Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Prawidłowe wietrzenie i wentylacja domu zimą

Niskie temperatury zimą nie zachęcają do otwierania okien, więc wiele osób rezygnuje z tej czynności albo ją bagatelizuje. A prawidłowa wymiana powietrza jest ważna przez cały rok. Jak podejść do tego zimą?

Prawidłowe wietrzenie i wentylacja domu zimą
P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak Bramy segmentowe garażowe, przemysłowe, rolowane, uchylne, rozwierne
www.nitus.pl
P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak Bramy segmentowe garażowe, przemysłowe, rolowane, uchylne, rozwierne
Dane kontaktowe:
14 684 50 07
Drużków Pusty 9, Porąbka Iwkowska 32-862

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Po pierwsze...

Na kilka minut przed zamierzonym otworzeniem okna należy zakręcić zawory przy kaloryferach. Grzejniki zrobią się chłodne po ok. 10 minutach od przykręcenia i po tym czasie można otworzyć okno.

Umożliwi to efektywne wtłoczenie świeżego powietrza do wnętrza, bez zbędnego w tym momencie ciepła pochodzącego z grzejników. Nawet jeśli na zewnątrz panuje siarczysty mróz, to nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć okno na oścież.

Mroźne powietrze, które wpadnie do mieszkania, szybko opadnie na dół. W połączeniu z włączonym po chwili ogrzewaniem, stworzy przyjemny, ciepły, ale i rześki klimat.

Po drugie...

Czas wietrzenia domu zimą nie powinien przekraczać 10-15 minut, aby nie skutkować wychłodzeniem ścian, które gromadzą ciepło. 

Zamiast lekko uchylać okno kilka razy w ciągu dnia, lepiej wietrzyć dom krócej, ale intensywniej, bo jest to bardziej ekonomiczne. Wietrzenie domu równolegle do pracy grzejników jest bezsensowne, zwłaszcza, że są one najczęściej umieszczone pod oknem.

Oprócz tego, krótkie oraz intensywne otwarcie okien pozwoli na szybszą "reaktywację" kaloryferów. Dzięki tym zasadom opłaty za ogrzewanie nie powinny wzrosnąć.

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

Gotowanie, pranie, suszenie, czy kąpiele to przyczyny powstawania szkodliwej wilgoci. Z kolei pracujące grzejniki wysuszają powietrze, co ma negatywny wpływ na zdrowie domowników.

Dlatego trzeba pamiętać o prawidłowym wietrzeniu - pomieszczenie mieszkalne powinno się wietrzyć ok. 2-3 razy dziennie, np. zaraz po przebudzeniu, po powrocie z pracy i przed snem. Zbyt długie wietrzenie domu w zimie może uszkodzić niektóre z domowych roślin, lub sprzęt elektryczny.

A co z instalacją wentylacyjną?

Niektórzy, w oba wie przed zimnem, zasłaniają kratkę wentylacyjną. Jest to błąd, ponieważ w ten sposób zakłóca się prawidłową cyrkulację w mieszkaniu. Powietrze pochodzące z wentylacji tak nie wpływa znacząco na temperaturę w domu, a więc nie przyczyni się do zwiększenia kosztów ogrzewania.

Zdrowie domowników

Wietrzenie domu zimą poprawia samopoczucie i zapewnia skuteczną ochronę przed bakteriami i wirusami. Większa ilość tlenu to bardzo ważna rzecz dla alergików. Unoszące się w powietrzu alergeny eliminuje właśnie regularne wietrzenie pomieszczeń. Niedostateczne wietrzenie pomieszczeń może wywoływać szereg dolegliwości, w tym bóle głowy, senność, osłabienie.

źródło i zdjęcia: Nitus