Nowości

Stal Corten - wnętrze w nowoczesnej odsłonie

24.09.2018

Co to jest Corten? Stal kortenowska (Corten) to nowość stworzona z myślą o nowoczesnych, polskich inwestycjach. Architekci i inwestorzy zaczynają chętniej korzystać z nowoczesnych rozwiązań w zakresie dekoracji ścian i elewacji, kształtując współczesny design.

Innowacyjna stal pokrywa się rdzawą patyną grubości około 0,1 mm o wysokiej odporności na korozję i niepożądane czynniki zewnętrzne. Proces "rdzewienia" uzależniony jest od otoczenia i warunków atmosferycznych – najczęściej stal kortenowska dojrzewa w czasie od dwóch do ośmiu tygodni.

Stal kortenowska idealnie dojrzewa w wilgotnych warunkach. Różnorodność w odcieniach materiału jest jego naturalną cechą estetyczną - w bardziej suchym otoczeniu rdzawa patyna przybiera jaśniejszy odcień. Stal kortenowska to jeden z materiałów o najdłuższej trwałości mechanicznej, dlatego tak chętnie używana jest przez projektantów, zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach.

Stal kortenowska

Ręcznie wykonywane panele ze stali kortenowskiej nieprzypadkowo odznaczają się najwyższą jakością. Wytwarzane są bez użycia szkodliwych substancji chemicznych lub roztworów soli, które mogą powodować korozję, trwale uszkadzając blachę. Opracowane przez technologów parametry stali kortenowskiej, zapewniają wieloletni, wysoki stopień użyteczności.

Półki z wykorzystaniem stali kortenowskiej

Trwałość materiału, jakim jest stal typu Corten pozostaje na wysokim poziomie – dzięki temu cieszy się znakomitymi właściwościami wizualnymi. Ich trwałość jest obliczana na ponad 100 lat.. Panele dostępne są w wielu rozmiarach. Istnieje także możliwość wykonania paneli na wymiar, według ustalonego projektu. Certyfikowana stal typu A umożliwia wytworzenie produktu o pożądanej przez użytkowników jakości bez użycia szkodliwych substancji, dzięki czemu stal kortenowska jest w pełni bezpieczna dla zdrowia ale także posiada istotne właściwości fizyczne – jest w pełni mrozoodporna.

Ściana ze stali kortenowskiej

Zarówno budownictwo, jak i architektura projektowa chętnie wykorzystują ten materiał nie tylko jako okładziny elewacyjne, czy elementy małej architektury, ale także do wnętrz. Płyty ze stali kortenowskiej idealnie wpisują się w wystrój o charakterze industrialnym i rustykalnym.

Atrybutem nowoczesnego wnętrza o oryginalnym wyglądzie jest odważne łączenie materiałów. Corten idealnie sprawdzi się zarówno jako materiał kontrastujący ze stonowanym wzornictwem, jak i element odważnego, stylowego wystroju wnętrza.

Montaż paneli ze stali kortenowskiej

Montaż paneli ze stali kortenowskiej zależy od warunków panujących oraz rodzaju podłoża w miejscu montażu i eksploatacji. Panele z blachy typu Corten przeznaczone są do montażu z użyciem specjalnego jednoskładnikowego kleju hydrofobowego Luxum.

Obudowa kominka


Rewers panelu uzupełniany jest płytą poliuretanową wykorzystywaną na zewnątrz lub płytą OSB przeznaczoną do montażu wnętrzach, dzięki czemu stalowy panel nie ulega odkształceniu. Panele najczęściej stosuje się na elewacjach, w elementach małej architektury, jako okładziny ścienne wewnętrzne czy obudowa kominków.

Stal kortenowska a beton architektoniczny

Stal kortenowska w połączeniu z płytami z betonu architektonicznego o dopasowanym względem stalowych paneli rozmiarze, stworzy ciekawą mozaikę. Takie unikatowe połączenie znacznie ułatwi dobór materiałów i odnalezienie niepowtarzalnego, własnego stylu. Panele dekoracyjne Corten świetnie łączą się także z drewnem, farbami w jasnym odcieniu, szkłem, cegłą, czy kamieniem.

Panele ze stali Corten dostępne w standardowych rozmiarach: 30x60; 60x60; 80x80; 90x45; 90x55; 100x50; 120x60; 150x60, można je wykonać także na konkretny wymiar, zgodny z wizją inwestora.


źródło i zdjęcia: Luxum

Stal Corten - wnętrze w nowoczesnej odsłonie

Firma powiązana:

HOMSA Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Telefon 12 346 49 11
www.luxum.pl
biuro@luxum.pl

HOMSA Sp. z o.o. Spółka komandytowa
Zobacz produkty: