Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Znalezione pozycje: 18

Ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłogówka (wodna lub elektryczna), to także ogrzewanie ścienne i sufitowe. Podpowiadamy, czym charakteryzują się te systemy ogrzewania.


Ogrzewanie podłogowe wodne

Najpopularniejszy wariant ogrzewania podłogowego to zatopione w wylewce podłogowej rurki, przez które przepływa ciepła woda. Zamiast małego, ale raczej gorącego grzejnika - mamy więc dużą, ale za to jedynie lekko ciepłą powierzchnię. O zastosowaniu tego sposobu ogrzewania zasadniczo powinno się myśleć już na etapie projektu, bo wskazane jest pogrubienie nieco izolacji cieplnej w podłodze na gruncie, a i sama wylewka ma ok. 2 cm więcej od typowej.

Ogrzewanie podłogowe może współpracować z każdym źródłem ciepła. Jest nawet szczególnie polecane w przypadku pomp ciepła, zaś kotłom gazowym pozwala w pełni wykorzystać efekt kondensacji.

Kotły na paliwa stałe wymagają z kolei zastosowania układu mieszającego. Rzecz w tym, że maksymalna temperatura zasilania podłogówki nie powinna przekraczać 55°C. Dla takiego kotła to zbyt mało. W związku z tym kotły na węgiel czy drewno nie mogą zasilać instalacji podłogowej bezpośrednio. Potrzebny jest mieszacz, który mieszając wodę "wychodzącą" z kotła z już powracającą z pętli podłogowych, obniża jej temperaturę do akceptowalnego poziomu. Układy mieszające mogą też podnosić temperaturę wody wracającej do kotła. Domieszanie ciepłej z zasilania chroni przed tzw. zimnym powrotem i np. wytrącaniem się niedopalonych składników na zbyt zimnym wymienniku kotła.

Typowe ogrzewanie podłogowe to rurki zakryte następnie warstwą wylewki podłogowej. (fot. Ecopol-System)

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie elektryczne to różnego rodzaju elementy oporowe umieszczone w podłodze - przepływowi prądu towarzyszy wydzielanie ciepła. Budowę takiej instalacji cechuje więc prostota i niezawodność. Same elementy grzejne mogą się jednak znacznie różnić, co wpływa zarówno na budowę takiej podłogi, jak i jej późniejsze działanie.

Przewody rozmieszcza się podobnie jak rury, jednak ze względu na ich niewielką średnicę wylewka może być cienka. Stosuje się też wylewki grubsze, aby podłoga lepiej akumulowała ciepło. Wówczas ogrzewanie może wykorzystywać tylko tańszą drugą taryfę za energię.

Maty umieszcza się blisko powierzchni podłogi, np. zatapia się je w warstwie kleju do płytek. Reakcja takiej instalacji na zmiany temperatury jest szybsza niż innych rodzajów ogrzewania podłogowego. W warstwie kleju można układać także specjalne cienkie przewody grzejne. To lepsze rozwiązanie jeśli kształt ogrzewanej podłogi jest nieregularny.

Specjalne rodzaje mat są przeznaczone do układania pod panelami podłogowymi.

Folie grzejne to produkt stworzony do układania pod panelami podłogowymi. Są bardzo cienkie, nie podnoszą więc poziomu podłogi.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe da się więc bez problemu wykonać nawet w miejscach, których projekt nie przewidywał, bez zmian grubości warstw podłogi. Z tego względu jest też dobrym wyborem, gdy chcemy mieć ciepłą podłogę np. wyłącznie w łazience, na niewielkiej powierzchni. Budowa takiego układu jest zaś bardzo prosta. Poza elementami grzejnymi wystarczy doprowadzenie zasilania elektrycznego i nawet najprostszy termostat.

Maty i folie grzejne praktycznie nie podnoszą poziomu podłogi. To niebagatelna zaleta jeżeli podłogówkę planujemy tylko w niektórych pomieszczeniach. (fot. Luxbud)

Ogrzewanie ścienne i sufitowe

Ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłogówka. Ciepło może równie dobrze oddawać sufit lub ściany. Najczęściej sama idea budowy jest podobna - mamy rurki z ciepłą wodą ukryte w warstwie tynku. Jednak znane są też rozwiązania, w których w tynku zatapiamy ukrywamy element mniejszy lecz osiągający wyższą temperaturę. To jakby specjalny rodzaj grzejnika schowany w tynku. Można sobie pozwolić na wyższą temperaturę, bo przecież ze ścianą nie mamy bezpośredniego kontaktu i podniesienie jej temperatury nie spowoduje uczucia dyskomfortu.

Dlaczego w ogóle decydować się na ogrzewanie sufitowe lub ścienne zamiast podłogowego? Wersja podłogowa narzuca wbrew pozorom sporo ograniczeń. Już ułożenie drewnianego parkietu w takim miejscu to trudne zadanie dla dobrego fachowca, zaś o puszystych dywanach możemy w ogóle zapomnieć. Z kolei np. w remontowanym domu typowa podłogówka też nie wchodzi w grę, bo wymagałaby usunięcia wszystkich warstw istniejącej podłogi.

Jarosław Antkiewicz

Ostatnio dodane produkty

Tafla styropianowa
Tafla styropianowa
Prandelli Polska
Płyty wykonane ze styropianu EPS 100 oklejonych jednostronnie tkaniną polipropylenową. Styropian stosuje się jako izolację termiczną, akustyczną oraz przeciwwilgociową pod wodne ogrzewanie ...
Ogrzewanie ścienne
Ogrzewanie ścienne
Uponor
System ogrzewania ściennego ma podobne własności jak ogrzewanie podłogowe z pewnymi różnicami: możliwość zastosowania wyższej temperatury na powierzchni ściany w okresie letnim ...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE T2Red T2Reflecta
OGRZEWANIE PODŁOGOWE T2Red T2Reflecta
nVent Thermal
T2Red Samoregulujący przewód do ogrzewania podłogowego – nie przegrzewa się, może być bezpiecznie instalowany pod każdym rodzajem posadzki. Moc jednostkowa [W/m]: 15 w temp. +25°C. ...
Folia pod lustro F4
Folia pod lustro F4
Thermoval Polska
Samoprzylepna folia grzejna Thermoval  seria F zapobiega zaparowaniu lustra w gorących i wilgotnych pomieszczeniach. Jest przeznaczona do usuwania pary wodnej z powierzchni luster w łazienkach, ...
Mata grzejna CM-1-105
Mata grzejna CM-1-105
FENIX Polska
Mata grzejna jednostronnie zasilana 100 W/m kw. Zastosowanie: Dogrzewanie podłóg (tzw. komfort ciepłej podłogi w łazienkach, kuchniach, itp.) Jako podstawowy system grzejny w pomieszczeniu Zalety: ...
Maty grzejne ELEKTRA WoodTec
Maty grzejne ELEKTRA WoodTec
Elektra
Sposób zasilania: dwustronnie Moc jednostkowa [W/m2]: 60 Moc [W]: 120, 180, 240, 360, 480, 600, 720 Szerokość [m]: 0,5 Długość [m]: 4, 6, 8, 12, 16, 20, 24 Powierzchnia ...
KAN-therm Rail
KAN-therm Rail
KAN
System KAN-therm Rail to kompletny system instalacyjny służących do budowy: instalacji ogrzewania i chłodzenia podłogowego instalacji ogrzewania i chłodzenia ściennego instalacji ...
Rura do instalacji ogrzewania płaszczyznowego
Rura do instalacji ogrzewania ...
Capricorn
Rura wykonana w 5-warstwowej konstrukcji w wysokogatunkowego tworzywa PE-RT typ II oraz specjalnych dodatków zwiększających elastyczność i giętkość. Dzięki tym zaletom uzyskaliśmy produkt ...
Zobacz produkty: