Nowości

Niewidzialny komfort - stropy chłodząco-grzewcze Uponor TABS

27.06.2013

Budynki użyteczności publicznej powinny być wyposażone w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Koszty budowy i eksploatacji takiego obiektu można znacznie zmniejszyć, stosując zintegrowany z budynkiem system stropów chłodząco-grzewczych TABS.

Uponor TABS to  niewidoczne i bezgłośnie działające rozwiązanie, które energooszczędność i poprawę komfortu termicznego przy maksimum swobody aranżacyjnej.

Projektanci poszukują coraz wydajniejszych rozwiązań ogrzewania i chłodzenia, które zagwarantują jednocześnie oszczędność energii oraz zdrowszy mikroklimat w budynkach. Stropy chłodzące/grzewcze Uponor TABS wnoszą całkiem nową jakość w dziedzinie projektowania instalacji w obiektach wielokondygnacyjnych. Wbudowane w konstrukcje stropów rury z przepływającą wodą wykorzystują masę termiczną budynku do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu, a przy tym stworzyć przyjazne dla zdrowia otoczenie, wolne od szumów, wzbijającego się kurzu i nieprzyjemnego ruchu zimnego powietrza. Dzięki całkowitej integracji z budynkiem stropy TABS dają ponadto maksymalną wolność projektowania przestrzeni.

Zintegrowany system stropów TABS w dzień
Zintegrowany system stropów TABS w nocy

Z myślą o zrównoważonym budownictwie

Zintegrowany system stropów TABS w dużej mierze przejmuje funkcje tradycyjnych instalacji ogrzewania i chłodzenia, dlatego pozwala ograniczyć liczbę uciążliwych grzejników czy systemów klimatyzacji. W nocy schładza budynek, natomiast w ciągu dnia odbiera ciepło w nim zmagazynowane. Jego dużą zaletą są niskie zakresy temperatur pracy dla ogrzewania (temperatury grzewcze od 18 do 28°C), natomiast wysokie dla chłodzenia. Pozwala to na zwiększenie wydajności źródeł chłodu (i ciepła) oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zgodnie z wytycznymi projektowymi dla budynków ekologicznych. Dzięki temu doskonale wpisuje się on w zasady obowiązujące w programach LEED, BREEAM czy DGNB. Rozwiązanie to jest dedykowane zwłaszcza budynkom z termoizolowanymi przegrodami i odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Badania przeprowadzone na obiekcie biurowym o łącznej powierzchni 1000 m2 wyposażonym w stropy TABS wykazały, że zapewniają one roczne oszczędności na poziomie od 12 aż do 31% w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami w postaci klimatyzacji konwekcyjnej, klimakonwektorów, wentylacji wyporowej i belek chłodzących o podobnej wydajności. System TABS nie wymaga przy tym konserwacji oraz eliminuje potrzebę montażu sufitów podwieszanych.

Zdrowy sposób na komfort termiczny

Większość czasu przebywamy w miejscu pracy, dlatego właściwie zaprojektowane instalacje grzewczo-chłodzące i instalacje wentylacji to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Płaszczyznowe chłodzenie i ogrzewanie daje efekt łagodnego przekazywania ciepła, bez wzbijania powietrza i kurzu. Dzięki temu zapobiega występowaniu objawów alergii i chorób układu oddechowego. Bezgłośnie działający system TABS znacząco wpływa na poprawienie komfortu pracy, pozwalając na pełne skupienie. Kompleksowe rozwiązanie jest dostępne aż w 12 wersjach, dobieranych w zależności od indywidualnego projektu i oczekiwanych efektów działania, w tym system o szybkiej reakcji CONTEC ON, system puszek termicznych CONTEC TS umożliwiający podłączanie paneli chłodzących czy system ogrzewania i chłodzenia podłogowego, zapewniający idealny komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem.

Źródło: Uponor

Więcej

Firma powiązana:

Uponor

Telefon 22 266 82 00, 801 000 425
www.uponor.pl/instalacje
recepcja@uponor.com

Uponor