Nowości

Cortino - Intuicyjny system automatyzacji do firan i zasłon

21.11.2013

Pojawia się nowa przestrzeń specjalizacji marki YOODA w dziedzinie napędów i sterowań. System Cortino pozwala szybko i bez wysiłku zautomatyzować sterowanie firanami i zasłonami dopasowując je do indywidualnych potrzeb, niezależnie od wielkości okna.

nteligentny napęd do przesuwania firan i zasłon

Napędy do firan i zasłon, w tym także napęd DT25E marki YOODA, dają wiele możliwości dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że wiele z tych urządzeń jest niewielkich rozmiarów i lekkich (DT25E waży jedynie 1,1 kg). Łatwo więc jest je przymocować zarówno do sufitu, jak też do ściany, w sposób nie rzucający się w oczy. Działają szybko i płynnie, przesuwając firanę lub zasłonę z prędkością 20 cm/s - parametr ten jest szczególnie ważny, gdy karnisz jest długi, nawet dwunastometrowy. Standardem staję się dzisiaj instalowanie systemów automatyzacji z napędami wyposażonymi w odbiorniki radiowe, a więc sterowane bezprzewodowo pilotem lub nadajnikiem ściennym montowanym natynkowo, a choć statycznym, to działającym na tej samej zasadzie co przenośny pilot. Sterowanie radiowe ułatwia montaż dzięki możliwości uniknięcia podłączenia i ułożenia okablowania. Z drugiej strony zyskujemy na braku widoku przewodów, niekiedy trudnych do ukrycia bez inwazyjnego kucia ścian.

Możliwości montażu i łączenie napędów w system

Napęd można montować w dwojaki sposób. Przymocowany do pojedynczego karnisza przy jednym z jego końców pozwala przesuwać jedną firanę lub zasłonę na całej długości okna, albo też przesuwać dwie osłony w postaci dwóch części łącząc je przy zasłanianiu na środku okna. W takiej sytuacji nie ma konieczności inwestowania w dwa napędy, aby wygodnie obsługiwać dwie firany lub zasłony. Każdy karnisz, bez względu na to jaki jest długi, może mieć zamontowany i działający jednocześnie tylko jeden napęd. Jeśli zatem długość jaką chcemy zasłonić przekracza 12 metrów, wystarczy że zamontujmy dwa karnisze stykające się po środku z zamontowanymi napędami w każdym z nich i umiejscowionymi na obu końcach okna. Teraz wystarczy, że oba napędy zostaną zaprogramowane grupowo, a jednym pilotem odsłonimy obie części firany lub zasłony równocześnie (oczywiście możemy też sterować nimi osobno odsłaniając lub zasłaniając jedynie połowę okna).

Podobnie sprawa będzie rozwiązana w przypadku zamontowania dwóch warstw osłon, tj. firan po stronie okna na jednej szynie karnisza, a zasłon po stronie wnętrza pomieszczenia. Mając w zestawie pilot co najmniej dwukanałowy, lub z dwoma podkanałkami (np. Talio DC415 lub DC416) możemy jednym urządzeniem sterować oboma napędami niezależnie lub wspólnie. Przy montażu należy przez cały czas pamiętać, aby nie uszkodzić żadnej z części, oraz aby sprawdzić prawidłowość zamontowania każdego z elementów. Trzeba być pewnym, że w efekcie połączenia prowadnic w jeden długi karnisz w żadnym z miejsc łączeń gumowy pasek nie ociera o prowadnicę. To że jest on odporny na wiele oddziaływań otoczenia nie oznacza, że w efekcie wadliwego sposobu pracy nie pęknie, zamiast działać bezawaryjnie przez długi czas.

Indywidualnie dopasowany karnisz da każdego okno

System Cortino pozwala w sposób zindywidualizowany dopasować długość karnisza do każdego okna. Dołączony do systemu zestaw uchwytów pozwala zdecydować o sposobie przymocowania - tj. czy ma być przytwierdzony do ściany czy do sufitu. Należy zwrócić uwagę, na znajdujący się w prowadnicy karnisza gumowy pasek, który wykonuje najwięcej pracy. Wykonany został ze specjalnego tworzywa i jest odporny na oddziaływanie występujących w powietrzu kwasowych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie wysycha i nie kruszeje. Prawidłowo przymocowany karnisz systemu Cortino ma bardzo duży udźwig - w zależności od modelu napędu od 50 do 100 kg. Kompletny zestaw zawiera także uchwyty na materiałową przesłonę w liczbie zależnej od długości karnisza. W przypadku napędu DT25E w systemie Cortino karnisz montowany jest jako pierwszy. Gdy jest już przytwierdzony do ściany lub sufitu doczepiony zostaje napęd. Trzeba pamiętać, aby wszystko odpowiednio wymierzyć, aby dobrany na zamówienie zestaw był odpowiedni i pasował do okna. Trzeba także uwzględnić to, że dokonując pomiaru nie można podać jedynie wymiarów okna, gdyż wtedy napęd zostanie zamontowany na jego  długości, a tym samym zasłoni jego część. Trzeba więc wskazać długość większą niż samo okno, to natomiast o ile dłuższą zależne jest od wielkości okna.

źródło i zdjęcia: Sukces