Nowości

Pompa Wilo-Stratos GIGA – regulowana, kompaktowa i o dużej mocy

01.04.2013

Wysoka sprawność opłaca się: Wilo-Stratos GIGA jest idealnym rozwiązaniem problemu optymalizacji kosztów ogrzewania, wody zimnej oraz systemów chłodzących w przemyśle i budownictwie. Jako pierwsza pompa dławnicowa o wysokiej sprawności, Wilo-Stratos GIGA pracuje zużywając niewielką ilość energii.

W porównaniu do tradycyjnych pomp nieregulowanych, pompa pozwala zaoszczędzić aż do 70% energii rocznie, co odpowiada 8 tonom dwutlenku węgla. Osiągnięcie to stało się możliwe dzięki zaprojektowaniu wszystkich elementów – napędu, elektroniki oraz hydrauliki - w taki sposób, aby   perfekcyjnie ze sobą współgrały i cechowały się najwyższą sprawnością.

Silnik: regulowany i o dużej mocy

Niemiecki specjalista w technice pompowej, WILO SE, stworzył   napęd High Efficiency Drive (HED) o sprawności przekraczającej  wartości graniczne klasy energetycznej IE4, będącej najbardziej rygorystyczną klasą zdefiniowaną dotychczas. W sercu tego osiągnięcia leży technologia silnika komutowanego elektronicznie (EC). Silniki te cechuje, między innymi, znikoma strata mocy. Dodatkowym atutem pozwalającym na kolejną redukcję strat jest opracowana przez Wilo  kompaktowa konstrukcja pompy: rozmiar napędu HED to zaledwie jedna trzecia napędu tradycyjnych silników asynchronicznych o tej samej mocy znamionowej. Dzięki redukcji rozmiaru silnika możliwe staje się osiągnięcie wyższych prędkości bez wywierania negatywnego wpływu na żywotność jego elementów, ponieważ mniejszy rozmiar przekłada się na mniejsze opory.

Kolejną korzyścią jest możliwość precyzyjnej regulacji prędkości obrotowej silnika EC do parametrów hydraulicznych, co w Wilo-Stratos GIGA doprowadzone zostało do perfekcji.

Elektronika: prosta i precyzyjna

Dzięki sprawdzonej technice “czerwonego pokrętła”, obsługa Wilo-Stratos GIGA jest niezwykle prosta i wygodna. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania poprzez złącze na podczerwień, za pomocą IR Monitor i adapter IR USB, oraz poprzez system zarządzania budynkiem. Moduł sterujący z podświetlanym wyświetlaczem zachowuje wszystkie istotne dane o stałej i zmiennej różnicy ciśnień oraz o kalibracji ciśnienia w metrach. Nie jest już konieczne posiadanie zewnętrznego urządzenia kontrolującego parametry.

Zarówno układy elektroniczne jak i przetwornica częstotliwości zostały zaprojektowane specjalnie dla Wilo-Stratos GIGA. Przyczynia się to do niskiego poboru energii przez układy elektroniczne oraz mechanizmy sterujące. Wilo-Stratos GIGA oferuje nawet trzykrotnie większy zakres regulacji w porównaniu do innych pomp regulowanych, co przykładowo odpowiada zakresowi od 1 do 51 metrów wysokości podnoszenia. Mechanizmy sterujące pompy pracują bardzo precyzyjnie dzięki dokładnym pomiarom i gromadzeniu danych, co świadczy o wysokiej jakości oprogramowania.

Hydraulika: mała i wszechstronna

Hydraulika Wilo-Stratos GIGA zaprojektowana została w taki sposób, aby zapewnić najwyższą sprawność układu. Zarówno korpus jak i trójwymiarowy wirnik o precyzyjnie ukształtowanej formie geometrycznej maksymalizują przepływ oraz minimalizują opory. W wyniku tego, jednostopniowa niskociśnieniowa pompa odśrodkowa Wilo-Stratos GIGA jest bezkonkurencyjna w porównaniu do tradycyjnych pomp z silnikiem indukcyjnym. Napęd o dużej mocy zwiększa prędkość obrotową, co z kolei pozwala na zastosowanie hydrauliki o mniejszym rozmiarze i mniejszej wadze: prędkość umożliwia redukcję rozmiaru wirnika, zachowując przy tym wydajność hydrauliczną na poziomie o wiele większych pomp konwencjonalnych. Umożliwiło to również redukcję rozmiaru korpusu pompy. Elementy pompy zaprojektowano tak, aby były mniejsze, ale jednocześnie bardziej precyzyjnie wykonane.

Oznacza to, że wagę pompy zmniejszono o 55%, a jej rozmiary o 39% np. w porównaniu do pomp Wilo IL-E. Nie tylko pozwala to zaoszczędzić cenne surowce, ale ułatwia również transport i instalację. System zaprojektowany jest z myślą o trwałości i wszechstronności: wirnik składa się w 60% z Rytonu, nowoczesnej żywicy termoplastycznej, a 40% stanowi utwardzane włókno szklane z rdzeniem ze stali nierdzewnej. Materiały te są odporne na korozję i odpowiednie do różnego rodzaju medium o temperaturze w zakresie od -20 do 140 stopni Celsjusza.

Wysoka sprawność jest opłacalna

Wszystkie powyższe cechy składają się na niezrównaną oszczędność energii: w porównaniu do pomp Wilo IL-E, Wilo-Stratos GIGA zużywa o około 31% mniej energii rocznie, a w porównaniu do podobnych pomp nieregulowanych, wartość ta wynosi aż 70%. Przy założeniu 6000 godzin pracy rocznie oraz ceny energii na poziomie 0.22 EUR/kWh, stosunkowo kosztowna inwestycja zwraca się po zaledwie roku (w porównaniu do typoszeregu IL-E).

źródło i zdjęcie: Wilo Polska

Firma powiązana:

Wilo Polska

Telefon 22 702 61 61, 801 369 456
www.wilo.pl, www.doborpompy.pl
wilo@wilo.pl

Wilo Polska