Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Sprawdź, zanim zaczniesz wiercić - detektor do ścian

Gdy potrzebne są nowe otwory w ścianie, należy sprawdzić, czy w ścianie nie ma przewodu elektrycznego, instalacji grzewczej albo ważnych elementów metalowych lub drewnianych. Wystarczy sięgnąć po nowoczesny, elektroniczny detektor, aby uniknąć uszkodzenia instalacji.

Sprawdź, zanim zaczniesz wiercić - detektor do ścian
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
www.langelukaszuk.pl
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków, 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Uwaga na przewody elektryczne!

Zazwyczaj właściciel pomieszczenia nie wie dokładnie, w którym miejscu zostały ułożone przewody elektryczne. Wwiercenie się w taką instalację oznacza nie tylko jej uszkodzenie, ale i zagrożenie porażenia prądem.

Zanim sięgnie się więc po wiertarkę, należy dokładnie sprawdzić, gdzie tkwią takie przewody. Można to zrobić dzięki skanerowi przewodów elektrycznych.

Jak to działa?

Urządzenie wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. Generowane pole elektromagnetyczne sprawia, że w przewodnikach znajdujących się w jego zasięgu pojawia się przepływ prądu, skaner to interpretuje.

Nowoczesne urządzenia pozwalają wykrywać zarówno drewno, jak i metal, a te najlepsze sprzęty potrafią wskazać metale żelazne, np. pręty zbrojeniowe, które są umieszczone nawet do 76 mm od ściany - mówi Marcin Salata, menadżer marki ZIRCON w Lange Łukaszuk, ekspert branży ręcznych narzędzi elektronicznych. - Kluczowe jest jednak, żeby urządzenie dobrze lokalizowało i informowało o przewodach pod napięciem. Te najczęściej są umieszczone kilkadziesiąt centymetrów od ściany, więc wykrywacze poradzą sobie z nimi bez problemu - dodaje.

Topowe urządzenia dokładnie pokazują na wyświetlaczu wszystkie wyniki pomiarów w sposób czytelny i intuicyjny. Ponadto urządzenie w momencie wykrycia celu rzuca na ścianę wiązkę światła w postaci czerwonej strzałki.

Co jest za płytą?

Innym typem elektronarzędzi ułatwiających prace remontowe są lokalizatory elementów drewnianych i profili metalowych ukrytych na przykład pod płytą gipsowo-kartonową (na głębokości do 38 mm).

Ułatwiają one choćby odnalezienie elementów nośnych takich ścianek bez konieczności uszkodzenia płyty - wyjaśnia menadżer produktu z Lange Łukaszuk. - Urządzenie sygnalizuje odnalezienie celu dźwiękiem i - w zależności od modelu - włączeniem zielonej diody lub pojawieniem się odczytu na wyświetlaczu. Bardziej zaawansowane modele są w stanie rozpoznać nie tylko krawędzie, ale także i środek elementu.

Uwaga na instalacje grzewcze

Podczas prac wykończeniowych trzeba uważać na instalacje grzewcze, żeby nie uszkodzić rury, którą może być transportowana gorąca woda.

Ale i z takim zadaniem bez problemów radzi sobie innowacyjny skaner, wyposażony (poza innymi, wymienionymi już możliwościami) w funkcję wykrywania termicznego. Dzięki temu można precyzyjnie zlokalizować plastikowe rury wypełnione ciepłą wodą umieszczone w ścianie na głębokości do 50 milimetrów - tłumaczy Marcin Salata.

To, jaki detektor wybrać, zależy w dużej mierze od materiału, który znajduje się w ścianie (elementy drewniane, metalowe, przewody elektryczne czy rury z ciepłą wodą). Poszczególne modele urządzeń różnią się też precyzją wskazań i funkcjami dodatkowymi, np. sygnalizacją poziomu naładowania baterii, funkcją autokorekty, wskaźnikiem mocy sygnału.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk