Nowości

Nowoczesny system napowietrzania Wilo-Sevio AIR

19.02.2014

Systemy napowietrzania drobnopęcherzykowego z dyfuzorami dyskowymi są rozwijane i ulepszane od wielu lat, a na naszym rynku jest obecnych wielu producentów polskich i zagranicznych. Jednak wciąż jest miejsce na innowacje i istnieje potrzeba udoskonalania oferowanych rozwiązań - zapewnienie właściwej podaży tlenu i utrzymanie osadu w zawieszeniu są kluczowe dla jego kondycji, a więc też jakości ścieków oczyszczonych. Przy tym napowietrzanie i mieszanie generuje od 60% do 80% całkowitego zużycia energii na oczyszczalniach ścieków. Warto więc szukać tu maksymalnej efektywności.

Dyfuzory Wilo-Sevio AIR wyróżniają się cechami technologicznymi oraz trwałością konstrukcji.

Cechy technologiczne Wilo-Sevio AIRDyfuzory Wilo-Sevio AIR wyróżniają się cechami technologicznymi oraz trwałością konstrukcji.

Dyfuzory zostały zoptymalizowane pod kątem przepływu. Powietrze trafia pod membranę poprzez układ otworów zlokalizowanych po zewnętrznej stronie dysku (a nie centralnym otworem na środku). Powoduje to równomierne obciążenie całej powierzchni, a więc powstawanie mniejszych pęcherzyków powietrza, niż kiedy membrana jest najbardziej obciążona na środku. To zaś oznacza większy stopień wykorzystania tlenu (opisywany parametrem SOTE), a więc mniejsze zapotrzebowanie powietrza.

Dyfuzory są wyposażone w zawór zwrotny, chroniący przed cofaniem się ścieków do dyfuzorów przy pracy przerywanej.

Cechy konstrukcyjne Wilo-Sevio AIR

Opisane powyżej równomierne obciążenie membrany oznacza jej dłuższą żywotność. Cała konstrukcja dyfuzorów jest zaprojektowana pod kątem jak największej solidności. ­Korpus dyfuzora jest wykonany z jednego kawałka materiału. Całość konstrukcji z polipropylenu wzmocnionego włóknem szklanym. Poślizgowy pierścień nad membraną oraz gwintowany układ mocowania membrany umożliwia jej demontaż nawet po latach eksploatacji. Brak elementów stalowych – opasek, śrub – zabezpiecza przed korozją.

Ważne cechy efektywnego energetycznie systemu napowietrzania Wilo-Sevio AIR

Najważniejszy parametr, określający efektywność energetyczną systemu napowietrzania, to stopień wykorzystania tlenu SOTE. Jest on zależny od budowy dyfuzorów, ale też od ich obciążenia jednostkowego oraz stopnia pokrycia powierzchni komory dyfuzorami. Zmniejszenie obciążenia dyfuzorów i zwiększenie ich zagęszczenia w komorze, połączone z wysoką efektywnością samych membran, może dać duże zmniejszenie zapotrzebowania powietrza. To zaś oznacza mniejsze dmuchawy zużywając mniej energii elektrycznej.

Połączenie napowietrzania i mieszadeł zatapialnych zwiększa wykorzystanie tlenu. Jednoczesny dobór tych elementów zwiększa efektywność systemu. W Wilo oba te komponenty pochodzą z jednego źródła.

źródło i zdjęcia: Wilo Polska

Firma powiązana:

Wilo Polska

Telefon 22 702 61 61, 801 369 456
www.wilo.pl, www.doborpompy.pl
wilo@wilo.pl

Wilo Polska