Nowości

Energooszczędne rozwiązania dla biznesu i społeczeństwa

23.07.2013

Rosnące z roku na rok koszty energii, normy regulujące jej zużycie oraz zaostrzające się przepisy silnie wpływają na rozwiązania związane z efektywnością energetyczną w budownictwie.

W latach 2005 – 2012 ceny energii elektrycznej w UE wzrosły o 42% dla odbiorców przemysłowych oraz o 33% dla gospodarstw domowych. Oszczędność energii dla konsumentów, ochrona wartości nieruchomości i zrównoważony rozwój to główne cele Ruukki – firmy uważanej za światowego lidera zrównoważonego rozwoju.

Biznesowe podejście do efektywności energetycznej

Niedawno Ruukki przeprowadziło ankietę, w której zbadano podejście inwestorów, deweloperów i użytkowników obiektów do efektywności energetycznej. Badanie przeprowadzono m.in.  w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Użytkownicy nieruchomości komercyjnych określili oszczędność energii w użytkowaniu końcowym jako najważniejszy czynnik determinujący zastosowanie zrównoważonego budownictwa w obiektach. Dla deweloperów szczególnie interesujące są korzyści w zakresie poprawy reputacji i sprostania zaostrzającym się normom  z zakresu stosowania energooszczędnych materiałów. Z kolei inwestorzy na rynku nieruchomości cenią sobie głównie energooszczędne materiały wykorzystywane w budynkach, obniżenie kosztu utrzymania mieszkania pozytywnie wpływa na chęć jego zakupu. Wynik badania dla Polski, która choć w zestawieniu z innymi krajami prezentuje najniższą świadomość w zakresie zrównoważonego budownictwa, wydaje się być obiecujący. W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie świadomości inwestorów co do stosowania energooszczędnych rozwiązań w realizacji projektów budowlanych.

Promowanie wartości Ruukki

Dlatego właśnie Polska jest jednym z krajów, w którym firma Ruukki zdecydowała się na zorganizowanie spotkania i rozmowę  o poglądach na temat energetycznie efektywnych rozwiązań i materiałów. Podczas specjalnej konferencji – Ruukki Day, która odbyła się 12 czerwca 2013 roku w Warszawie – prezes zarządu firmy, Pan Sakari Tamminen, spotkał się z architektami, ekspertami akademickimi, studentami  i przedstawicielami mediów. Tematem spotkania były poglądy dotyczące stosowania efektywnych energetycznie i ekologicznie materiałów w architekturze w perspektywie rosnących cen energii elektrycznej. Filozofia Ruukki jest odpowiedzią na te potrzeby i oferuje tylko produkty energooszczędne i tworzące energię. Cała gama produktów i systemów Ruukki opiera się na trzech głównych filarach: produkujących energię odnawialną, takich jak pale energetyczne lub panele fotowoltaiczne i solarne; produktach przynoszących oszczędności w zużyciu energii – płyty warstwowe Ruukki Energy i efektywnych energetycznie  materiałach, takich jak stale specjalne.

Piękno zawsze w zasięgu wzroku

Bycie energooszczędnym niekonieczne  oznacza wprowadzenia produktów, które nie są funkcjonalne lub po prostu ładne. Ruukki udowadnia, że piękna architektury i form nie można stracić z pola widzenia. Dlatego tak ważny jest dla firmy głos środowiska architektów. Wśród najnowszych innowacji zaprezentowano w Polsce panele fotowoltaiczne. Spełniają one obok swojego przeznaczenia – produkowania energii elektrycznej – rolę elementu wizualnego, jako zintegrowana część elewacji budynku. Podczas spotkania Ruukki Day, architekt Wojciech Targowski z pracowni architektonicznej FORT przybliżył koncepcję Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, powstającego z myślą o zachowaniu dziedzictwa i idei ruchu “Solidarności”. Wyjątkowa fasada budynku wykonana ze stali COR-TEN nawiązuje kolorystycznie do pobliskiej stoczni gdańskiej. Stosowanie materiału COR-TEN eliminuje także potrzebę nakładania dodatkowych powłok ochronnych w trakcie procesu produkcji i w okresie użytkowania, co pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji produktu i redukcję stopnia zanieczyszczenia środowiska. Oferta  Ruukki ma zastosowanie nie tylko w dużych projektach budowlanych. Trafia ona dalej do klientów indywidualnych. CorOne to przykład wyjątkowo zaprojektowanego i ręcznie produkowanego kominka ogrodowego wykonanego ze specjalnej stali COR-TEN. Ruukki współpracuje z dużymi i małymi firmami zachowując te same profesjonalne standardy wraz z dostarczeniem wsparcia technicznego dla wszystkich produktów Ruukki.

Szerszy obraz Ruukki

Budownictwo i architektura to nie jedyny obszar, w którym Ruukki realizuje swoją wizję efektywności energetycznej. Stale specjalne produkowane przez fińską hutę przyczyniają się do mniejszego zużycia paliwa w przemyśle motoryzacyjnym i transportowym poprzez zmniejszenie wagi i zwiększenie trwałości użytych podzespołów. Ruukki jest jedną z firm, które wzięły udział w zaprojektowaniu lżejszego samochodu. Projekt badawczy o nazwie SåNätt skupia  firmy z przemysłu motoryzacyjnego, ekspertów akademickich oraz dostawców materiałów dla branży. Zespoły badawcze dążyły do redukcji wagi samochodu Volvo XC 60 o 20% do 40%. Firma Ruukki była zaangażowana w prace związane z zastosowaniem lekkich materiałów w siedzeniach i w zespole podwozia. Zespół zajmujący się siedzeniami osiągnął oszczędność masy rzędu 45% poprzez wykorzystanie magnezu i wzmacniającego stelażu ze stali specjalnych. Siedzenia przymocowano do rur o wysokiej wytrzymałości zamocowanych między podłogą a dachem. Takie rozwiązania przyczyniły się do poprawienia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów w porównaniu do istniejących modeli siedzeń. Rezultatem projektu SåNät są kolejne postępy w zakresie badań, rozwoju, projektowania i możliwości produkcyjnych dla przyszłych pojazdów. Takie zaangażowanie ekspertów Ruukki w projekt dążący do efektywności energetycznej w naszym codziennym życiu jest częścią filozofii Ruukki.

Źródło: Ruukki Polska

Więcej

 

Firma powiązana:

Ruukki Polska

Telefon 46 85 81 600
www.ruukkidachy.pl, www.ruukki.pl

Ruukki Polska