Porady

Poradnik Grupy Armatura: Chrom czy patyna, jak dobrać baterię do wystroju wnętrza?

17.06.2015

Armatura, nazywana często biżuterią łazienki, to element mający istotny wpływ na spójność i oryginalność wystroju wnętrza. Warto jednak pamiętać, że znaczenie przy doborze modelu do stylu łazienki może mieć nie tylko jego kształt czy funkcjonalności, ale również kolorystyka.

Poradnik Grupy Armatura: Chrom czy patyna, jak dobrać baterię do wystroju wnętrza?Łazienka nie pełni obecnie wyłącznie roli funkcjonalnego pomieszczenia, w którym przeprowadzamy codzienną toaletę czy domowe porządki. Nowoczesne wnętrza, obok wysokiego poziomu ergonomii i higieny, charakteryzują się również elegancką i spójną estetyką. Różnorodność wyposażenia dostępnego na rynku umożliwia aranżację łazienki w stylu zgodnym z preferencjami domowników. Umywalki w kształcie dawnych balii i armatura z ceramicznymi wykończeniami we wnętrzu retro, inspirowane geometrią sanitariaty i minimalistyczne baterie w łazience industrialnej czy meble w kolorze jasnego drewna i zapewniające wysoki poziom higieny wyposażenie do pomieszczenia w stylu skandynawskim – dysponujemy dziś niemal nieograniczoną dowolnością dopasowania wnętrza do naszych upodobań. Jak wzbogacić je dzięki odpowiedniemu doborowi armatury?

Ponadczasowa elegancja chromu

Poradnik Grupy Armatura: Chrom czy patyna, jak dobrać baterię do wystroju wnętrza?O trwałości łazienkowych baterii w dużej mierze decyduje materiał wykorzystywany w procesie produkcji. - Najczęściej stosuje się mosiądz, gwarantujący długoletnią trwałość i odporność armatury na uszkodzenia mechaniczne – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Popularnym wykończeniem tego typu modeli jest natomiast powłoka chromowana. Rozwiązanie to charakteryzuje się właściwościami antykorozyjnymi, stanowiąc skuteczną ochronę korpusu baterii w warunkach wysokiego poziomu wilgotności i częstego kontaktu z wodą – dodaje ekspert.

Armatura wykończona chromem to również propozycja o ponadczasowym charakterze. Tego typu modele dobrze komponują się ze śnieżnobiałą ceramiką łazienkową, tworząc eleganckie i uniwersalne połączenia. Sprawdzają się również w towarzystwie dodatków, utrzymanych w kolorystyce czerni, bieli, szarości czy pasteli. Dzięki połyskowi chromowanej powłoki, baterie o takim wykończeniu podkreślają wrażenie czystości wnętrza. Znajdą więc zastosowanie jako wzbogacenie aranżacji nowoczesnych, industrialnych, eleganckich lub skandynawskich łazienek. Ciekawym akcentem wykorzystywanym w przypadku baterii chromowanych są matowe lub złote ornamenty. Tego typu rozwiązanie dobrze sprawdza się w minimalistycznych łazienkach, w których o elegancji wnętrza decydują dyskretne detale.

Patynowe piękno w dawnym stylu

Patynowanie to proces objawiający się powstawaniem cienkiego nalotu na powierzchni stopów miedzi, w tym używanego do produkcji armatury mosiądzu. W jego naturalnym przebiegu, powstaje zielonkawa warstwa, zmieniająca barwę metalu. Podobne reakcje chemiczne mogą być jednak kontrolowane w procesie produkcji armatury, w sposób gwarantujący długotrwałe utrzymanie niezmiennego koloru powłoki. Patynowane modele doskonale sprawdzają się w łazienkach w stylu retro. Tego typu dekoracyjne wykończenie znajduje zastosowanie w przypadku baterii o okazałych kształtach i konstrukcji, a także ciekawych akcentach, takich jak dekoracyjne uchwyty czy ceramiczne przełączniki. Charakteryzująca się wzornictwem nawiązującym do dawnej estetyki armatura dobrze komponuje się z naturalnym drewnem oraz dodatkami w kolorach ziemi – brązami i zieleniami.

Kolor na lata

Aby łazienkowa armatura długotrwale zachwycała swym kolorem, konieczna jest jej regularna pielęgnacja.

Z uwagi na stosowanie w pokryciu korpusów wykończenia, czyszczenie powierzchni baterii wymaga rozwagi i właściwego wyboru środków. Dostępne na rynku gotowe detergenty, pomimo skutecznego działania, mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę armatury – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.Nieodpowiedni skład specyfiku lub użycie szorstkiej gąbki może spowodować odbarwienie powierzchni lub powstanie widocznych zarysowań. Z tego też powodu, podczas łazienkowych porządków warto stosować środki o odczynie lekko zasadowym, bez dodatku granulatu oraz miękką, bawełnianą szmatkę – dodaje ekspert.

Sprawdzonym i tanim sposobem, który skutecznie wyczyści powłokę baterii, nie naruszając jej struktury jest płyn do naczyń. Zmieszany z wodą w proporcji: łyżka stołowa na 1 litr wody, usunie zabrudzenia oraz kamienny osad. Po wyczyszczeniu armatury specyfikiem, należy wypolerować ją do sucha bawełnianą szmatką. W ten sposób łazienkowe baterie na nowo zalśnią pełnym blaskiem.

źródło i zdjęcia: Armatura Kraków

Firma powiązana:

Armatura Kraków

Telefon 12 25 44 206
www.grupa-armatura.pl
biuro@grupa-armatura.pl

Armatura Kraków