Oczyszczalnie ścieków
Oczyszczalnie przydomowe występują w bardzo wielu typach, przy czym nawet dość podobne na pierwszy rzut oka rozwiązania odrębnych firm mogą się istotnie różnić.
Czytaj więcejOczyszczalnie przydomowe występują w bardzo wielu typach, przy czym nawet dość podobne na pierwszy rzut oka rozwiązania odrębnych firm mogą się istotnie różnić.
Generalnie oczyszczalnie można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:
- z drenażem rozsączającym, gdzie główna część procesu oczyszczania odbywa się w gruncie rodzimym;
- kompaktowe, w których rozkład ścieków zachodzi się w specjalnych komorach, ewentualnie na oddzielonym od gruntu rodzimego poletku filtracyjnym. a do gruntu, studni chłonnej lub rowu melioracyjnego trafiają już oczyszczone ścieki.
Oczyszczalnie z drenażem są zdecydowanie popularniejsze ze względu na niską cenę. Jednak wymagają dużej działki o dość specyficznych warunkach - niskim poziomie wód i gruncie o dobrej przepuszczalności. Ponadto taką oczyszczalnię po około 10 latach powinno się zwykle odkopać i oczyścić dreny, a to zakres prac podobny jak przy jej budowie. Wadliwie wykonana lub umieszczona w nieodpowiednim gruncie oczyszczalnia faktycznie poważnie zanieczyszcza nasz teren - ścieki nie rozkładają się w wystarczającym stopniu i gromadzą wokół drenów.
Poza tym wprowadzone w ostatnich latach przepisy ogólnokrajowe oraz uchwały samorządów obligują do osiągnięcia określonego stopnia oczyszczenia ścieków (szczególnie w miejscach o gęstej zabudowie). Wiele oczyszczalni może ich nie spełnić.
W przypadku oczyszczalni kompaktowych, proces rozkładu ścieków zachodzi zupełnie inaczej. Przede wszystkim w przewidywalny, kontrolowany sposób. Mogą być one mieszane, napowietrzane, rozprowadzane po złożu porowatego kruszywa itd. Metody są różne, ale zawsze chodzi o jak najlepsze wykorzystanie możliwości bakterii rozkładających ścieki, którym tworzy się optymalne warunki rozwoju. Ścieki mogą być na tyle oczyszczone, że da się ich użyć np. do podlewania ogrodu.
Jarosław Antkiewicz