Nowości

Jesienno-zimowe prace przy elewacji przedstawia FOVEO TECH

19.11.2014

Ze względu na panujący w Polsce klimat, prowadzenie prac budowlanych późną jesienią i zimą jest znacznie utrudnione. Niskie temperatury i duża wilgotność powietrza czasami wręcz uniemożliwiają aplikację tynków zewnętrznych oraz ich malowanie. Efektem jest wydłużenie czasu wykonania inwestycji oraz zwiększenie jej kosztów. Jak tego uniknąć?

Jesienno-zimowe prace przy elewacji przedstawia FOVEO TECHNiekorzystne warunki atmosferyczne często wymuszają na wykonawcach przerwanie prac remontowo-budowlanych. Niezabezpieczona na zimę fasada może ulec uszkodzeniu na skutek działania deszczu, mrozu, wiatru lub promieniowania UV.

W efekcie, przed wiosennym wznowieniem inwestycji, konieczna może być naprawa zniszczonych fragmentów styropianu czy siatki zbrojącej. Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na wykonywanie wypraw tynkarskich i malowanie elewacji w niskich temperaturach oraz w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza.

Prawidłowa aplikacja tynków i farb

Tynki i farby wykorzystywane w pracach związanych z termoizolacją budynków powinny być nakładane w określonych warunkach atmosferycznych. W zależności od rodzaju wyrobów, oznacza to najczęściej konieczność ich aplikacji, gdy temperatura powietrza wynosi od 10 do 25 stopni Celsjusza, przy braku silnego wiatru i opadów.

Niskie temperatury oraz opady atmosferyczne wpływają niekorzystnie na proces wiązania i wysychania tynków i farb zewnętrznych, co oznacza, że mogą one nie osiągnąć swoich parametrów użytkowych - mówi Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń, systemy ociepleń - FOVEO TECH.

Szczegółowe wytyczne dotyczące warunków pogodowych, w jakich mogą być stosowane dane wyroby znajdują się w ich kartach technicznych. Niesprzyjająca aura nie musi jednak oznaczać zakończenia prac.

Jesienno-zimowe prace przy elewacji przedstawia FOVEO TECHSprytne rozwiązania na trudne warunki

Wszystkim, którym zależy na dokończeniu elewacji przed nadejściem zimy, z pomocą przychodzi dodatek zimowy FOVEO TECH DZ 10. Ten specjalistyczny preparat umożliwia wykonywanie wypraw tynkarskich i malowanie fasad zarówno w niskich temperaturach, jak i w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza.

Specjalna formuła dodatku przyspiesza etap wiązania i wysychania użytego w tynku czy farbie spoiwa, przez co znacznie szybciej osiąga on odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych - wyjaśnia Krzysztof Kędzior.

Zastosowanie dodatku FOVEO TECH DZ 10 daje wykonawcy możliwość aplikacji tynków i farb fasadowych w temperaturze od 0°C do + 10°C i przy wilgotności powietrza wynoszącej nawet 80%. Produkt dostępny jest w łatwej do użycia formie gotowego płynu i w żaden sposób nie wpływa na zmianę kolorystyki bądź parametrów wytrzymałościowych wyrobów, do których jest dodawany.

Aby przystosować do pracy w niskiej temperaturze 25 kg opakowanie tynku, potrzeba 250 ml płynu. Z kolei do każdych 9 litrów farby fasadowej, należy dolać go 150 ml. Pamiętajmy, aby przygotowanych w ten sposób materiałów nie rozcieńczać wodą - zaznacza ekspert.

Co ważne, nie można ich również nakładać na zmrożone podłoże, a po aplikacji należy chronić wykonane powierzchnie - za pomocą folii lub gęstej siatki osłonowej - przed czynnikami atmosferycznymi, aż do momentu pełnego związania. Bardzo istotne jest także, aby temperatura podłoża i otoczenia podczas stosowania produktów i w ciągu ośmiu kolejnych godzin nie spadła poniżej 0°C.

Prace remontowo-budowlane wewnątrz budynków można z powodzeniem prowadzić praktycznie przez cały rok. W przypadku robót na zewnątrz budynków, istnieje ograniczenie wynikające z pogody. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak dodatek zimowy FOVEO TECH DZ 10, wyprawy tynkarskie i wymalowania można wykonywać nawet w niskich temperaturach i przy podwyższonej wilgotności powietrza. Pozwala to znacznie wydłużyć okres prowadzenia zewnętrznych prac wykończeniowych, a dzięki temu zmniejszyć koszty inwestycji.

źródło i zdjęcia: FOVEO TECH

Firma powiązana:

Foveo Tech

Telefon 14 681 11 11
www.foveotech.pl
marketing@foveotech.pl

Foveo Tech