Nowości

Drewno egzotyczne na podłodze od Baltic Wood

22.03.2011

Wytrzymałość, feeria niespotykanych barw, ekskluzywność – to tylko niektóre z zalet drewna egzotycznego. Koneserzy przyznają, że podłoga muśnięta promieniami egzotycznego słońca potrafi ukoić duszę i zrelaksować ciało. Baltic Wood przedstawia kolejne odsłony drewna egzotycznego.

Doussie - królewskie drewno egzotyczne na podłodze

Swój przydomek – „królewskie” – drewno doussie zyskało z jednej strony ze względu na oryginalne ubarwienie: od łososiowego, poprzez pomarańcz, aż po intensywną czerwień, z drugiej – dzięki swoim właściwościom fizyko-mechanicznym.

Twardy (41-45 MPa wg skali twardości Brinella) i odporny na wilgoć surowiec świetnie sprawdza się na podłodze w kuchni, a także w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Może być wykorzystywany również w przypadku ogrzewania podłogowego. Co ciekawe, ponieważ drewno doussie odporne jest także na działanie kwasów, często stosowane jest do produkcji stołów laboratoryjnych.

Badi – słońce Afryki

Lasy tropikalne Afryki to miejsce, z którego pochodzi dorastające do 40 metrów i posiadające średnicę ok. 1,2 metra drzewo badi. Kora tej niezwykłej rośliny słynie z leczniczych właściwości. Zawiera lateks oraz alkaloid stosowany w przemyśle farmaceutycznym. Podobnie jak większość egzotycznych gatunków drewna, także badi zwana również opepe, bilinga czy kusia, znana jest ze swojej długowieczności i nietuzinkowej barwy.

Podłoga w kolorze egzotycznego drewna
badi często wybierana jest, aby ocieplić aranżowane wnętrze i stworzyć w nim pogodny nastrój. Pomarańczowo-brązowa soczysta barwa surowca, która z czasem może ściemnieć pod wpływem promieni słonecznych, świetnie spełnia to zadanie. Dzięki dużej twardości (52-56 MPa w skali Brinella) ten „złocisty mahoń” sprawdza się również w stolarce zewnętrznej.

Wenge – gorzka czekolada

Gorące, szlachetne kakao z Afryki centralnej. Drewno wenge (inne znane nazwy: awong, mpande, panga-panga) zachwyca feerią barw i wytrzymałością (45-52 MPa w skali Brinella). To twarde i ciężkie drewno wykorzystywane jest jednak zarówno do wyrobu ekskluzywnych i długowiecznych mebli oraz podłóg, jak również finezyjnych i urzekających swoim dźwiękiem instrumentów muzycznych.

Sapelle – afrykański mahoń na podłodze

Aboudikro czy penkwa – tak nazywane jest ogromne egzotyczne drzewo liściaste z lasów Ameryki równikowej, które osiąga nawet 60 metrów wysokości. - Ze względu na fakt, że pod wpływem promieni słonecznych mozaika czerwonych, bordowych i brązowych barw jego drewna nabiera głębokiej nasyconej tonacji brązu, zwane jest ono często afrykańskim mahoniem – zdradza Serweryn Miazga z firmy Baltic Wood, produkującej trójwarstwowe podłogi drewniane.

Sapelle idealnie sprawdzi się we wnętrzu, nadając mu niebanalny wygląd i ciepły, egzotyczny nastrój. Należy jednak pamiętać, że ten luksusowy materiał, posiadający dobre wyniki jeśli chodzi o wytrzymałość i twardość (34-38 MPa w skali Brinelle), nie nadaje się do wykorzystania w miejscach narażonych na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne.

Źródło: Baltic Wood

Więcej

Firma powiązana:

Baltic Wood

Telefon 13 491 65 00
www.balticwood.pl
marketing@balticwood.pl

Baltic Wood