Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dbać o komin ze stali nierdzewnej?

Komin jest elementem, który służy do odprowadzania spalin. Stanowi konstrukcję, która jest praktycznie bezobsługowa.

Jak dbać o komin ze stali nierdzewnej?
Komin-Flex Stalowe systemy kominowe
kominflex.com.pl
Komin-Flex Stalowe systemy kominowe
Dane kontaktowe:
32 210 11 44
Górnośląska 1, 43-200 Pszczyna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Właściwy montaż i instalacja komina ze stali nierdzewnej

Kominy ze stali nierdzewnej nazywane są także kominami kwasoodpornymi. Jednak, aby nie zaczęła zagrażać im rdza, muszą być odpowiednio zamontowane. W niewłaściwe zaprojektowanym kominie może dojść do korozji galwanicznej.

Zdarza się to w sytuacji, kiedy stal „czarna” jest łączona ze stalą szlachetną, a miejsca styku tych tworzyw nie zostały odizolowane. Błędu tego można uniknąć w prosty sposób. Wystarczy użycie sznura kominiarskiego, by połączyć ze sobą części komina.

Należy także pamiętać o właściwym zabezpieczeniu komina, który wystaje ponad dach. Skraplający się kondensat ma w swoim składzie kwas siarkowy. Ten z kolei powoduje korozję wżerową. Można temu zapobiec odpowiednie zaizolowanie komina i jego zwymiarowanie.

Montując komin, należy wykorzystywać do tego specjalne narzędzia. Jeżeli do jego przycinania służyć będą szlifierki kątowe czy tarcze tnące, korozja może pojawić się bardzo szybko. Dlatego trzeba używać tarcz z dopiskiem INOX.

Gwarantują one chłodne cięcie, czyli takie, które nie doprowadzi do przegrzania się stali szlachetnej. Ponadto obejmy i nity stosowane do instalacji komina muszą także być wykonane ze stali nierdzewnej. Powinny być one oddzielone od samego komina silikonem lub elementami z gumy.

Czyszczenie i konserwacja kominów

Niekiedy zdarza się, że podczas montażu komina ze stali nierdzewnej dojdzie do jego zabrudzenia, na przykład zaprawą murarską. Jednak nie można go w żadnym wypadku oczyszczać preparatami do usuwania cementu. Stosuje się do tego substancje zawierające bardzo małą ilość kwasu fosforowego.

Po ich użyciu powierzchnia komina powinna być przepłukana zdemineralizowaną wodą. Komin powinien być również regularnie czyszczony. Jest to zadanie, które najlepiej pozostawić specjalistom. Tylko oni dokładnie pozbędą się zabrudzeń, jednocześnie nie niszcząc powierzchni stali nierdzewnej.

Odpowiedni opał

Bardzo ważne jest to, jaki skład mają spaliny odprowadzane przez komin. Ma na to wpływ rodzaj opału. „Z roku na rok coraz więcej uwagi poświęca się temu, aby ogrzewać domy jedynie przeznaczonym do tego paliwem. Dla dobra środowiska, jak i komina, absolutnie nie można używać w tym celu śmieci.

Grozi to jego szybkim zabrudzeniem oraz korozją” – mówi fachowiec z firmy Komin–Flex. Za taki stan rzeczy są odpowiedzialne tlenek węgla, dwutlenek siarki, chlorowodór i cyjanowodór

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Komin-Flex