Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Opryskiwacz do zadań specjalnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-10-04

Bez opryskiwania nie obejdzie się żadna szklarnia, budowa czy warsztat mechaniczny, choć nie mówi się o nim często. To niedoceniane narzędzie pracuje w skrajnie trudnych warunkach, dlatego musi wykazać się wyjątkowymi cechami.

Z pozoru opryskiwacz wydaje się prosty - zbiornik, pompa, tłok, kilka zaworów i uszczelek. Ale do tego narzędzia jak ulał pasuje powiedzenie: "diabeł tkwi w szczegółach".

To właśnie one decydują o skuteczności i bezpieczeństwie związanym z wykonywaną pracą - podkreśla Krzysztof Pacanowski, menadżer marki Mesto w Lange Lukaszuk, ekspert branży narzędziowej.

Urządzenie do zadań specjalnych

Profesjonalne opryskiwacze może wyglądają niepozornie, ale są zbudowane z wielką dbałością o detale, aby skutecznie spełniały swoje zadanie.

Bez profesjonalnego opryskiwacza trudno sobie wyobrazić pracę na każdej budowie. To on umożliwia powleczenie warstwą oleju szalunków, gruntowanie ścian, impregnowanie drewna czy mycie silników samochodowych, ale też czyszczenie elewacji związane choćby z pozbywaniem się graffiti - tłumaczy ekspert z Lange Łukaszuk.

Należy pamiętać o opryskiwaczach wykorzystywanych w rolnictwie, a więc na przykład w szklarniach czy w sadach. We wszystkich tych przypadkach stosuje się agresywne środki chemiczne. To determinuje więc sposób konstruowania opryskiwaczy i użytych do tego materiałów.

Odporne materiały

Co musi więc mieć profesjonalny spryskiwacz, aby bezpiecznie i skutecznie nim pracować?

Przede wszystkim poszczególne jego elementy muszą być odpowiednio wykonane. Stalowy solidny zbiornik pokryty z wierzchu poliestrem będzie odpowiedni prac na budowie (odporny na rozmaite substancje chemiczne), a w rolnictwie (i w przydomowym ogrodzie) wykorzystuje się zbiorniki ze specjalnego tworzywa sztucznego.

Uszczelki FPM (Viton®) zapewniają natomiast poszczególnym elementom odporność na wszelkie substancje chemiczne i inne czynniki, z którymi urządzenie musi pracować, a to m.in.:

 • oleje,
 • smary mineralne,
 • kwasy,
 • siarczany,
 • amoniak,
 • chlorki,
 • ługi,
 • węglowodory organiczne,
 • ozon,
 • wysokie temperatury,
 • zmienne warunki atmosferyczne.

Ergonomia, czyli bezpieczeństwo

Bardzo ważna w spryskiwaczu jest też ergonomia. Dlatego urządzenia zbudowane są tak, by można je było nosić na specjalnym pasku na plecach, czy przy boku. Szelki z miękką wyściółką zapewnią niezbędny w czasie pracy komfort.

Z kolei profesjonalna pompa ze stalowym tłokiem pozwala na zamontowanie dźwigni zarówno po lewej, jak i po prawej stronie i na pompowanie substancji bez zdejmowania urządzenia z pleców - wyjaśnia menadżer marki Mesto w Lange Łukaszuk.

Ważnymi dla wygody i bezpieczeństwa elementami są również: specjalna płaska dysza mosiężna z filtrem i wykonana z takiego samego materiału lanca, którą można obracać w zakresie 360°, manometr w rękojeści i spiralny, elastyczny wąż, który zapobiega zaplątaniu się w niego w czasie pracy z substancjami, co mogłoby prowadzić do groźnych wypadków.

Takim zdarzeniom zapobiegają też: szeroki otwór wlewowy i szeroka podstawa, która zapewnia stabilność. To ułatwia bezpieczną obsługę urządzenia - zaznacza Krzysztof Pacanowski. - Spryskiwacze profesjonalne od tych przeznaczonych do prac w przydomowym ogródku, różnią się głównie wielkością. Jednak dbałość o bezpieczeństwo operatora, jego komfort pracy i staranność wykonania narzędzia jest w każdym przypadku taka sama. W każdym razie taką filozofię wyznaje niemiecka firma Mesto, potentat w tej dziedzinie.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Pozostałe nowości
Papa asfaltowa SuperBIT SBS
Papa asfaltowa SuperBIT SBS
Papa asfaltowa SuperBIT SBS wyprodukowana została specjalnie  do krycia deskowania na dachach...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny