Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Prawidłowa i skuteczna hydroizolacja z produktami TEAIS

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-01-02

Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy. Co ważne, hydroizolację fundamentów można wykonać nie tylko w nowym domu, ale także podczas jego remontu czy przebudowy, jednak cena zabezpieczenia będzie wówczas wyższa.

Zabezpieczenie domu przed wilgocią pochodzącą z fundamentów czy piwnicy to jednak przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie, ponieważ w zawilgoconym domu rozwijają się chorobotwórcze grzyby i pleśnie. Firma TEAIS od prawie czterdziestu lat zajmuje się opracowywaniem, unowocześnianiem i produkcją materiałów do hydroizolacji fundamentów i ścian piwnic.

Hydroizolacja fundamentów - rodzaje

Hydroizolacje można podzielić na różne sposoby: w zależności od przeznaczenia (parochronne, przeciwwodne), ze względu na sposób ułożenia warstwy (hydroizolacja pozioma i hydroizolacja pionowa) czy ze względu na rodzaj użytych materiałów (hydroizolacja mineralna, hydroizolacja bitumiczna i hydroizolacja z tworzyw sztucznych).

Jak wybrać właściwy system hydroizolacyjny?

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie znajdujące się pod gruntem elementy domu muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i wodą gruntową. Jak jednak wybrać właściwy system hydroizolacyjny? Kluczowe są tu warunki gruntowo-wodne, sposób posadowienia (ława fundamentowa i posadzka na gruncie, płyta denna), rodzaj i stan podłoża (np. z czego wykonana jest ściana fundamentowa) oraz obecność dylatacji i przejść rurowych. Dokładna analiza tych danych pozwoli na wybór optymalnego systemu i rodzaju materiału.

Hydroizolacja fundamentów - krok po kroku

Kolejność prac podczas izolowania ścian piwnic i fundamentów decyduje o właściwym wykonaniu zabezpieczenia fundamentów i zależy zwykle od przyjętej metody, zakresu prac i rodzaju materiału izolacyjnego. Powinna być podana w projekcie, bez którego wykonanie hydroizolacji mija się z celem. W domach bez piwnic, poziom podłóg pomieszczeń użytkowych znajduje się zawsze ponad powierzchnią terenu, zatem woda może zagrażać jedynie w przypadku powodzi czy lokalnych podtopień. W takich domach hydroizolacja układana jest jedynie poziomo na ścianach fundamentowych zewnętrznych i wewnętrznych, powyżej poziomu gruntu. W domu podpiwniczonym natomiast konstrukcję zabezpieczamy nie tylko przed wilgocią kapilarną, ale również przed wodą gruntową, której poziom może zmieniać się w ciągu roku w szerokim zakresie. Podstawową regułą, zapewniającą skuteczność ochrony przed wnikaniem wody, będzie utworzenie szczelnej "wanny" hydroizolacyjnej, sięgającej od powierzchni gruntu, poprzez ściany zewnętrze, do podłogi piwnicy.

Hydroizolacje bitumiczne TEAIS

Masy bitumiczne służą do wykonywania hydroizolacji elementów budowli stykających się z gruntem. Masy bitumiczne najczęściej stosowane są do izolacji pionowych ścianach piwnic. Tworzą one grubowarstwowe hydroizolacje, które skutecznie chronią obiekty przed działaniem wody opadowej i gruntowej. Spełniają również warunki stawiane izolacji ciężkiej. Taką masą jest EMULAIS firmy TEAIS. To produkt jednokomponentowy, bezrozpuszczalnikowy, na bazie emulsji asfaltowej. Masę aplikuje się w temperaturze otoczenia. EMULAIS przeznaczony jest do gruntowania i hydroizolacji każdej powierzchni, zarówno na podłoża betonowe jak i ceramiczne w celu wykonania skutecznej izolacji przeciwwilgociowej odpornej na działanie wody lub na wpływ czynników atmosferycznych. Stosowany jest do gruntowania i wykonania ochrony oraz izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, murów oporowych, ścian piwnic, dachów lub zbiorników.

Skuteczna hydroizolacja mineralna TEAIS

Uszczelniające tynki i zaprawy są dużo łatwiejsze w stosowaniu niż folie oraz membrany hydroizolacyjne. Tworzą wodoszczelne powłoki, które dodatkowo wypełniają wszelkie nierówności izolowanych elementów i nadają się do uszczelniania powierzchni o nieregularnych kształtach.

Do hydroizolacji mineralnej przeznaczony jest CEPIS - produkt na bazie cementu, który po wymieszaniu z wodą tworzy hydroizolacyjną powłokę o wysokiej twardości i idealnej przyczepności do podłoża. CEPIS stosowany może być nawet na nieregularne podłoża lub powierzchnie ścian z bloczków betonowych albo pustaków, wyrównuje podłoże i tworzy wysoce skuteczną hydroizolację. Może być także używany jako warstwa hydroizolacyjna przed końcowym malowaniem.

Specjalistycznym produktem do hydroizolacji mineralnej jest CEPIS GUNITADO. To produkt na bazie cementu, który po wymieszaniu z minimalną ilością wody tworzy izolację do uszczelniania ścian, basenów i szybów wind.

CEPIS GUNITADO nakładany jest natryskowo, w warstwie o grubości do 3 mm.

Ekonomiczne, szybkie i łatwe fugowanie przy użyciu pistoletu do fugowania TEAIS!

APLIJUN to najbardziej odpowiednie narzędzie do nakładania zapraw i materiałów wypełniających dylatacje lub styki, fugi płytek ceramicznych na ścianach lub posadzkach, spoiny cegieł klinkierowych lub zapraw do mocowania kotew.

Żadna firma wykonawcza do tej pory nie policzyła jeszcze strat zmarnowanego materiału do fugowania i strat spowodowanych czasem koniecznym na mycie płytek po fugowaniu. To znaczne straty i poniesione niepotrzebnie dodatkowe koszty i stracony czas można by przeznaczyć na realizację dalszych robót. Ponadto istotny jest czynnik psychologiczny dla pracowników, którzy mają komfort wykonywanych czynności, nie tracą czasu na mycie i sprzątanie, dodając do tego jakość i precyzję wykonania prac, wniosek jest jeden: sprzęt APLIJUN to niezbędne narzędzie firm układających płytki lub wykonujących ściany elewacyjne, ogrodzenia z klinkieru, a inwestycja w APLIJUN każdej firmie zwróci się już po tygodniu używania.

Główne zalety: szybkość i łatwość aplikacji, równomiernie miesza zaprawy, zachowuje jakość materiału, doskonale i ściślej wypełnia szczeliny powodując większą trwałość uszczelnień, powoduje oszczędność czasu, brak konieczności pracochłonnego czyszczenia powierzchni po wykonaniu prac, powoduje znaczne oszczędności i pełne wykorzystanie materiału.

FILM PREZENTUJĄCY PISTOLET

VITROJUN - czysta, odporna fuga

Dwukomponentowy produkt na bazie żywic epoksydowych, który po wymieszaniu ma konsystencję żelu. Mieszanie składników odbywa się podczas procesu wyciskania materiału z tuby lub dla większych opakowań w wiaderku. Przeznaczony do spoinowania i wykonania fug w posadzkach i na ścianach, w obszarach oddziaływania substancji chemicznych lub narażonych na intensywny ruch, zmiany temperatur albo mróz. Idealna gładkość i brak porowatości sprawiają łatwość jego czyszczenia, doskonale nadaje się do stosowania w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach sanitarnych i utrzymania wysokiej czystości; w kuchniach, toaletach, kabinach prysznicowych, w szpitalach, klinikach, a także w basenach.

Klejący uszczelniacz w tubie LASTOIS POL

Elastomerowy klejący uszczelniacz na bazie poliuretanu o przyspieszonej polimeryzacji dzięki wilgoci zawartej w powietrzu, charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością do podłoża.

Przeznaczony do elastycznych i wodoszczelnych połączeń różnych rodzajów podłoży. Stosowany do mocowania dachówek, falujących blachodachówek, drewnianych listew przypodłogowych, umywalek, zlewozmywaków, elastycznych elementów konstrukcyjnych, a także do napraw połączeń rur, kanałów, do klejenia paneli ściennych, płyt z PCV oraz elementów poddanych dużym obciążeniom lub narażonych na uderzenie, a także wpływom czynników atmosferycznych.

źródło i zdjęcia: Phoenix Distribution

Pozostałe nowości
Kocioł kondensacyjny Victrix Zeus 25 - nowość w ofercie Immergas
Kocioł kondensacyjny Victrix Zeus 25 - nowość w ofercie Immergas
Kocioł kondensacyjny Vitrix Zeus 25 na pewno zadowoli użytkowników mieszkań i małych domów,...
Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny