Nowości

Elektrotermia: grzałki o nietypowym przeznaczeniu

21.05.2012

Grzałki używane są dziś zarówno w domu, chociażby przy ogrzewaniu pomieszczeń jak i w przemyśle, na przykład w piecach hutniczych. Gdzie zatem można kupić lub zamówić grzałki typowe oraz do nietypowych rozwiązań np. do ogrzania beczki z serem owczym lub do elektrowni wiatrowej?

Pod nazwą „grzałka elektryczna” kryje się  wiele różnych pod względem konstrukcji urządzeń. Do podstawowych konstrukcji elementów grzejnych należą m.in.:

  • grzałka rurkowa,

  • opaskowa (mikanitowa lub ceramiczna),

  • grzałka patronowa,

  • spirala elektryczna

Wybór i zamówienie typowej grzałki nie powinien przysporzyć nam wielu problemów. Wystarczy sięgnąć do specyfikacji technicznej, wybrać odpowiedni kształt, a także moc, wymiary, napięcie zasilania i sposób podłączenia. Przy zakupie należy zwrócić również uwagę na trwałość i bezawaryjność grzałki, co w dużej mierze związane jest z zastosowaniem odpowiednich materiałów użytych do jej produkcji. Dzięki wykorzystaniu drutów oporowych firmy Kanthal oraz tlenku magnezu (MgO) jako materiału izolacyjnego wypełniającego wnętrze grzałki, firmie Elektrotermia udało się stworzyć bezawaryjny, dobrze działający produkt. W konstrukcji uwzględniono także żaroodporny i kwasoodporny oraz nierdzewny pancerz zewnętrzny.

Jeżeli istnieje zapotrzebowanie na nietypowy element grzejny konieczne jest jednak indywidualne zaprojektowanie urządzenia ze ścisłym uwzględnieniem aplikacji i środowiska pracy. Na etapie założeń projektowych bierze się pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim istotny jest rodzaj sterowania. Uwzględnia się kształt elementu, sposób podłączenia elektrycznego i montaż mechaniczny. Nie bez znaczenia są również warunki pracy. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wszelkie kwestie związane z bezpieczną obsługą i konserwacją elementu grzejnego. Dlatego też kluczową rolę odgrywają tu elektryczne zabezpieczenia termiczne, przeciążeniowe i przeciwporażeniowe.

Gdzie zatem powinniśmy szukać grzałek uwzględniających indywidualne wymagania? Warto sięgnąć do oferty wspomnianej już firmy Elektrotermia, której nietypowe elementy grzejne cechuje bardzo szeroki zakres zastosowania. Elektryczne źródła ciepła do beczek z miodem czy też urządzenia do ogrzewania sera owczego to tylko oczywiście wybrane przykłady.

Grzałki opaskowe ceramiczne dużej mocy firmy Elektrotermia pracują chociażby w prasach i wytłaczarkach. Specjalnie zaprojektowane grzałki spiralne odpowiadają za zapalanie węgla w procesie gazyfikacji złoża węgla brunatnego. Inne, interesujące zastosowania elementów grzejnych Elektrotermii to np. rozgrzewanie szklanych stołów, na których są prowadzone prace z materiałami półprzewodnikowymi. Szczególne warunki systemu grzejnego wymuszone zostały tutaj przez układy scalone, które wymagają stałej temperatury. Ciekawym rozwiązaniem jest układ kilkunastu lub kilkudziesięciu elementów grzejnych o dużej mocy, wykorzystywany do rozruchu silników. Natomiast w elektrowniach wiatrowych grzałki pełnią rolę opornika hamującego.

Grzałki mogą posiadać także nietypową długość. Modeli o długości przekraczającej 4 m używa się chociażby w wannach z roztworami chemicznymi. Firma Elektrotermia projektuje i produkuje grzałki do ogrzewania beczek. Beczki wkłada się do specjalnych urządzeń, w których je zamontowano. Warto zauważyć, iż w elementy grzejne wyposażone zostają także wózki do transportu beczek, ponieważ przewożone substancje wymagają stałej temperatury składowania.

Grzałki nietypowe znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym i wydobywczym. Ale to nie wszystko. Oporowe elementy grzejne Elektrotermii stosuje się bowiem do ogrzewania autobusów miejskich i wagonów tramwajowych. Specjalne urządzenia pracują w czasie testów zbiorników z paliwem do samolotu. Podczas testów tego typu konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury paliwa dla sprawdzenia poprawności projektowej całego układu paliwowego.

Przy wyborze nietypowej grzałki należy skorzystać z wiedzy i pomocy specjalistów. Tym bardziej, że od odpowiednio zaprojektowanego systemu grzewczego zależy nie tylko bezpieczeństwo produkcji oraz urządzeń i maszyn przemysłowych, ale co najważniejsze ludzi.

Źródło: Elektrotermia

Więcej