Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Zbuduj swój azyl z Polbruk Neo

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2019-10-04

Odpowiednio dobrane ogrodzenie pozwoli uniknąć ciekawskich spojrzeń i ochroni prywatność. Dzięki niemu można też nieco odizolować się od nadmiernego hałasu otoczenia. Dobrym rozwiązaniem będą więc ogrodzenia z betonu, zyskujące coraz większą popularność.

Pustaki Neo są odporne na warunki atmosferyczne i czynniki biologiczne. Możliwości aranżacyjne, trwałość oraz szybkość montażu sprawiają, że betonowe ogrodzenia to świetna alternatywa dla innych rozwiązań. Beton umożliwia stworzenie zarówno ogrodzenia pełnego, jak i ażurowego, a także świetnie pasuje do nowoczesnej architektury.

Neo to nowość w ofercie firmy Polbruk. Składa się z wielkoformatowych betonowych pustaków o wymiarze 20x60 cm i wysokości 10 cm. Ze względu na swój prostokątny kształt, gładką fakturę i kolorystykę w odcieniach szarości, lub brązu, najlepiej pasuje do aranżacji w nowoczesnym stylu.

Maksimum prywatności

W celu zachowania prywatności na posesji, najlepiej wznieść wysoki mur z elementów Neo i ozdobić go roślinami pnące, takimi jak winobluszcz, bluszcz, winogron czy jaśminowiec wonny. Jeśli chcemy, aby do ogrodu wpadało nieco więcej światła, to pomiędzy słupki wykonane z pustaków można wstawić przęsła z metalu lub drewna. W obu przypadkach mur należy zwieńczyć płaskim daszkiem (5x20x60 cm), chroniącym resztę konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi.

Budowa ogrodzenia z pustaków jest szybka i łatwa. Proces rozpoczyna się od wykonania fundamentu o szerokości minimum 30 cm i głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego. Po 24 godzinach trzeba wykonać szalunki ławy żelbetowej. Jej wysokość to minimum 30 cm, a szerokość nie powinna przekraczać szerokości samego muru.

W ławie umieszcza się elementy zbrojenia, które wzmocnią fundament i pozwolą na przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie słupków. Potem elementy poziome zalewa się betonem klasy C20/25. Na koniec należy wykonać izolację poziomą, zapobiegającą podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu. Kolejnym etapem będzie montaż ogrodzenia, którego elementy łączy się na mokro z użyciem zaprawy.

Trzeba pamiętać, że jeśli mają być zamontowane przęsła, bramy lub furtki, muszą być wykonane odpowiednie mocowania i zachowanie właściwych rozstawów pomiędzy słupkami.

Polbruk Neo można również wykorzystać do wzniesienia z niego murka oporowego, który zapobiegnie osypywaniu się ziemi. Można z niego budować również murki o charakterze dekoracyjnym.

źródło i zdjęcia: Polbruk

Pozostałe nowości
Zasilacze WAGO o mocy 30 W i szerokości tylko 35,5 mm
Zasilacze WAGO o mocy 30 W i szerokości tylko 35,5 mm
Zasilacz Compact (787-2850) w obudowie modułowej oferuje bardzo wysoką moc, jak na swoje 35,5...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny