Nowości

Nowa generacja jednostek wentylacyjnych ComfoAir Q marki Zehnder

17.06.2016

Marka Zehnder to europejski lider jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania w zakresie komfortowej wentylacji z odzyskiem ciepła. W bieżącym roku pragniemy zaprezentować Państwu nową linię jednostek wentylacyjnych. Zehnder ComfoAir Q zastąpi bardzo udaną i znaną, klasyczną serię Zehnder ComfoAir 350/450/550.

Nowe modele zostały udoskonalone pod wieloma względami, a w szczególności pod kątem energooszczędności. Jednostka ComfoAir Q 350 została w tym roku wyróżniona prestiżowym Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz nagrodą Lider Instalacji 2016.

Zehnder ComfoAir Q 450/600Jednostki wentylacyjne Zehnder ComfoAir Q będą miały najlepsze osiągi na rynku, oferując w ten sposób solidne rozwiązanie dla wymagających norm energetycznych zarówno w Polsce jak i za granicą. Nowością jest także zwiększenie wydajności największej jednostki z dotychczasowego typoszeregu Zehnder ComfoAir. Jak do tej pory, dostępne są trzy różne jednostki o optymalnie zróżnicowanej wydajności 350, 450, przy czym największa wydajność to 600 m³/h. Oznacza to że Zehnder ComfoAir Q optymalnie sprawdzi się zarówno w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, jaki i biurach czy budynkach komercyjnych.

Przy opracowywaniu nowych jednostek wentylacyjnych Zehnder ComfoAir Q, szczególny nacisk położono na zwiększenie efektywności energetycznej. Z jednej strony uzyskano to przez znaczną optymalizację wykorzystania wnętrza jednostki: z tego powodu zarówno wymiennik ciepła jak i wentylator mają większe rozmiary. Z drugiej strony, zoptymalizowano przepływ powietrza w wymienniku ciepła. Zmiany te zapewniają stabilny, stały przepływ, który kierowany jest do wentylatora przy minimalnym oporze powietrza. Powoduje to mniejsze zapotrzebowanie mocy wentylatora co skutkuje odpowiednim spadkiem zużycia energii przez jednostkę. Zastosowana specjalna nakładka przepływowa FlowGrid optymalizuje przepływ powietrza do wentylatora i jeszcze bardziej redukuje hałas.

Dzięki tym innowacjom technologicznym, Zehnder ComfoAir Q osiąga wyższy odzysk ciepła przy niższym zużyciu energii. Użytkownicy Zehnder ComfoAir Q mogą zatem cieszyć się bardzo komfortowym klimatem w pomieszczeniach przy jednoczesnych maksymalnych oszczędnościach. Modulowana nagrzewnica wstępna doskonale dostosowuje się do temperatury na zewnątrz, udostępniając wymiennikowi ciepła powietrze z zewnątrz o optymalnej temperaturze. To zapewnia pełne wykorzystanie odzyskanego ciepła. To właśnie nasz "przepis na sukces" – najefektywniejsze wykorzystanie energii.

Ponadto należy wspomnieć, iż modulowany bypass kontroluje objętość powietrza poprzez adaptacyjny profil komfortu, uwzględniający różną percepcję temperatury przez ludzi. Na przykład, w słoneczny wiosenny dzień o temperaturze 15°C, do budynku doprowadzane jest zimniejsze powietrze niż w porównywalnym dniu jesienią. Wreszcie – nowa - opatentowana koncepcja filtra, która ma również pozytywny wpływ na klimat wewnątrz pomieszczeń. Dwa filtry znajdują się teraz na wlocie powietrza do jednostki. Oznacza to, że wszystkie wewnętrzne komponenty jednostki są od początku chronione przed zanieczyszczeniem. Dodatkowo, klapy o nowym profilu zapewniają 100% szczelność, a tym samym najwyższy możliwy poziom higieny w jednostce i w systemie dystrybucji powietrza. Sam materiał w filtrze jest jeszcze ciaśniej zintegrowany. Zwiększa to powierzchnię filtrów i zapewnia lepszą ochronę. Bardzo szczególną funkcją, wynikającą z zaawansowanych dopasowań technologicznych, jest kontrola przepływu powietrza. Moduł sterowania zapewnia zrównoważony przepływ powietrza w budynku, umożliwiając jeszcze bardziej wydajne działanie systemu wentylacji. Kontrola przepływu zapewnia to przez ignorowanie krótkotrwałych, chwilowych oddziaływań (np. powiewów wiatru), unikając w ten sposób negatywnych efektów działania wentylatorów. System taki wymaga ciągłej zmiany, aby dostosować prędkość do nowych warunków przepływu.

Zehnder ComfoAir Q 350Obsługiwanie Zehnder ComfoAir Q stało się jeszcze prostsze, osiągając nowy standard za pomocą intuicyjnego wyświetlacza. Pokazuje on w czasie rzeczywistym wszystkie dane robocze, dając użytkownikowi lepsze rozeznanie w zakresie zużycia energii i ochrony środowiska. Ponadto, jednostka nie tylko sygnalizuje konieczność wymiany filtrów w zależności od czasu działania, lecz uwzględnia także objętość przesyłanego powietrza. Podczas wymiany filtrów, jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q uruchamia automatyczną funkcję ochrony. System może być także obsługiwany za pomocą prostego przełącznika trójpozycyjnego albo z użyciem dedykowanej aplikacji dla urządzeń mobilnych.

W opracowaniu jednostek wentylacyjnych Zehnder ComfoAir Q uwzględniono praktyczne aspekty montażu. Automatyczne ustawianie systemu, włącznie z objaśnianiem, instrukcjami krok po kroku, jak również końcowym autotestem, umożliwiają instalatorowi bardzo łatwe i szybkie uruchomienie systemu. Uwzględniono również lokalną sytuację na miejscu montażu jednostki. Połączenia głównych kanałów dystrybucji powietrza można łatwo zmienić z lewej strony na prawą w zaledwie kilku krokach. To daje instalatorowi większą elastyczność w przypadku nieoczekiwanych zmian przy uruchomieniu systemu.

Oczywiście, jednostki wentylacyjne Zehnder ComfoAir Q są nie tylko doskonale kompatybilne ze wszystkimi komponentami systemu Zehnder, lecz otwierają również nowy rozdział "innowacyjnej i wymuszonej przez rynek technologii wentylacji", za pomocą której Zehnder wyznacza już dziś standardy przyszłości dla rozwiązań w zakresie komfortowej wentylacji wnętrz.

Nowa generacja jednostek będzie dostępna od lipca 2016 r.

źródło i zdjęcia: Zehnder Polska Sp. z o.o.

Firma powiązana:

Zehnder Polska Sp. z o.o.

Telefon 71 367 64 24
www.zehnder.pl
info@zehnder.pl

Zehnder Polska Sp. z o.o.