Nowości

Rozdzielnice naścienne Drivia firmy LEGRAND – estetyka i funkcjonalność!

03.11.2014

Nowe rozdzielnice firmy Legrand to oferta dedykowana dla budownictwa mieszkaniowego, w szczególności jednorodzinnego, małych obiektów komercyjnych i wszędzie tam, gdzie estetyka wykonania instalacji elektrycznej odgrywa istotną rolę. Oprócz jedynego w swoim rodzaju wyglądu, rozdzielnice Drivia odznaczają się nowymi rozwiązaniami, które ułatwiają montaż i oprzewodowanie instalowanej aparatury modułowej.

W nowej rodzinie Drivia znajdziemy obudowy o 13 modułach w rzędzie i czterech pojemnościach – 13, 26, 39 i 52 modułów (1-, 2-, 3- i 4-rzędowe).  Dedykowane dla nich drzwi w kolorze białym RAL 9003 lub przezroczyste, zamawiane są osobno jako dodatkowe akcesorium, pozostawiając tym samym ich zakup do decyzji klienta. Wszystkie rozdzielnice charakteryzują się drugą klasą ochronności oraz stopniem szczelności IP30 i odpornością mechaniczną IP05, które można zwiększyć do IP40 – IK07 przy zastosowaniu drzwi.  

Rozdzielnice Drivia standardowo wyposażone są w listwy przyłączeniowe IP2x PE oraz N o liczbie zacisków od 13 w przypadku rozdzielnicy 1-rzędowej do 27 w rozdzielnicy 4-rzędowej. Niezależnie od długości listwy, każda z nich umieszczona jest na uniwersalnym wsporniku o nowej, specjalnej konstrukcji na zatrzaski, która pozwala na jego łatwy i szybki montaż.  

Widok rozdzielnicy
po zdjęciu pokrywy
Nowa konstrukcja uchwytu wsporników TH 35

Sam wspornik dostępny jest także jako dodatkowe akcesorium, które można samodzielnie wyposażyć, według własnej potrzeby w standardowe listwy przyłączeniowe dostępne w ofercie Legrand. W każdej z rozdzielnic przewidziano miejsce na cztery tego typu wsporniki, po dwa na górze i na spodzie, na dwóch wysokościach zamocowania. W przypadku montażu większej ilości aparatów różnicowoprądowych, rozdzielnicę Drivia można wyposażyć w dodatkowe, mniejsze listwy przyłączeniowe  o 6 zaciskach, mocowane przy bocznych ścianach.

Miejsce montażu dodatkowej listwy
przyłączeniowej dla obwodu
różnicowoprądowego
 Wspornik TH 35 zamocowany w pozycji pochylonej w górę

Symetryczna budowa rozdzielnic Drivia oraz wyjmowana tylna ścianka sprawiają, że każdy jej element jest w pełni odwracalny: od pojedynczego wspornika TH 35, przez listwy przyłączeniowe, aż po całą konstrukcję wsporczą. Pokrywa rozdzielnicy zdejmowana jest razem ze ściankami, dzięki czemu wszystkie czynności instalacyjne (montaż rozdzielnicy na ścianie, mocowanie i oprzewodowanie aparatury modułowej) wykonywane są na samej konstrukcji wsporczej.

Zaletą tego rozwiązania jest maksymalnie komfortowy dostęp do wszystkich zacisków, zarówno listew przyłączeniowych, jak i instalowanej aparatury.  Nowa konstrukcja uchwytu wsporników TH 35 przyczynia się także do zwiększenia komfortu pracy instalatorów.  Dzięki niej łatwo i szybko, bez używania jakichkolwiek narzędzi, każdy ze wsporników można osobno zdemontować i wyposażyć w aparaty modułowe poza rozdzielnicą.

Dodatkowo uchwyty  pozwalają na zamocowanie wsporników TH 35 w pozycji pochylonej do góry lub w dół. Funkcja ta również zapewnia lepszy dostęp do zacisków aparatów podczas oprzewodowania. Na każdym ze wsporników TH 35 przewidziano miejsca do montażu opasek kablowych w celu łatwiejszej organizacji przewodów wewnątrz rozdzielnicy oraz punkty mocowania końcówek kablowych przewodów wyrównawczych.

Uchylne okienko na etykiety opisowePokrywy rozdzielnic posiadają liczne osłabienia na doprowadzenie przewodów lub kanałów kablowych o standardowych wymiarach, umiejscowione na górnej, dolnej i bocznych ściankach. Rozdzielnice Drivia standardowo wyposażone są w zintegrowane z pokrywą, uchylne okienka na etykiety opisowe, umiejscowione nad każdym rzędem. Mają one zapewnić bardziej dokładne i  estetyczne oznakowanie obwodów instalacji elektrycznej. Rozdzielnice można dodatkowo wyposażyć w zamek do drzwi i uchwyt na dokumentację.

Wysoka estetyka to znak rozpoznawczy nowych rozdzielnic Drivia. Każdy jej element został zaprojektowany z dbałością o najmniejszy szczegół: zaokrąglone krawędzie pokrywy i drzwiczek, zawiasy niewidoczne od zewnątrz, dekoracyjny pierścień na drzwiczkach. W efekcie otrzymujemy rozdzielnicę, która jako konieczny element instalacji elektrycznej bardzo korzystnie wpływa na wystrój miejsca, w którym zostanie umieszczona.

Rozdzielnice Drivia spełniają wymagania międzynarodowej normy IEC 60670-24 oraz najnowszej normy PN-EN 61439-3:2012, dotyczącej rozdzielnic niskonapięciowych przeznaczonych do obsługiwania przez osoby postronne, która od 2015 roku całkowicie zastąpi dotychczasową normę PN-EN 60439-3:2004. Dodatkowo rozdzielnice spełniają wymagania wielu dyrektyw, między innymi RoHS oraz WEEE.

źródło i zdjęcia: Legrand

Firma powiązana:

LEGRAND POLSKA

Telefon 801 133 084, +48 22 549 23 22
www.legrand.pl
info@legrand.com.pl

LEGRAND POLSKA