Nowości

Nowoczesne fontanny i ściany wodne czyli magia wody w ogrodzie i we wnętrzach

27.06.2014

Dynamiczne formy wodnej architektury to urokliwy element każdego ogrodu i wnętrza wypełnionego roślinnością. Niestety, nie wszystkie ogrody im sprzyjają. Klasyczna kamienna fontanna może nie pasować do każdego otoczenia, a w pomieszczeniu  może np. brakować miejsca na wodną kaskadę. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się mniejsze i bardziej nowoczesne formy, takie jak stalowe fontanny czy ściany wodne.

Podobno ogród bez wody jest jak ciało bez duszy. Jakby nie było, woda to źródło życia i dowód na to, że w danym miejscu istnieje dobra energia. Źródło wody zlokalizowane wśród pięknej roślinności nie tylko dodaje uroku i magii, ale niesie za sobą również wiele korzyści dla roślin. Woda wylatująca z fontanny czy spływająca po ścianie wodnej wytwarza w powietrzu wilgoć, dając przyjemne orzeźwienie zarówno roślinności, jak i osobom i zwierzętom, które znajdują się w pobliżu.

Dynamiczne formy wodne wprowadzają ruch do statycznego otoczenia, czyniąc je ciekawszym i atrakcyjniejszym. Szumiąca, opadająca, lejąca się strumieniami woda ma charakter wyciszający i uspokajający, dlatego jej odgłos sprzyja wypoczynkowi i stanowi najlepsze tło dla regeneracji sił. Nie należy również zapominać o walorach upiększających architekturę. Element wodny - czy to zlokalizowany w pomieszczeniu, czy na zewnątrz - zawsze jest niebanalną dekoracją, czyniącą dane miejsca bardziej magicznym.

Decydując się na wodną architekturę w swoim otoczeniu, musimy ją dostosować do miejsca, w którym powstanie - nie tylko pod względem wymagań technicznych, ale również czynników wizualnych. Rzeźbione fontanny są niezwykle romantyczne, ale nie pasują do nowoczesnych elewacji czy designerskiej architektury ogrodowej.

Za główny wyznacznik podczas planowania wodnej aranżacji powinno się przyjmować współgranie formy z otoczeniem. Jeśli więc cenimy nowoczesny wygląd naszego ogrodu lub pomieszczenia, najlepiej jest dobrać do niego równie nowoczesne elementy. Drugą sprawą jest lokalizacja. Ta powinna być podyktowana nie tylko spójnością z projektem ogrodu czy pomieszczenia, ale przede wszystkim łatwym dostępem do źródła zasilania.

Nowoczesne fontanny ze stali nierdzewnej do ogrodu  i wnętrz

Fontanna kojarzy się ze szczęściem. W literaturze symbolizuje zazwyczaj trwałość, stabilność ale i jest w niej opisywana jako źródło radości. Z tego powodu niezmiennie funkcjonuje w nas przekonanie, że wrzucenie monety do fontanny przynosi pomyślność.

Według feng shui fontanna sprzyja miłości i biznesowi. Między innymi z tego powodu wiele osób chce sobie zafundować tę małą namiastkę szczęścia w swoim najbliższym otoczeniu.

Choć funkcjonuje przekonanie, że fontanna powinna być zlokalizowana w centrum pomieszczenia lub ogrodu, dziś coraz częściej można ją znaleźć w innych miejscach. Ukryta wśród roślinności lub wyeksponowana  jako charakterystyczna dekoracja stanowi piękne urozmaicenie otoczenia. 

Postępujący trend minimalizmu  sprawił, że coraz modniejsze stają się nowoczesne formy fontann. W przeciwieństwie do okazałych, kamiennych i rzeźbionych fontann klasycznych, te nowe mają minimalistyczną formę, mniej dekoracyjny wygląd i znacznie mniejszy rozmiar, pozwalający na wstawienie takiej stylowej fontanny niemal  do każdego pomieszczenia (także ze względu na zamknięty obieg wodny).

Fontanna - stalowa kula

Fontanna w kształcie kuli to niewielka fontanna wykonana ze stali nierdzewnej. Jest bardzo efektowna - z góry kuli wylatuje woda, która spływa po kulistych ścianach, co wygląda bardzo subtelnie. Można wybierać pomiędzy kulami ze stali polerowanej, a kulami ze stali matowej. Kulista fontanna może być pozbawiona cokołu i wówczas najlepiej sprawdza się w ogrodzie, ustawiona na gruncie wysypanym drobnymi kamieniami.

Jeśli wybierzemy fontannę mniejszą (o średnicy 25 cm) z podstawą np. w kształcie donicy, możemy ją bez przeszkód ustawiać również na niewielkich tarasach, balkonach, a nawet w zamkniętych pomieszczeniach - bezpośrednio na podłodze.  Ze względu na swój designerski wygląd, fontanna pasuje do nowoczesnego otoczenia.

Nowoczesność fontanny podkreśla podświetlenie LED, które sprawia, że po zmroku pełni ona również funkcję źródła światła. Elegancki wygląd kuli sprawia, że fontanna dobrze prezentuje się jako wyeksponowany element dekoracyjny, jak i  integralna część kompozycji roślinnej. Można ją ustawiać pojedynczo lub tworzyć grupę z wielu takich kul. Specyfika tej fontanny pozwala na szerokie możliwości architektoniczne. Zamknięty obieg wodny decyduje o tym, że fontanna może stać w każdym miejscu, a do funkcjonowania potrzebuje jedynie zasilania.

Fontanna  stalowa kolumnowa

Innym rodzajem nowoczesnych fontann są fontanny stalowe o kształcie kolumn lub sześcianów (TOWER). Te pierwsze charakteryzują się walcowatym kształtem ustawionym w pionie i zazwyczaj składają się z kilku takich kolumn różnej wielkości. Fontanny w kształcie sześcianów mogą mieć różne wymiary i zazwyczaj występują pojedynczo. W zależności od tego, czy fontanny mają cokoły (podstawy) czy nie, są przeznaczone tylko do ogrodów lub także i do pomieszczeń. Fontanna przeznaczona do ogrodu jest osadzona na specjalnej niecce, którą wkopuje się do gruntu. Jeśli fontanna jest zamocowana w specjalnej podstawie tzw. cokole - może być elementem dekoracyjnym zarówno ogrodu, tarasu, balkonu, jak i pomieszczenia zamkniętego.  Tak jak w przypadku fontann kulistych, fontanny kolumnowe są podświetlone.  Sposób funkcjonowania jest również podobny - woda wypływa z samej góry figur i następnie spływa po ściankach aż do samej podstawy. Fontanny mają obieg zamknięty, więc nie muszą mieć dostępu do świeżej wody. Ten rodzaj wodnej aranżacji najładniej prezentuje się,  jeśli jest wyeksponowany, a nie ukryty w gąszczu roślinności.

Ściany wodne

To jeden z najpopularniejszych rodzajów wodnej architektury stosowanej w nowoczesnych wnętrzach -mieszkalnych i użyteczności publicznej, ale również w architekturze ogrodowej. Ściana wodna to tzw. wodny obraz, czyli pionowa tafla zrobiona ze szkła, stali, ceramiki, kamienia lub innego materiału, po którym płynie woda.

Ze względu na różną budowę - ściana wodna może być elementem wolnostojącym lub przylegać do istniejącej ściany (ściany wodne wbudowane). W ogrodzie ściana wodna może przylegać do elewacji, może również być urozmaiceniem ogrodu np. dając wrażenie wodospadu. Ściana wodna może mieć również formę wiszącą  lub stojącą.

Na powierzchni ściany wodnej  w zależności od pożądanego obrazu wodnego możemy widzieć:

  • płynące fale -  woda spływa warstwami, które się na siebie nakładają,
  • płynące strumienie - woda spływa wyżłobionymi w ścianie rowkami (ze szkła),
  • kurtynę wodną - ciągła tafla wody spływająca po gładkiej powierzchni,
  • bąbelki - gdy taflę wody urozmaicają bąbelki powietrzne lecące  z dołu do góry,
  • koraliki wodne - woda spływa po rozpiętych włóknach.

Bez względu na wodny obraz, każda ściana wodna jest podświetlana, co potęguje niesamowity efekt płynącej wody. Ściany wodne ze wszystkich przykładów wodnej aranżacji, zajmują najmniej miejsca, więc są idealne tam, gdzie nie ma dużo wolnej przestrzeni np. w holach, na tarasach czy w małych ogrodach. Zamontowane na istniejącej ścianie budynku nie zabierają powierzchni, a jednocześnie nadają jej niepowtarzalny i stylowy wygląd.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej - link tutaj.

źródło i zdjęcie: Gordo Studio