Porady

Właściwości uszczelek opadających - Novet wyjaśnia

11.05.2015

Uszczelki opadające są akcesoriami zapewniającymi ochronę i skutecznie zabezpieczającymi pomieszczenie przed przenikaniem pyłu, kurzu, dźwięku, dymu, światła, powietrza, insektów, a nawet ognia. Zastosowanie uszczelek opadających umożliwia poprawę izolacji akustycznej i termicznej, a co za tym idzie ma korzystny wpływ na komfort osób przebywających w pomieszczeniu.

Najwyższą jakość i ponadprzeciętną odporność uszczelek gwarantują certyfikaty tak znanych instytutów jak: Chiltern International Fire, Exova Warringtonfire czy IFT Rosenheim.

Do jakich drzwi dedykowane są uszczelki opadające?

Novet oferuje uszczelki opadające, które można zainstalować zarówno w drzwiach przesuwnych, rozwiernych, profilowych (aluminiowych i PCV), drewnianych, całoszklanych, stalowych, dymoszczelnych, przeciwpożarowych i przeciwwłamaniowych. Uszczelki można skracać, w rezultacie dopasowanie ich do drzwi o różnych szerokościach, nie stanowi żadnego problemu.

Montaż i sposób działania uszczelek opadających

Uszczelki opadające można montować nawierzchniowo (uszczelki nawierzchniowe) lub wewnątrz skrzydła drzwi (uszczelki wpuszczane). W drzwiach drewnianych uszczelki wpuszczane montowane są w specjalnie wyfrezowanych otworach. Z kolei w drzwiach stalowych i profilowych, takie uszczelki instaluje się w systemowych komorach. W przypadku uszczelek nawierzchniowych do instalacji wykorzystuje się śruby lub dwustronną taśmę samoprzylepną.
Opadanie uszczelek następuje automatycznie w momencie zamknięcia drzwi dzięki specjalnemu aktywatorowi, który po wciśnięciu przez ościeżnicę, aktywuje działanie mechanizmu. Uszczelki opadające dopasowują się do każdego rodzaju podłoża, nawet jeśli posiada ono nieregularną strukturę (np. teraktora z fugami) lub jest pochyłe. Dotyczy to zarówno uszczelek nawierzchniowych, jak i wpuszczanych.

Chronosealuszczelka z hydraulicznym systemem opadania

Spośród nowości dostępnych w ofercie Novet, warto wyróżnić uszczelkę Chronoseal z innowacyjnym, hydraulicznym systemem aktywującym opadanie po upływie ośmiu sekund od momentu zamknięcia drzwi. Opóźnienie gwarantuje bardzo dokładne doszczelnienie drzwi oraz płynną i bezawaryjną pracę uszczelki. Co więcej zastosowany system nie wymaga regulacji.

Uruchamianie opadania z ośmiosekundowym opóźnieniem eliminuje ryzyko porysowania podłogi. Dlatego uszczelka Chronoseal jest świetnym rozwiązaniem do podłóg z wykładzinami, które często występują w niektórych rodzajach pomieszczeń, na przykład w pokojach hotelowych. Produkt został poddany testowi 200 000 cykli pracy, który potwierdził wysoką jakość i niezawodne działanie uszczelki Chronoseal.

Elementy uszczelek opadających

Uszczelki wpuszczane oferowane przez Novet posiadają profile, które zostały wykonane z aluminium typu 6060 T6. Dodatkowo takie uszczelki wyposażono w aktywatory wzmocnione włóknem szklanym i płaskie, stalowe galwanizowane sprężyny. Poszczególne modele uszczelek opadających zawdzięczają swoją trwałość i funkcjonalność materiałom wykorzystanym do ich produkcji, takim jak: silikon, samogasnący materiał termoplastyczny, PCV lub materiał TPE z poprzecznymi nacięciami oraz materiał pęczniejący. Długość uszczelek opadających wynosi 330 mm, 430 mm, 530 mm … aż do 1830 mm.

Akcesoria dodatkowe

Akcesoria dodatkowe dedykowane do uszczelek opadających umożliwiają zwiększenie ich funkcjonalności oraz ułatwiają dopasowanie do wszystkich modeli drzwi.

Double Plunger – specjalny mechanizm opóźniający opadanie, który gwarantuje, że uszczelka opadnie od strony zamkowej tylko po całkowitym zamknięciu drzwi.

Actuator Pivot – dźwignia wspomagająca pracę aktywatora, który uruchamia opadanie uszczelki.

Flash – łącznik do skrzydła biernego współpracujący z większością kantrygli o średnicy do 10 mm i modelami uszczelek: Acoustic Blindo, Acoustic Plus/Termoespandente, Drop Maxi, Maxi Filler, Unifire 30/60.

Chronofloor – próg podłogowy doszczelniający dedykowany do uszczelki Chronoseal oraz współpracujący z większością uszczelek opadających dostępnych w ofercie Novet.

Chronoair – doszczelnienie boczne dedykowane do uszczelki Chronoseal oraz progu Chronofloor.

Chronothick – podkładki dystansowe dedykowane do uszczelki Chronoseal 15x30 mm.

No Air – uszczelka dociskowa dedykowana do drzwi przeciwwłamaniowych, która zwiększa izolacyjność akustyczną o dodatkowe 3 dB.

No Air Wood – uszczelka dociskowa dedykowana do drzwi drewnianych, która wypełnia 4 mm szczelinę pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą, przeznaczona do ościeżnicy o szerokości 23 mm. Uszczelka No Air Wood zwiększa izolacyjność akustyczną o dodatkowe 3 dB.

No Air Wood 12 – uszczelka dociskowa do drzwi drewnianych, która wypełnia 12 mm szczelinę pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą, przeznaczona do ościeżnicy o szerokości 23 mm. Uszczelka No Air Wood 12 zwiększa izolacyjność akustyczną o dodatkowe 3 dB.

No Air Wood Mini – uszczelka dociskowa do drzwi drewnianych, która wypełnia 12 mm szczelinę pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą, przeznaczona do ościeżnicy o szerokości 14 mm. Uszczelka No Air Wood Mini zwiększa izolacyjność akustyczną o dodatkowe 3 dB.   

No Air PCV – uszczelka dociskowa dedykowana do drzwi profilowych (PCV), kompatybilna z większością profili PCV.

źródło i zdjęcia: Novet

Firma powiązana:

Novet

Telefon 42 214 29 33, 34
www.novet.eu
bok@novet.eu

Novet