Porady

Jak zapewnić sprawną pracę kotłów na paliwa stałe i biomasę? - radzi METAL-FACH

24.06.2015

Kotły na paliwo stałe to wciąż najpopularniejsze u nas urządzenia do centralnego ogrzewania. Są najtańsze w eksploatacji, a także ekologiczne, jeśli palimy biomasą lub peletem. Posiadamy bardzo szeroką ofertę kotłów automatycznych z podajnikiem którym, warto przyjrzeć się dokładniej, aby wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Jakich parametrów szukać?

Komfort korzystania z kotła zwiększają przede wszystkim udogodnienia związane z automatyką. Kotły Sokół firmy METAL-FACH Technika Grzewcza są wyposażone w rozwiązania pozwalające na automatyczną pracę podajnika, a także regulację temperatury. Dzięki nim możemy sterować różnymi parametrami kotła i systemu grzewczego.

Automatyka i sterowanie temperaturą

Dzięki automatyce kotła możemy w nim regulować najważniejsze parametry pracy urządzenia, aby zapewnić jego bezpieczną i optymalną pracę. Możemy kontrolować temperaturę kotła, temperaturę w obiegu centralnego ogrzewania, temperaturę ciepłej wody użytkowej, a także temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniu. Sterownik fuzzy logic FL-310LG przeznaczony do regulacji parametrów pracy kotła zapewnia automatyczną zmianę parametrów mocy palnika, regulując ją tak, żeby ilość spalanego paliwa była jak najmniejsza, aby w ten sposób ograniczyć powstawanie zanieczyszczeń  i sadzy w kotle oraz wyeliminować wykraplanie pary wodnej w kotle. Mniejsza jest także emisja zanieczyszczeń do atmosfery.

Zastosowanie sterownika daje też możliwość ustawienia harmonogramu tygodniowego pracy pomp cyrkulacyjnej i dodatkowej oraz palnika. Użytkownik ma dyspozycji trzy zautomatyzowane tryby pracy, dzięki czemu nie musi wprowadzać zmian w parametrach pracy urządzenia, gdy tylko zmienią się warunki wewnątrz lub na zewnątrz domu. Pomiar temperatury spalin oraz poziomu tlenu w nich zawartego umożliwia uzyskanie wysokiej wydajności grzewczej kotła, co prowadzi do ograniczenia kosztów eksploatacji urządzenia. Automatyka steruje także wentylatorem odmierzającym powietrze do spalania.

Sonda lambda automatycznie dozuje powietrze, aby zapewnić najbardziej efektywną pracę kotła - na bieżąco dopasowuje ilość powietrza do obciążenia kotła, rodzaju paliwa i warunków atmosferycznych. Kotły na biomasę, eko groszek, miał są także wyposażone w automatyczne rozwiązania zabezpieczające, na przykład czujnik temperatury spalin. Gdy w komorze spalania temperatura przekroczy ustaloną, bezpieczną wartość, wyłącza się wentylator dozujący powietrze, aby nie dopuścić do przegrzania systemu grzewczego. Istnieje również możliwość zamontowania systemu zabezpieczającego przed zapłonem paliwa w postaci peletów w zasobniku, tzw. system STRAŻAK.

źródło i zdjęcie: METAL-FACH Technika Grzewcza

Firma powiązana:

METAL-FACH Jacek Kucharewicz

Telefon 85 711 94 54, 85 711 94 54 w. 28 (sprzedaż krajowa)
metalfachtg.com.pl
sprzedaz@metalfach.com.pl

METAL-FACH Jacek Kucharewicz