Porady

Ekspert Alpol: Tynk czy deska na elewacji – idealne, nowoczesne połączenie

29.05.2015

Elewacja budynków  kojarzy nam się zwykle z wykończeniem tynkiem cienkowarstwowym o fakturze "baranka" lub "kornika". Są jednak nowe rodzaje tynków, które pozwalają całkowicie zmienić jej wygląd i uzyskać efekty, o których jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie myślał. Przykładem takiego rozwiązania jest tynk mineralny modelowany ALPOL AT 319.

Sławomir Zalewski - Kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Zastosowań, Menadżer Produktu – Fasady w firmie Alpol GipsDo uzyskania właściwych efektów oprócz samego tynku wykorzystywane są specjalne narzędzia i materiały pomocnicze oraz nowe metody aplikacji dzięki którym mamy możliwość "oszukania" naszego wzroku i uzyskania wyglądu elewacji imitującego gładkie lub ręcznie formowane cegły, okładziny z piaskowca, a nawet odwzorowujące wygląd desek elewacyjnych. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie zdobywa coraz większą popularność zarówno w przypadku małych domów jednorodzinnych jak i na elewacjach dużych kompleksów mieszkaniowych. 

Wykończenie tynkiem modelowanym z imitacja deski elewacyjnej, stosuje się najczęściej w systemach ociepleń od zewnątrz. Wykonanie systemu w jego pierwszej fazie nie odbiega od standardowego rozwiązania.

Ekspert Alpol: Tynk czy deska na elewacji – idealne, nowoczesne połączeniePolega na mocowaniu do ocieplanego podłoża płyt izolacji termicznej ze styropianu oraz wykonaniu na nich warstwy zbrojącej, składającej się z kleju i siatki zbrojącej z włókna szklanego. Po związaniu i wysezonowaniu warstwy zbrojącej należy ją pokryć gruntem i później nakładać warstwę dekoracyjną, odwzorowującą słoje drewna.

Odcisk struktury "deski" wykonuje się przy użyciu specjalnej matrycy silikonowej i wałka dociskowego. Właściwy wygląd powierzchni uzyskuje się po pomalowaniu tynku Impregnatem koloryzującym ALPOL AI 785 w kolorze drewna. Po wyschnięciu impregnatu możemy już cieszyć wzrok atrakcyjną i trwałą powłoką, którą z odległości kilku metrów trudno odróżnić od prawdziwych desek elewacyjnych.

Ekspert Alpol: Tynk czy deska na elewacji – idealne, nowoczesne połączenieźródło i zdjęcia: Alpol Gips

Firma powiązana:

Piotrowice II

Telefon 15 836 41 42, (DOK) 41 372 11 10-12
www.alpol.pl, www.stabill.pl, www.satyn.pl, www.huzar.com.pl
dok@piotrowice2.com.pl

Piotrowice II