Nowości

Termostatyczna mieszająca grupa pompowa GM40 firmy FERRO

20.06.2011

Powszechną już prawie praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, ale nie tylko - także w budynkach biurowych, hotelach, pensjonatach - jest system grzewczy, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, najczęściej podłogowym. FERRO wprowadziło do swojej oferty nowy produkt prostszy w montażu i regulacji - termostatyczną mieszająca grupę pompową GM40 do ogrzewania podłogowego

W standardowych zestawach mieszających do ogrzewania podłogowegoinstalowanych przy rozdzielaczach stosowane są zawory termostatyczne we współpracy z głowicą termostatyczną wyposażoną w kapilarę do montażu: w postaci czujnika przylgowego lub w tulei zanurzeniowej.

Regulacja temperaturowa i hydrauliczna układu odbywa się przy pomocy wcześniej wspomnianego zaworu z głowicą montowanego na zasilaniu rozdzielacza oraz zaworu grzejnikowego odcinającego na powrocie. Takie jednak rozwiązanie jest czasochłonne w montażu i regulacji całego układu. Nie jest też doskonałe podczas eksploatacji ze względu na dokładność pomiaru i możliwość uszkodzenia poszczególnych elementów.

FERRO poszło więc o krok dalej. Swoje zestawy pompowo-mieszające GM 40 wyposażyło w nowoczesne czterodrogowe zawory termostatyczne, działające na innej zasadzie niż zawory termostatyczne grzejnikowe z głowicą.

FERRO wykorzystało bowiem zasadę termostatycznego zaworu mieszającego stosowanego dotychczas m.in. do układów ciepłej wody użytkowej.

Termostatyczny zawór mieszający reguluje temperaturę czynnika zasilającego pętle ogrzewania podłogowego poprzez zmianę stosunku zmieszania wody z belki powrotnej rozdzielacza (czynnika wpływającego z powrotu instalacji ogrzewania podłogowego) i wody z obiegu kotła. Gorąca woda po zmieszaniu z chłodniejszą kierowana jest do belki zasilającej obiegu podłogowego.

Ten prosty w obsłudze mieszacz utrzymuje stałą, zadaną temperaturę czynnika niezależnie od wahań temperatury wody zasilającej ze źródła ciepła czy wody powracającej z układu ogrzewania podłogowego. Grupa GM 40 to zestaw gotowy do montażu. Jego zaletami dzięki zastosowaniu czterodrogowej konstrukcji zaworu są niewielkie rozmiary (w porównaniu z układem zmontowanym z kupowanych osobno elementów) oraz prosty montaż polegający jedynie na podłączeniu go do rozdzielacza – belki zasilającej i powrotnej.

Ustawienie parametrów pracy jest niezwykle proste, a zarazem precyzyjne: po zamontowaniu grupy na rozdzielaczu należy odpowietrzyć układ, korzystając zarówno z korka odpowietrzającego przy pompie, jak i z odpowietrznika w zestawie, żądaną zaś temperaturę zasilania układu podłogowego ustawia się ręcznie za pomocą pokrętła termostatycznego zaworu mieszającego, w zakresie regulacji od 30 do 60°C. Omija się tym samym dość skomplikowaną procedurę montażu i regulacji z wykorzystaniem zaworu grzejnikowego i głowicy z kapilarą.

Źródło: Ferro

Więcej