Kotły gazowe i olejowe

Znalezione pozycje: 16

Rzadko się zdarza, aby właściciele domów jednorodzinnych z dostępem do sieci gazowej zdecydowali się na inne paliwo do zasilania instalacji c.o. i przygotowywania c.w.u. Oferta kotłów na gaz jest bardzo bogata.


Ogrzewanie domu kotłem gazowym jest bardzo korzystną opcją, biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, eksploatacyjne i komfort użytkowania. Przy właściwie dobranym modelu, wystarczy tylko odpowiednio programować jego pracę na automatycznym regulatorze (adekwatnie do potrzeb swoich i ciepłochronności budynku), oraz co roku wzywać serwisanta do wykonania przeglądu technicznego.

Na takie urządzenie decydują się zatem nawet właściciele domów bez dostępu do sieci gazu ziemnego. Choć standardowo kotły mają dysze przewidziane do takiego zasilania, w prosty i niedrogi sposób można je przystosować do gazu płynnego - ze zbiornika na zewnątrz budynku.

TYP URZĄDZENIA A MIEJSCE MONTAŻU

Kotły kondensacyjne występują zarówno w wersji stojącej, jak i przeznaczonej do zawieszenia na ścianie. Te drugie są mniejsze i lżejsze, dzięki czemu można je bez problemu ulokować w rzędzie wiszących szafek (np. kuchennych). Modele stojące na ogół mają wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), przez co zajmują znacznie więcej miejsca.

Oprócz tego kotły gazowe oferowane są z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Wersje z otwartą komorą pobierają powietrze (potrzebne do spalania gazu) z pomieszczenia, w którym pracują. Rozwiązanie takie wymaga bardzo sprawnego systemu wymiany powietrza w domu. Przy czym - z uwagi na ryzyko przedostania się spalin do pomieszczenia - dopuszczalna jest wyłącznie wentylacja grawitacyjna. Zasadniczo takie kotły nie powinny być już stosowane w nowych domach jednorodzinnych.

Modele z zamkniętą komorą (czyli wszystkie kondensacyjne) czerpią powietrze z zewnątrz - osobnym kanałem lub poprzez zestaw powietrzno-spalinowy. Wbudowany wentylator zapewnia zasysanie go, a także odprowadzanie spalin. Układ działa niezależnie od wentylacji pomieszczenia (nie trzeba rezygnować z mechanicznej). Kotły takie, choć nieco droższe, są bezpieczniejsze i popularniejsze. Można je bez problemu instalować w kuchni, łazience czy korytarzu - w tzw. pomieszczeniach nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi, o kubaturze przynajmniej 6,5 m³.

Mały kocioł gazowy z zamkniętą komorą
Małe kotły gazowe z zamkniętą komorą często montuje się w przedpokoju, łazience, kuchni. (fot. Bosch)

SPRAWNOŚĆ NA ODPOWIEDNIM POZIOMIE

Starsze kotły nie kondensacyjne nie wykorzystywały całej energii cieplnej zawartej w spalanym paliwie. Para wodna - produkt spalania gazu - trafiał bowiem do komina. W modelach kondensacyjnych ulega ona skropleniu, dzięki czemu można odzyskać zawartą w niej energię. Kotły tego typu wykazują o 15% wyższą sprawność od konwencjonalnych. Oznacza to, że zużywają kilkanaście procent gazu mniej do uzyskania tej samej ilości ciepła.

SPOSÓB PRZYGOTOWYWANIA CIEPŁEJ WODY

Kocioł jednofunkcyjny wymaga do tego zbiornika (oddzielnego lub zamkniętego w tej samej obudowie). Ogrzewa budynek (pracuje na potrzeby c.o.), a ciepłą wodę użytkową przygotowuje w 80-200 l zasobniku - a więc znacznie większym od samego kotła. Układ taki może obejmować wiszący kocioł i stojący zasobnik umieszczony pomieszczeniu gospodarczym. Konieczne jest wygospodarowanie na niego odpowiednio dużo miejsca - najlepiej sprawdza się wydzielona kotłownia.

Kolejną opcję stanowią urządzenia kompaktowe - kocioł z zasobnikiem znajdują się we wspólnej obudowie. Modele jednofunkcyjne polecane są do dużych budynków, gdzie c.w.u. pobiera się w wielu oddalonych od kotła punktach. Wiele domów ma rozległą sieć rur i spore oddalenie kuchni oraz łazienek od kotłowni. W takim wypadku system z zasobnikiem i obiegiem cyrkulacyjnym zapewnia wypływ ciepłej wody z kranu natychmiast po jego odkręceniu. Ponadto dopóki ogrzana woda z zasobnika się nie wyczerpie, można z niej korzystać w dużej ilości, w kilku punktach jednocześnie.

Wersje dwufunkcyjne przygotowują c.w.u. przepływowo. Stanowią jak gdyby połączenie kotła z przepływowym podgrzewaczem. Ogrzewanie wody odbywa się na bieżąco, gdy zachodzi potrzeba (nie ma strat energii wynikających z jej wychładzania, kiedy się z niej nie korzysta). Są to urządzenia bez zasobnika, wiszące, wielkości małej szafki. Przeznaczone są zatem do mniejszych budynków (bez wydzielonej przestrzeni gospodarczej), tym bardziej, że punkty poboru wody muszą znajdować się blisko kotła. Długość rur (między kotłem i punktem poboru) nie powinna przekraczać 3 m. Im dłuższe, tym bardziej uciążliwe jest spuszczanie z nich wychłodzonej już wody (a trzeba jeszcze dodać do tego czas na rozgrzanie kotła).

Można wyróżnić jeszcze trzeci rodzaj urządzeń, będący połączeniem dwóch powyższych rozwiązań: kotły dwufunkcyjne z niewielkim zasobnikiem c.w.u. - o pojemności kilkudziesięciu litrów. Podgrzewają wodę przepływowo dopiero wtedy, gdy skończy się ta w zasobniku. Przez większość czasu wystarcza zapas ze zbiornika. Mamy więc zalety systemu zasobnikowego (przede wszystkim możliwość zrobienia cyrkulacji), a jednocześnie nie musimy się martwić, że mieszkańcom zabraknie ciepłej wody.

OPTYMALNA MOC KOTŁÓW GAZOWYCH

Moc kotła określona jest w projekcie domu. Jeśli w budynku dokonano istotnych zmian względem projektu (np. podczas remontów), specjalista powinien dokonać nowych obliczeń. W budownictwie jednorodzinnym zastosowanie mają na ogół urządzenia jednofunkcyjne o mocy 15-24 kW i dwufunkcyjne o mocy 17-27 kW.

Częstym błędem jest tzw. przewymiarowanie kotła, czyli zakup modelu o mocy większej, niż to wynika z projektu domu i faktycznych potrzeb. Zachęca do tego niewielka różnica w cenie pomiędzy urządzeniami o różnej mocy. Parametr ten powinien odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu na ciepło.

Dobór kotła o wyższej mocy może skutkować tym, że nie będzie on w stanie pracować w sposób ciągły i nastąpi jego szybsze zużycie (dotyczy to zwłaszcza okresów przejściowych - wiosny, jesieni). Jednak w przypadku najnowszych modeli, takie ryzyko jest niewielkie, bo mogą one pracować nawet z mocą kilkunastu procent nominalnej.

Małgorzata Kolmus

Ostatnio dodane produkty

Pompa ciepła powietrze-woda NIMBUS COMPACT S NET 40-50
Pompa ciepła powietrze-woda ...
ARISTON THERMO Polska
Pompa ciepła z inwerterem + moduł hydrauliczny i zasobnik  180l umieszczone w jednej obudowie. NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ, RÓWNIEŻ W ZIMNYM KLIMACIE Wysokie wartości COP i mocy również ...
CLEAN F STEEL – rekomendowana chemia do kotłów
CLEAN F STEEL – rekomendowana ...
Ogrzewamy24.pl
CLEAN F STEEL – rekomendowana chemia serwisowa. Czyszczenie komory spalania wymiennika ze stali nierdzewnej, pakowane po 4 szt. Do czyszczenia komory spalania gazowych kotłów kondensacyjnych ...
Kocioł Hercules Solar ErP
Kocioł Hercules Solar ErP
Immergas
Kocioł stojący dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 200 l, wyposażony fabrycznie w moduł obsługi kolektorów słonecznych. Zalety: szeroki zakres modulacji mocy od ...
Gazowy kocioł kondensacyjny Cerapur Comfort
Gazowy kocioł kondensacyjny ...
Robert Bosch Sp. z o.o.
Wiszący kocioł kondensacyjny Cerapur Comfort to połączenie najnowocześniejszej technologii i atrakcyjnego wzornictwa. To najwyższy komfort ciepła, maksymalna ochrona środowiska i duże ...
Gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB012KV2
Gazowy kocioł kondensacyjny ...
Robert Bosch Sp. z o.o.
Stały wzrost cen energii powoduje, że stosowanie energooszczędnych urządzeń staje się koniecznością. Wysoka sprawność uzyskiwana dzięki technice kondensacyjnej i niskie koszty inwestycyjne ...
Kocioł MCR3 Plus
Kocioł MCR3 Plus
De Dietrich Technika Grzewcza
Naścienny, gazowy kocioł kondensacyjny trzeciej generacji Zalety: wymiary 541/368/364 mm o wadze od 25 kg, sprawność do 109,2%, niska emisja zanieczyszczeń, wymiennik ciepła najnowszej ...
PULSATOR kocioł pulsacyjny
PULSATOR kocioł pulsacyjny
Auer. Wyłączny przedstawiciel: Ciepło-Tech sp.j.
Kondensacyjny kocioł gazowy z pulsacyjnym systemem spalania. Kocioł pulsacyjny Pulsator to najbardziej zaawansowane osiągnięcie w dziedzinie gazowych kotłów kondensacyjnych. Wykorzystuje ...
Vitosolar 300-F
Vitosolar 300-F
Viessmann
Kompaktowa gazowa kondensacyjna centrala grzewcza do współpracy z kolektorami słonecznymi dla podgrzewu ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewaniaZnamionowa moc cieplna: 1,9 do 35 kWZbiornik ...
Zobacz produkty: