Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje techniczne

Produkty Armacell ułatwią montaż izolacji cieplnej i chłodzącej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-09-17

Prawidłowy montaż instalacji cieplnej lub chłodzącej, to często drugorzędna kwestia, gdyż zazwyczaj skupiamy się wyłącznie na wyborze wysokiej jakości produktu o odpowiedniej grubości. Jednak zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do wystąpienia kondensacji na rurach oraz powstania mostków cieplnych, które będą negatywnie wpływać na działanie systemu.

Łatwiej zamontować elastyczną izolację

Priorytetowym celem izolacji jest ochrona przed stratami energii i kondensacją w instalacjach. Poza stosowaniem wysokiej jakości produktów kluczowe znaczenie w tym względzie ma również ich prawidłowy montaż.

Kluczem do jego prawidłowego przebiegu są elastomeryczne i polietylenowe pianki izolacyjne, które wykazują się wysoką elastycznością i tym samym ułatwiają uzyskanie szczelnej izolacji na instalacji.

„Sięgając po izolacje wykonane z kauczuku czy innych elastycznych materiałów nie tylko jesteśmy w stanie szybciej zamocować je na rurach, ale też zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności na izolacji, ograniczając tym samym ryzyko wystąpienia kondensacji czy mostków termicznych.

Na rynku są już nawet dostępne otuliny wyposażone w specjalną warstwę samoprzylepną, dzięki której montaż przebiega szybko, łatwo i jest czysty.

Przykładem może być izolacja AF/Armaflex® firmy Armacell wyposażona w reagującą na nacisk warstwę samoprzylepną na bazie zmodyfikowanego akrylu na osnowie siatkowej, która dodatkowo została osłonięta folią polietylenową.

Ponieważ kauczuk jest tworzywem bardzo elastycznym, dokładnie dopasowuje się do nawet najbardziej skomplikowanych kształtów i może się wiązać na całej grubości izolacji w punktach krytycznych (np. przejścia, łączenia, itp.).

Tym samym AF/Armaflex® istotnie ułatwia instalację izolacji, także w trudno dostępnych miejscach, skraca czas układania oraz zmniejsza ryzyko popełnienia błędu podczas montażu”, wyjaśnia Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.

Odpowiednie przygotowanie instalacji

Ważne, aby poza wyborem łatwej w montażu otuliny, zwrócić uwagę na prawidłowy przebieg prac instalacyjnych oraz przestrzeganie wytycznych określonych przez jej producenta, a także stosować odpowiednie narzędzia.

Poza instrukcją montażu dołączoną do produktów, pomocne mogą być też różnego rodzaju filmy instruktażowe, które znajdziemy na stronach internetowych producentów czy oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych.

Można znaleźć w nich nie tylko najważniejsze informacje na temat profesjonalnego wykonania instalacji, ale w większości przypadków również prezentację przedstawiającą dokładnie, krok po kroku, sposób przygotowania i aplikowania materiału izolacyjnego oraz kluczowe techniki pracy.

„Najważniejszą kwestią, o której musimy pamiętać przed przystąpieniem do montażu izolacji, jest skompletowanie odpowiednich akcesoriów zgodnych z wytycznymi producenta otuliny. Zazwyczaj są to noże, miarka, linijka metalowa, kreda lub specjalne długopisy (do wyznaczenia linii cięcia na powierzchni izolacji), cyrkiel, nożyczki, pędzle i szpachelka. 

Dobrym pomysłem może być zakupienie zestawu Armacell Toolbox – gotowego kompletu narzędzi zamkniętego w praktycznej, lekkiej, solidnej i zamykanej na klucz walizce”, podpowiada ekspert firmy Armacell.

„Przed rozpoczęciem montażu izolacji zadbajmy, by noże były bardzo ostre a klej (o ile jest zalecany) świeży, rekomendowany przez daną firmę i przeznaczony stricte do konkretnego produktu.

Nie zapomnijmy też o czystych pędzelkach do nanoszenia kleju – powinny być z krótkim, sztywnym włosiem. Do większych powierzchni, w celu przyspieszenia prac, zaleca się stosowanie szpachli lub niepiankowego wałka.

Pamiętajmy też, by przed przystąpieniem do pracy wyłączyć instalację oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, oczyścić rury z kurzu, brudu, oleju, tłuszczu i pyłu. Do czyszczenia samej izolacji, która mogła zabrudzić się np. w trakcie transportu czy przechowywania, stosujmy wyłącznie specjalny, zalecany przez producenta płyn czyszczący, dodaje Maria Witkowska z firmy Armacell.

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Armacell 

Pozostałe nowości
Płyty ISOROOF-H do izolacji termicznej, akustycznej i ogniowej
Płyty ISOROOF-H do izolacji termicznej, akustycznej i ogniowej
Isoroc poleca płyty ISOROOF-H wykonane z wełny mineralnej przeznaczone do izolacji termicznej,...
Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny