Nowości

Fibar Group: Piękne i praktyczne, czyli nowe oblicze domów inteligentnych

25.05.2016

Inteligentne domy wyrastają w Europie zachodniej i USA jak grzyby po deszczu. Coraz więcej takich obiektów powstaje także w Polsce. Trudno się dziwić - korzyści są ogromne, a ceny coraz bardziej przystępne. Zestaw startowy zawierający podstawowy, ale w pełni funkcjonalny system można kupić już za niewiele ponad 2 tys. zł. Przy takim poziomie wydatku niemal każdy może cieszyć się własnym domem inteligentnym - także w mieszkaniu. Bo warto wiedzieć, że dom inteligentny to niekoniecznie budynek wolnostojący. Ideę domu inteligentnego wyjaśnia video.

Inteligentne domy wyrastają w Europie zachodniej i USA jak grzyby po deszczuOkreślenie to oznacza przede wszystkim nowoczesny system zarządzania instalacjami i domowymi urządzeniami bez względu na to, czy znajdują się w okazałej rezydencji, czy kawalerce. Oczywiście w dużych obiektach znaczenie i poziom złożoności systemu będą najczęściej dużo większe, ale również w małych metrażach system inteligencji budynkowej sprawdzi się znakomicie.

Systemy bezprzewodowe oferują tę samą niezawodność i funkcjonalność co tradycyjne instalacje kabloweRozstrzygająca jest tu chęć domowników do ułatwiania sobie życia. Jeżeli czujecie, że przyjemnie byłoby zarządzać domem ze smartfona z dowolnego miejsca na świecie albo że warto powierzyć uciążliwe czynności eksploatacji budynku urządzeniom, które odciążą domowników i pozwolą na więcej luzu w codziennym życiu, to znak, że czas pomyśleć o instalacji inteligentnego systemu u siebie.

Bez remontu

Inteligentny dom to świetna rzecz, ale czy warta gehenny remontu? To dylemat wielu osób, które słyszały o korzyściach inteligencji budynkowej, a nie miały okazji przyjrzeć się bliżej dostępnym rozwiązaniom. Trzeba więc wyjaśnić, że współczesne systemy potrafią obywać się bez kabli. Systemy bezprzewodowe oferują tę samą niezawodność i funkcjonalność co tradycyjne instalacje kablowe, a ich elastyczność i łatwość montażu nie mają sobie równych. Zasilanie bateryjne to doskonałe rozwiązanie w porównaniu z remontem, zwłaszcza że współczesne ogniwa działają nieprzerwanie przynajmniej kilkanaście miesięcy, a ich wymiana jest prosta jak wymiana paluszków w pilocie. Systemy bezprzewodowe nie wymagają kucia ścian ani "brudnych" prac, które przewracają życie domowników do góry nogami.

Trudno wymienić wszystkie korzyści płynące z posiadania inteligentnego domu

Dla przykładu, montaż inteligentnego domu Fibaro sprowadza się do umieszczenia miniaturowych modułów w puszkach elektrycznych i spięcia z istniejącą instalacją. Moduły można w każdej chwili wyjąć i przypisać innym urządzeniom, którymi będą sterować. Dzięki temu da się nie tylko swobodnie wdrażać nowe pomysły i zmieniać istniejące konfiguracje, ale np. przenieść cały system do nowego mieszkania. Elastyczność systemów bezprzewodowych to ich gigantyczny atut. Nie tylko nie wymagają długotrwałego planowania, ale w każdej chwili dadzą się dostosować do zmieniających się potrzeb, pomysłów i warunków. Z tego względu wybierane są zarówno do domów zamieszkałych, jak i nowo powstających.

Multum korzyści

Trudno wymienić wszystkie korzyści płynące z posiadania inteligentnego domu. System poinformuje właściciela o nieproszonych gościach, uruchomi odpowiednie działania w razie zalania, wyłączy pozostawione żelazko, zamknie okna, pomoże zminimalizować koszty ogrzewania i energii, zadba o ogród i piękne oświetlenie, ułatwi parkowanie na posesji, a nawet zaparzy kawę - i to tuż przed powrotem pana lub pani domu. Ilość zastosowań i konfiguracji jest niemal nieograniczona i zależy od wyobraźni oraz potrzeb użytkowników. Wiele zaskakujących i nietypowych pomysłów można znaleźć na oficjalnym profilu Fibaro na Facebooku. Zasada działania systemu jest prosta: centralka wydaje polecenia modułom, które (zwykle z poziomu puszek elektrycznych) sterują pracą konkretnych sprzętów lub instalacji. Pod ich nadzorem może się znaleźć praktycznie każde urządzenie elektryczne - rolety, światła, gniazdka elektryczne, instalacja alarmowa, system ogrzewania, klimatyzacja, sprzęt AGD i RTV etc.

Montaż inteligentnego domu Fibaro sprowadza się do umieszczenia miniaturowych modułów w puszkach elektrycznych i spięcia z istniejącą instalacją

Tradycyjne elementy wyposażenia domu - okna, drzwi, instalacje hydrauliczne - coraz częściej wyposażane są w elektryczne siłowniki lub zawory, dzięki czemu również nimi można sterować tak jak pozostałymi składowymi systemu. Oprócz modułów sterujących system zwykle zaopatrzony jest w czujniki, które dostarczają do centrali informacji o warunkach lub zdarzeniach. Najpopularniejsze to czujniki ruchu, czujniki dymu i temperatury. Sieć może również odbierać dane ze źródeł zewnętrznych, np. serwisów pogodowych. I tu zaczyna się prawdziwa przygoda z domem inteligentnym. Poszczególne urządzenia mogą ze sobą współpracować oraz właściwie reagować na bodźce zewnętrzne. Przykładowo, system podleje ogród po trzech dniach bez opadów, ale zrobi to tylko wtedy, gdy prognoza nie przewiduje deszczu, i tylko o takiej porze, gdy słońce nie operuje zbyt mocno. Kto nie chce zdawać się na automat, może w w każdej chwili samemu wydawać polecenia urządzeniom za pomocą smartfona, tabletu lub komputera - z dowolnego miejsca na świecie.

Praktyczne i estetyczne

O tym, jak wiele w domu znaczą wnętrza, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Domownicy pracują latami na indywidualny styl swoich pomieszczeń. Nierzadko wkładają w dom lub mieszkanie mnóstwo serca i nie mniej środków. Wiszące kable, modemy, plastikowe skrzynki z migającymi diodami mogą skutecznie zepsuć efekt. Niestety wielu producentów akcesoriów dla domów inteligentnych traktuje temat estetyki swoich urządzeń tak, jakby nie istniał. Liczy się wyłącznie funkcjonalność, ewentualnie cena. Zupełnie inną filozofię wyznaje Fibaro . W tej firmie dział designu jest tak samo ważny, jak laboratoria nowych technologii. Zdarzało się, że linie produkcyjne były modyfikowane po to, żeby osiągnąć pożądany efekt wizualny finalnego produktu. Miniaturowe czujniki dopracowane są w najdrobniejszych szczegółach. Z pewnością dobrze zagrają w niejednym wnętrzu. Podobnie centralki, które zwracają uwagę gustownym wzornictwem i wysoką jakością materiałów. Tak jak w przypadku funkcji systemu, granice możliwych aranżacji wyznacza wyobraźnia użytkowników. Więcej informacji na new.fibaro.com

źródło i zdjęcia: Fibar Group

Firma powiązana:

Fibar Group

www.fibaro.com

Fibar Group