Nowości

Saint-Gobain Building Glass Polska prezentuje efekt lotosu w domowej łazience

12.06.2015

Poszukując produktu doskonałego wybieramy ten, który został wykonany nowoczesną technologią, lecz w zgodzie z naturą. Przyroda od zawsze daje niezawodne wskazówki,  z których skorzystał Saint Gobain Glass, tworząc szkło do przestrzeni prysznicowych SGG TIMELESS. Niezwykłe właściwości zainspirowane efektem lotosu pozwoliły uzyskać produkt antykorozyjny o trwałej przezroczystości.

W kulturach wschodnich kwiat lotosu symbolizuje czystość, ponieważ pomimo otoczenia mulistych jezior i rzek ich liście oraz kwiaty zawsze pozostają czyste. U roślin z rodzaju lotos po raz pierwszy odkryto niezwykłą, naturalną zdolność do samooczyszczania, którą następnie wykazały także inne rośliny. Struktura liści oraz jej skład chemiczny powodują, że liście nie mogą zamoknąć, a krople wody toczą się po ich powierzchni dodatkowo zbierając zanieczyszczenia. Zjawisko nazwano efektem lotosu.

Nieskazitelne piękno szkła

Zainspirowani efektem lotosu projektanci Saint Gobain Glass stworzyli wyjątkowe antykorozyjne szkło SGG TIMELESS, nadając mu zdolność samooczyszczania się podobną do liści różnych roślin, m.in. właśnie lotosu. Dodatkowo dzięki właściwościom hydrofobowym krople wody nie rozlewają się po powierzchni kabiny lub parawanu tylko toczą się w dół, prawie nie dotykając tafli szkła. Osiąga się to za sprawą specjalnej, niewidocznej powłoki, która powstaje w wyniku magnetronowego nanoszenia warstwy tlenków metali na wysoko przezierne szkło. Zastosowane w powłoce metale odpychają od siebie cząsteczki wody, które zamiast plam tworzą krople. Dzięki temu szkło jest trwale zabezpieczone przed korozją oraz zmianą zabarwienia wraz z upływem czasu – SGG TIMELESS zachowuje swoją atrakcyjność i pozostaje w pełni przezroczyste. Specjalna powłoka powoduje też, że kamień oraz zabrudzenia nie przylegają do powierzchni, co znacznie ułatwia czyszczenie, w porównaniu ze szkłem niepowlekanym. Otrzymujemy zatem nie tylko nieskazitelnie piękną i czystą kabinę prysznicową lub parawan nawannowy, lecz także oszczędzamy czas oraz energię na usuwanie osadów oraz nacieków z tafli szkła.

Szkło dla najbardziej wymagających

SGG TIMELESS to antykorozyjne szkło do przestrzeni łazienkowych, składające się z wysoko przeziernego szkła SGG PLANICLEAR, na które nanosi się praktycznie niewidoczną powłokę. Dzięki temu SGG TIMELESS jest bardzo przezroczyste i nie wpływa na percepcję kolorów niezależnie od grubości. Powłoka SGG TIMELESS jest dostępna na przezroczystym szkle o grubościach 4, 6, 8, 10 i 12 mm. Szkło powinno być zamontowane powłoką do wewnątrz kabiny prysznicowej w taki sam sposób, jak inne szkła prysznicowe o tej samej grubości. Należy pamiętać, że proces montażu musi być zgodny z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i przepisami, przeprowadzony przez profesjonalną ekipę.

Saint-Gobain Glass Polska prezentuje efekt lotosu w domowej łazienceźródło i zdjęcie: Saint-Gobain Glass Polska