcemy uzyskać okna o doskonałej izolacji cieplnej wybierzmy te o wskaźniku równym lub mniejszym niż U=1,1 W(m2k).

W ofercie firmy Budvar można znaleźć również szyby redukujące przenikanie promieni słonecznych do wnętrza domu – tak zwane szyby refleksyjne i absorpcyjne. Są one barwione na różne kolory. Szyby refleksyjne dzięki zastosowaniu tlenku metalu na powłoce szyby dodatkowo powodują efekt odbicia promieni słonecznych, a nie jedynie zapobiegają ich przenikaniu. Szyby takie sprawiają, że latem szyby tak bardzo się nie nagrzewają, a zimą nie powodują  uciekania ciepła na zewnątrz. Zaletą tych szyb jest również delikatne przyciemnienie - wnętrze mieszkania dzięki tym szybom staje się niemal niewidoczne z zewnątrz.

źródło i zdjęcia: Budvar

Firma powiązana:

BUDVAR Centrum Sp. z o.o.

Telefon 43 824 31 32
www.budvar.pl

BUDVAR Centrum Sp. z o.o.