Nowości

Kostka Urbanika firmy Polbruk - miejskie przestrzenie w nowej odsłonie

24.03.2014

W dzisiejszych miastach nowoczesna architektura bardzo często sąsiaduje z klasyczną, zabytkową zabudową. Harmonijne połączenie tych dwóch światów stanowi nie lada wyzwanie dla urbanistów i projektantów miejskich przestrzeni. Z pomocą przychodzi im elegancka, minimalistyczna i wytrzymała kostka brukowa Urbanika firmy Polbruk. Sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie architektoniczna przeszłość spotyka się z przyszłością.

Miasto na solidnych podstawach

Geometryczna forma, zróżnicowane rozmiary i siedem odcieni kolorystycznych – tak w kilku słowach scharakteryzować można nową kolekcję Polbruk Urbanika. Opis ten jednak w pełni nie oddaje zalet kostki brukowej z tej serii. Jej głównymi atutami są bowiem uniwersalność i ponadczasowość, dzięki czemu sprawdzi się ona zarówno w miejskim krajobrazie, jak i na przedmieściach. Klasyczne, prostokątne kostki, ułożone w miejscach użyteczności publicznej, na chodnikach, placach, skwerach czy bulwarach, doskonale wpiszą się w klimat współczesnych metropolii.

Elementy Polbruk Urbanika szczególnie dobrze prezentować się będą w miejscach, w których przeszłość i historia miesza się z nowoczesną architekturą: delikatnie podkreślą one industrialny charakter przeszklonych wieżowców i galerii handlowych, a jednocześnie nie przyćmią uroku zabytkowych kamienic. Warto dodać, że kostki brukowe z serii Polbruk Urbanika mają grubość 8 centymetrów, dzięki czemu są bardzo trwałe, wytrzymałe oraz odporne na obciążenia i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Bez problemu układać je można zatem na przydomowych podjazdach i miejskich parkingach, a także w miejscach o dużym natężeniu ruchu, odwiedzanych przez tłumy spacerowiczów, rowerzystów czy przechodniów z wózkami dziecięcymi. Gładka, pozbawiona nierówności struktura powierzchni oraz proste brzegi (bez fazy) kostki Polbruk Urbanika sprawiają z kolei, że wyłożone nią chodniki, place i aleje bez problemu pokonać będą mogły również osoby niepełnosprawne, czy kobiety z wózkiem.

Układ doskonały

W nowej kolekcji Polbruk Urbanika dostępne są prostokątne kostki o różnych rozmiarach, dzięki czemu każdą dostępną przestrzeń można z łatwością zaaranżować na wiele różnych sposobów. Do dyspozycji mamy trzy elementy o długości 30 cm i szerokościach, odpowiednio, 15, 20 i 25 centymetrów, a także jedną nieco większą propozycję: 60x20 centymetrów. Z uwagi na geometryczne, współgrające ze sobą kształty i rozmiary, kostkę brukową Urbanika można dowolnie łączyć i zestawiać, co pozwoli na uzyskanie oryginalnej i ciekawej nawierzchni.

Wybierając kostkę o wymiarach 60 na 20 centymetrów warto rozważyć ułożenie jej w tzw. jodełkę, co doda przestrzeni wokół budynku klasy i elegancji. Interesujący efekt wizualny uda się również osiągnąć poprzez zestawienie ze sobą kostki o różnej tonacji kolorystycznej. W kolekcji Polbruk Urbanika znaleźć można bruk aż w siedmiu różnych odcieniach: brązowym, szarym, grafitowym, oliwkowym, czerwonym, nerino oraz w barwach jesieni. Połączenie szarych elementów z grafitowymi oraz nerino sprawdzi się w futurystycznym, nieco surowym krajobrazie miejskim oraz na terenie wokół domów zaprojektowanych w nowoczesnym stylu. Nawierzchnia ułożona z kostek o ciepłych kolorach, takich jak czerwień, brąz i barwy jesieni, doskonale wpisze się natomiast w klimat starej części miasta, a także posesji o klasycznym wyglądzie.

Jednym z najważniejszych wyzwań dla projektantów współczesnego krajobrazu miejskiego jest zgrabne połączenie nowoczesnych myśli architektonicznych z historyczną zabudową. Prosta, trwała i odporna na obciążenia kostka brukowa z linii Polbruk Urbanika, z uwagi na swój ponadczasowy wygląd i maksymalną funkcjonalność, ułatwi urbanistom to zadanie i pomoże nadać miastu zupełnie nowe oblicze.

źródło i zdjęcia: Polbruk