Styropian

Znalezione pozycje: 6

Aby dobrze przygotować powierzchnię ścian remontowanego domu do ocieplenia, należy oczyścić ją za pomocą miękkiej szczotki lub zmyć wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu lub specjalnych środków czyszczących, a następnie spłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Trzeba skuć luźne resztki tynku i zaprawę wystającą ze spoin, a ubytki uzupełnić.


Tak przyszykowaną powierzchnię ścian powinno się zagruntować emulsją głęboko penetrującą, która zredukuje chłonność podłoża oraz dodatkowo poprawi jego spójność. Na ogół po naniesieniu środka gruntującego należy odczekać jeden dzień, aby emulsja przeniknęła do podłoża, a zagruntowana powierzchnia wyschła.

Przygotowane w ten sposób podłoże będzie charakteryzowało się dobrą przyczepnością. Da nam to pewność, że warstwa izolacji termicznej zostanie prawidłowo zamocowana i będzie dobrze spełniać swoje funkcje.

Ocieplenie ścian styropianem - krok po kroku

Ocieplenie ścian styropianem - montaż listy startowej
Montaż listy startowej. Wyznacza ona poziom płyt termoizolacji, chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto zabezpiecza cokół przed zabrudzeniem i zaciekaniem wody opadowej. Szerokość listwy musi być dopasowana do grubości płyt. Mocuje się ją do ściany za pomocą łączników mechanicznych. Na 1 metrze bieżącym listwy należy umieścić min. 3 łączniki. Listwy łączy się specjalnymi klipsami montażowymi. (fot. Atlas)
Ocieplenie ścian styropianem - nakładanie zaprawy klejącej
Nakładanie zaprawy klejącej. Jeśli podłoże jest równe, to klej najlepiej nakładać na całą powierzchnię płyty, za pomocą pacy zębatej. Jeżeli powierzchnia ścian nie jest równa, to termoizolację przykleja się na placki - klej nanosi się na obwodzie płyt pasami o szerokości ok. 5 cm z odstępami o długości kilku centymetrów. Na reszcie powierzchni aplikuje się placki kleju o średnicy ok. 12 cm, tak by po dociśnięciu płyty klej pokrywał co najmniej połowę jej powierzchni. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - przyklejanie płyt styropianowych
Przyklejanie płyt styropianowych. Należy je kleić zgodnie z zaleceniami producenta. Przy mocowaniu trzeba zwrócić uwagę na układanie ich na tzw. mijankę oraz właściwe przyklejanie ich wokół otworów i wolnych krawędzi. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - wiercenie otworów pod kołki
Wiercenie otworów pod kołki. Wiertarką z odpowiednio długim wiertłem, w wyznaczonych punktach, robi się otwory pod kołki montażowe. Głębokość zakotwienia łączników w warstwie nośnej ściany nie może być mniejsza niż 5 cm w betonie pełnym, cegle pełnej ceramicznej i silikatowej oraz 8 cm w betonie komórkowym, pustakach ceramicznych. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - mocowanie kołków
Mocowanie kołków. Najczęściej stosuje się 4 łączniki na m2 płyty styropianowej. Na krawędziach budynku zaleca się 8 szt./m2. W przypadku wełny mineralnej wystarczy 5 szt./m2 - w środku płyty powinien znajdować się jeden łącznik, a na stykach (rogach) każdy łącznik ma dociskać 3 płyty. Kołki trzeba wbijać tak, by ich główki były zlicowane z ociepleniem. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - nakładanie zaprawy zbrojącej
Nakładanie zaprawy zbrojącej. Pacą zębatą nanosi się zaprawę, w której będzie zatopiona siatka. Stanowi ona wzmocnienie i zabezpieczenie płyt izolacyjnych przed zawilgoceniem lub zniszczeniem wskutek działalności ptaków, owadów i gryzoni. (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - zatapianie siatki
Zatapianie siatki. Na całej powierzchni ścian, w zaprawie zbrojącej, przykleja się siatkę. W miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne należy przykleić podwójną warstwę zbrojenia. Siatka powinna mieć gramaturę nie mniejszą niż 145 g/m². (fot. Lakma)
Ocieplenie ścian styropianem - tynkowanie
Tynkowanie. Po wyschnięciu kleju na siatce nakłada się na nią podkład tynkarski i tynk. Na styropian można zastosować dowolny tynk cienkowarstwowy, na wełnę mineralną - tylko paroprzepuszczalny mineralny. (fot. Arsanit)

Joanna Dąbrowska

Ostatnio dodane produkty

Płyty Austrotherm RESOLUTION
Płyty Austrotherm RESOLUTION
Austrotherm
Płyty wykonane z pianki rezolowej o rewelacyjnie niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła – λD≤0,022 W/mK. To sprawia, że w porównaniu do standardowych materiałów termoizolacyjnych, ...
STYROLAMIN NRO
STYROLAMIN NRO
Styropmin
Izolacja termiczna wszystkich dachów płaskich o kącie nachylenia do 30%, a także podłóg, ścian i fundamentów.Istotne cechy produktu Odporność na ogień zewnętrzny BROOF (t1); Reakcja ...
Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT
Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH ...
Arbet
Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT mogą być stosowane w aplikacjach wymagających przenoszenia małych obciążeń mechanicznych.  W szczególności do izolacji cieplnej miejsc:  podłogi, ...
SILVER fundament
SILVER fundament
Termo Organika
Produkt zgodny z normą zharmonizowaną EN 13163:2012+A1:2015 SILVER fundament EPS 100 EPS-EN 13163-T(2)-L(3)-W(3)-Sb(5)-P(5)-BS150-CS(10)100-DS(N)2-DS(70,-)2-DLT(1)5-WL(T)4 Są to płyty styropianowe ...
System ścienny th300
System ścienny th300
Thermodom
Elementy do wznoszenia ciepłych ścian budynków energooszczędnych i pasywnych oraz ścian fundamentowych. Doskonały współczynnik przenikania ciepła U0 [W/(m2K)]: <0,20 Grubość ścian ...
Płyty styropianowe EPS 50
Płyty styropianowe EPS 50
Barda
Opis: stosowane w miejscach pozbawionych obciążeń mechanicznych: do izolacji ścianek działowych i szkieletowych, ociepleń warstwowych ścian murowanych, do izolacji stropów drewnianych, ...
Zobacz produkty: