Nowości

Dobrana para - ekologia i uniwersalność. Nowe rozwiązania w kotłach SAS

23.05.2013

Dostępność na rynku kotłów na biomasę zarówno zagranicznych jak i krajowych producentów jest  ogromna. Z ekonomicznego punktu widzenia idealnym rozwiązaniem jest kocioł umożliwiający spalanie różnych paliw w tym samym urządzeniu zapewniając nam bezpieczeństwo energetyczne i komfort finansowy.

Wieloletnie doświadczenie w produkcji kotłów na biomasę pozwoliło opracować w ZMK SAS nowatorski system podawania paliwa z mechanizmem dwóch ślimaków oraz kanałem przesypowym zastosowanym w kotle SAS AGRO-ECO oraz w najnowszym rozwiązaniu – palniku na pelety SAS MULTI FLAME.  W przypadku podajnika ZMK SAS transport paliwa z zasobnika opału do komory paleniskowej odbywa się tak, aby wyeliminować niebezpieczeństwo cofnięcia płomienia do zasobnika opału w trakcie normalnej pracy, postoju podajnika, a również w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej.Nowatorskie rozwiązanie oparte o układ dwóch ślimaków z odpowiednio zestopniowaną prędkością podawania paliwa zwiększa bezpieczeństwo użytkowania kotła bez konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia mechanicznego w postaci tzw. strażaka. Standardowo kocioł posiada również zabezpieczenie elektroniczne w postaci czujnika temperatury podajnika.

Dobrana para - ekologia i uniwersalność. Nowe rozwiązania w kotłach SAS. Narażone na wysoką temperaturę części paleniska w kotle SAS AGRO-ECO i w palniku SAS MULTI FLAME wykonane są ze stali żaroodpornej oraz materiałów ceramicznych. Automatyczny zapłon paliwa oraz system podtrzymania ognia po osiągnięciu żądanej temperatury sprawia, iż kocioł może w pełni sprawnie pracować nawet przy niewielkim zapotrzebowaniu na moc cieplną  (możliwość ciągłej pracy oraz współpracy z zasobnikiem c.w.u. w okresie letnim). Dodatkowo wyposażenie paleniska w mechanizm odpopielania (ruszta ruchome) pozwala na zastosowanie paliw „gorszej jakości” posiadających tendencję do wytwarzania szlaki.

Sterownik na kotle steruje pracą wentylatora nadmuchowego, mechanizmu podawania paliwa, czujnika temperatury podajnika. W palniku SAS MULTI FLAME moduł sterujący czuwający nad pracą urządzenia współpracuje ze sterownikiem głównym kotła dzięki komunikacji przewodowej RS. Zaletą kotła z palnikiem SAS MULFI FLAME jest prosta obsługa - okresowe uzupełnianie paliwa w zasobniku i usuwanie popiołu z szuflady popielnicowej bez konieczności wygaszania paleniska. Palnik SAS MULTI FLAME przystosowany został do łatwego montażu w kotłach podajnikowych SAS MULTI (17-150 kW) i SAS SLIM (14-48 kW). To rozwiązanie  umożliwia szybką zmianę paliwa, ale przy zastosowaniu odpowiedniego palnika do wybranego rodzaju paliwa. Możliwość wyposażenia kotła SAS SLIM w dodatkowy palnik na pelety oprócz standardowej retorty do spalania eko-groszku to nie jedyna zaleta konstrukcji kotła.

Rozwiązanie konstrukcyjne z poziomymi kasetami umożliwia łatwe czyszczenie wymiennika i możliwość podłączenia urządzenia nawet w małej kotłowni, czy w  budynkach o zapotrzebowaniu cieplnym już od 14 kW. Współczesne energooszczędne domy jednorodzinne wymagają odmiennego podejścia i starannego zagospodarowania także kotłowni najczęściej o niedużych wymiarach. Komfort użytkowania kotłów na pelety można dodatkowo podnieść poprzez rozbudowanie systemu podawania paliwa o podawanie z zewnętrznego zasobnika, który pomieści opał na cały sezon grzewczy.

Źródło: SAS

Więcej

Firma powiązana:

Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Telefon 41 378 46 19
www.sas.busko.pl
biuro@sas.busko.pl

Zakład Metalowo-Kotlarski SAS