Nowości

Firma Dworek Polski: ODZYSKWA − odzysk energii ze zużytej ciepłej wody

09.04.2015

Nad zagadnieniem odzyskania energii ze zużytej ciepłej wody pracowano od co najmniej 30 lat. Tylko jedno rozwiązanie przyjęło się na rynku i to w ograniczonym stopniu. To amerykański GFX, który jest powszechnie stosowany w bazach armii USA (choć jego sprawność nie przekracza 30%). Właśnie mała sprawność była podstawową barierą. Wydaje się, że tym razem mamy do czynienia z urządzeniem, które przełamuje tę barierę.

Jego nowatorstwo polega na wykorzystaniu spiralnego wymiennika równocześnie jako hamulca hydraulicznego radykalnie zwalniającego przepływ wody w pionie kanalizacyjnym. Wolno spływająca woda ma tak małą energię kinetyczną, że nie odrywa się od ścianek wymiennika, lecz spływa po nim cienką, równo rozłożoną warstwą, co razem z dużą powierzchnią wymiany ciepła, owocuje unikalnie dużą sprawnością układu, ponad dwa razy większą niż innych, znanych rozwiązań. Niska cena i duża sprawność dają wyjątkowo dobry stosunek efektu do nakładu.

Efektywność ODZYSKWY jest podobna do systemu kolektorów słonecznych, ale cena jest wielokrotnie niższa. Sądzę, że za kilka lat zapewne będą standardem w Europie. Polski patent ma szanse podbić świat. Każdy nowobudowany dom powinien być w nie wyposażony, a i w istniejących warto je zamontować przy okazji remontu.

inż. Jacek Koziński
Właściciel firmy Dworek Polski

Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcia: Dworek Polski

Firma powiązana:

Dworek Polski

Telefon 22 727 51 74, 600 287 397
www.dworekpolski.pl, www.odzyskwa.eu
dworekpolski@dworekpolski.pl

Dworek Polski