Systemy ocieplania i termorenowacji

Znalezione pozycje: 20

Generalny remont najczęściej wiąże się z ociepleniem ścian i dachu w celu poprawy ciepłochronności budynku. Jest to również dobra okazja do uatrakcyjnienia wyglądu elewacji. Oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania są tu jednak najważniejsze.


Najprostsze odnowienie elewacji polega na umyciu tynku i pomalowaniu go. Większość domów znacznie starszych niż 10-letnie wymaga - oprócz poprawy estetyki elewacji - także jej ocieplenia. Problem ten szczególnie dotyczy budynków 20-30-letnich.

Jeżeli skutkiem remontu ma być poprawa efektywności energetycznej budynku, to zacząć należy od audytu - określającego najbardziej optymalny zakres termomodernizacji. Polega on na kompleksowej analizie obecnego stanu domu i kosztów jego użytkowania oraz zaproponowaniu takich prac termomodernizacyjnych, które przyniosą największe oszczędności podczas eksploatacji budynku, z jednoczesnym uwzględnieniem nakładów inwestycyjnych. W ramach tej usługi ustala się też okres ich zwrotu. Najlepsze rozwiązania to takie, których koszty są najniższe, a zarazem najbardziej wpływają na poprawę efektywności energetycznej budynku. Wykonanie audytu to wydatek 1000 zł.

Kompleksowa termomodernizacja domu najczęściej obejmuje wymianę okien i drzwi wejściowych na szczelne i ciepłe, ocieplenie lub docieplenie ścian i dachu. W niektórych przypadkach warto również docieplić fundament albo podłogę na gruncie - niestety, z uwagi na poważną ingerencję w budynek, prace te są wykonywane rzadko, w zasadzie tylko w przypadku generalnego remontu całego budynku lub jego rozbudowy.

W artykule tym skupimy się zatem na pracach najpowszechniejszych, czyli odnowieniu elewacji oraz ociepleniu ścian i połaci dachu skośnego.

TERMOMODERNIZACJA - OCIEPLENIE ŚCIAN

Jeżeli dom nie był nigdy ocieplany, po sprawdzeniu jakości podłoża i odpowiednim jego przygotowaniu montuje się kompletny system ociepleniowy. Jeśli natomiast na ścianach znajduje się już warstwa termoizolacji, ale ma ona niewystarczającą grubość, teoretycznie można do niej dodać kolejną warstwę. Warunkiem niezbędnym jest bardzo dobra przyczepność starego ocieplenia i dobry stan techniczny budynku.

Metoda ta w domach jednorodzinnych jest dość rzadko stosowana, bo najkorzystniej jednak zdemontować dotychczasowe ocieplenie i zastosować nowe, wydajniejsze materiały izolacyjne. Wprawdzie jest to rozwiązanie bardziej kosztowne (konieczny demontaż i utylizacja materiałów), ale przynosi najlepsze efekty.

Ściany zewnętrzne ociepla się zarówno styropianem, jak i wełną mineralną. Oba materiały gwarantują uzyskanie takich samych parametrów izolacyjności cieplnej przy podobnej grubości warstw. Ze względu na koszty, większość inwestorów wybiera jednak tańszy styropian. Racjonalna grubość ocieplenia ścian to 20-25 cm. Przekroczenie tej wartości nie przyniesie oczekiwanych korzyści, bo pieniądze wydane na zakup bardzo grubej warstwy izolacji mogą się zwracać (z tytułu niższych rachunków za energię) przez czas dłuższy od okresu użytkowania budynku.

Dom "kostka" w trakcie termomodernizacji, polegającej na ociepleniu ścian wełną mineralną. (fot. Rockwool)
Dom "kostka" w trakcie termomodernizacji, polegającej na ociepleniu ścian wełną mineralną. (fot. Rockwool)

System ocieplenia powinien być dobrany racjonalnie na etapie projektowania termomodernizacji, a nie, jak to często bywa, na etapie jej montażu, kiedy to o wyborze i grubości materiału decyduje wykonawca.

TERMOMODERNIZACJA - OKŁADZINY ELEWACYJNE NA SUCHO

Remontowaną elewację można ocieplić też bez użycia kleju i tynku - mocując wełnę lub styropian na metalowym ruszcie. W metodzie tej zamiast tynku stosuje się rozmaite okładziny - płyty kamienne, kompozytowe, z okleiną drewnianą, elementy ceramiczne i inne. Materiały te przytwierdza się do ścian korzystając z elementów zalecanych przez ich producenta.

Na rynku dostępne są także systemy, które mocuje się bez rusztu - punktowo do wcześniej ocieplonej ściany. Najczęściej są to różnego rodzaju panele imitujące drewno, wykonane z polistyrenu XPS lub styropianu i wykończone okładziną z fakturą słojów drewna. Ze względu na niewielką masę, przykleja się je bezpośrednio do warstwy zbrojącej na ociepleniu, a następnie maluje farbami elewacyjnymi.

TERMOMODERNIZACJA - DOCIEPLENIE POŁACI DACHU SKOŚNEGO

Przez dach może uciekać nawet 30% energii przeznaczonej na ogrzewanie, dlatego podczas remontu domu warto docieplić poddasze. Jeśli przy okazji planujemy zaadaptować je na mieszkalne, jest to wręcz niezbędne.

Połacie dachowe można ocieplać na różne sposoby - metodą natrysku za pomocą pianki poliuretanowej, twardymi płytami z pianki, specjalnym styropianem i wełną. Najbardziej popularne jest zastosowanie wełny mineralnej. Układa się ją między krokwiami (najpowszechniejszy sposób) lub na nich. Dzięki sprężystym włóknom wełna dokładnie wypełnia ocieplaną przestrzeń - pomiędzy krokwiami dachowymi można ją ulokować na wcisk, bez dodatkowego mocowania. Bez problemu kupimy wełnę o grubości 15 cm, czyli takiej, jaką wysokość mają najczęściej krokwie na dachu. Do niedawna była to też minimalna grubość, jaką powinno mieć ocieplenie dachu.

Ponieważ jednak standardy w zakresie termoizolacyjności budynków wciąż są podnoszone, warto skuteczniej ocieplić połać, stosując dwie warstwy wełny. Obecnie współczynnik przenikania ciepła U nowego dachu nie może być wyższy niż 0,18 W/(m·K).

Joanna Dąbrowska

Ostatnio dodane produkty

Tynki FD PMR
Tynki FD PMR
Dryvit Systems USA (Europe)
Gotowa do użycia wyprawa tynkarska FD PMR o przyspieszonym wiązaniu, zbudowana jest na bazie 100% polimeru akrylu z dodatkiem akceleratora wiązania.
System ociepleń Knauf Thermo na styropianie
System ociepleń Knauf ...
Knauf Sp. z o.o.
Systemy ociepleń KNAUF THERMO z warstwą izolacyjną ze styropianu to proste a zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Przeznaczony jest do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków nowowznoszonych ...
Szpachlówka iQ-Top SLS
Szpachlówka iQ-Top SLS
Remmers
Szpachlówka stosowana w systemie iQ-Therm 30, przeznaczonym do renowacji antypleśniowej, cechująca się wyjątkowo wysoka zdolnością absorpcji i oddawania wilgoci znajdującej się w powietrzu, ...
 Farba elewacyjna CALSILIT F
Farba elewacyjna CALSILIT F
Farby KABE Polska Sp. z o.o.
Krzemianowa (silikatowa) farba z dodatkiem substancji hydrofobizujących przeznaczona do wykonywania powłok malarskich na zewnątrz budynków wyłącznie na podłożach mineralnych (beton, tradycyjne ...
System ociepleń TURBO Z-SA
System ociepleń TURBO Z-SA
Kreisel Technika Budowlana
TURBO Z-SA to system ociepleń na styropianie do stosowania w obniżonych temperaturach. Szczególnie nadaje się do budynków będących w okolicach zadrzewień, zbiorników wodnych. Do prac ...
Zaprawa Klejąca do siatki KU 21
Zaprawa Klejąca do siatki KU 21
Foveo Tech
Zaprawa Klejąca do siatki KU 21 jest gotową do użycia masą tynkarską przeznaczoną do ręcznego lub natryskowego wykonywania cienkowarstwowych, dekoracyjnych wypraw tynkarskich w Bezspoinowym ...
PowerTHERM
PowerTHERM
SKAŁA TYCHY
ZEWNĘTRZNY ZESPOLONY SYSTEM OCIEPLANIA (ETICS) NA BAZIE STYROPIANUSystem dociepleń na styropianie PowerTHERM to zaawansowany, kompleksowy system izolacji termicznej stosowany jako zewnętrzna ...
Element wspornikowy Schöck Isokorb® Żelbet-Żelbet 80 mm
Element wspornikowy Schöck ...
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Balkony i loggie w budownictwie mieszkaniowym stanowią od zawsze ważny element podnoszenia jakości mieszkania. Jeśli płyta balkonowa wykonana jest bez zastosowania termicznego rozdzielenia ...
Zobacz produkty: