Obróbki blacharskie - czym są i jaką funkcję pełnią na naszym dachu?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Obróbki blacharskie - czym są i jaką funkcję pełnią na naszym dachu?

Dach sam w sobie jest świetnym zabezpieczeniem przed zimnem, wiatrem i opadami, ale bez dobrze wykonanych, wysokiej jakości obróbek blacharskich - nie mógł by nam służyć tak długo. Ich obecność umożliwia sprawne i skuteczne odprowadzanie wody (z dala od ścian zewnętrznych), co sprawia, że nie dostaje się ona pod pokrycie dachowe. Obróbki powinny znaleźć się w podatnych na uszkodzenia i przecieki punktach, czyli we wklęsłych i wypukłych połączeniach połaci. Dodatkowo należy zabezpieczyć nimi okolice okien, lukarn i komina. Trzeba jednak pamiętać, że są one również swoistą ozdobą dachu. W takim razie co gwarantują nam obróbki blacharskie w praktyce?

aktualizacja: 2024-03-22 06:48:44

Rodzaje obróbek blacharskich

Zanim opiszemy poszczególne typowe obróbki, warto opowiedzieć trochę o nich samych. Obróbki blacharskie tworzy się z blachy płaskiej, która barwą odpowiada odcieniowi pokrycia. Można nabyć już gotowe elementy lub zdecydować się na wykonanie ich na miejscu. Jeśli wybierzemy opcję kupna - dobrym pomysłem jest odwiedzenie placówki uznanego i solidnego producenta, np. Blachy Pruszyński. Pozytywy to rozsądna cena i wieloletnia pewność spokoju, estetyki i ochrony naszego dachu przed wpływem czynników atmosferycznych. Natomiast aby uniknąć pomyłki w wyborze koloru, warto nabyć potrzebne obróbki blacharskie w tej samej firmie, z której zamówiliśmy pokrycie dachowe. Wtedy ładnie i dokładnie dopasujemy do siebie wszystkie elementy.

Obróbki standardowe Blachy Pruszyński
Obróbki standardowe Blachy Pruszyński

Najpopularniejsze w użyciu obróbki blacharskie to z pewnością rynny koszowe. Wykorzystuje się je na łączeniach sąsiadujących połaci. Woda opadowa lub roztopowa spływa do centralnego "kosza" i zostaje bezpiecznie odprowadzona z dwóch połaci. Na rynku budowlanym znajdziemy rozmaite rodzaje tej obróbki. Przykładowo wśród rynien koszowych oferowanych przez producenta Blachy Pruszyński, w standardowej długości 2 m.b., jest kilka alternatywnych wersji płaskich oraz głębokich, które mogą się jeszcze różnic między sobą wymiarami i profilem. Pozostając w temacie parametrów - rynna powinna pasować do kosza. Jednak z takim wyborem ani dopasowanie tych dwóch elementów, ani połączenie obróbki z całością dachu, nie sprawi kłopotu.

Kolejną istotną obróbką jest pas nadrynnowy. Jego zadaniem jest ochrona wnętrza dachu przed spływającą z dachu wodą - w rezultacie wpada ona prosto do rynny, a nie podmywa okapu. Pas jest też dodatkowym zabezpieczeniem rynny przed uszkodzeniem mechanicznym, na przykład w momencie, gdy zrzucamy z dachu zalegający śnieg. Do wyboru mamy standardowe pasy nadrynnowe, które będą dobrze wyglądać przy każdym rodzaju blachodachówek, oraz te specjalnie dostosowane do poszczególnych pokryć. W ofercie Blachy Pruszyński mamy na przykład pasy do konkretnych blaszanych modeli - PŁASKA, PŁASKA PLUS, REGLE - albo do paneli na rąbek.

Blachodachówka panelowa MODUS z podbitką TP7 Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa MODUS z podbitką TP7 Blachy Pruszyński

Następnym, ale nie mniej ważnym niż poprzednie punktem, jest kalenica, nazywana czasem gąsiorem. Także stosowana na połączeniach dwóch połaci, ale jest też zabezpieczeniem dla narożnych krawędzi dachu. Tutaj również znajdziemy kilka rodzajów, w dużych i małych wersjach. Możemy wyróżnić baryłkowe, trapezowe, stożkowe i proste. Jeśli powrócimy na chwilę do oferty Blachy Pruszyński to naszą uwagę szybko przykuje model OMEGA. Na pierwszy rzut oka można by ją zaliczyć do obłych wariantów, jednak wyróżnia się ona dwoma dodatkowymi przetłoczeniami - wypukłym i poprzecznym. Kalenica ta dostępna jest w mniejszej i większej wersji, innej jedynie pod względem wymiarów, czyli głębokości zaokrąglenia oraz szerokości podstawy.

Z pozostałych obróbek należy wymienić pas podrynnowy. Poza ochroną deski czołowej i elementów okapu, pełni on też funkcję ozdobną dla całego dachu. Bardzo istotne są także wiatrownice, przyczepiane na samym szczycie pokrycia dachowego. Dzięki nim krawędzie boczne są mniej podatne na uszkodzenia wywołane gwałtownymi wiatrami. Teraz firma Blachy Pruszyński oferuje nową WIATROWNICĘ PANELOWĄ. To co ją wyróżnia to to, że jest wytwarzana poprzez tłoczenie i dostępna w modułach dwu- i pięcioczęściowych. Jej montaż dzięki temu jest prosty i estetyczny. Należy taką wiatrownicę montować z rynienką odpływową, która usprawnia odprowadzanie wody opadowej z połaci i zabezpiecza przed podciekaniem wody pod pokrycie. Z kolei na złączeniu dwóch powierzchni z różnego materiału powinniśmy zastosować obróbki przyścienne.

Istnieje jeszcze kilka nieobowiązkowych, lecz często niezwykle przydatnych obróbek (np. listwy podkalenicowe, łaty okapowe wentylacyjne albo bariery śniegowe) i warto sprawdzić ich zastosowanie i zalety na stronie internetowej producenta Blachy Pruszyński.

Blachodachówka OPTIMA Blachy Pruszyński
Blachodachówka OPTIMA Blachy Pruszyński

Co świadczy o jakości obróbek blacharskich?

Przede wszystkim liczy się materiał, z którego wykonane będą obróbki blacharskie. Możemy wybrać z kilku opcji: blachy stalowej ocynkowanej, miedzianej, cynkowej, cynkowo-tytanowej albo aluminiowej. Niezależnie na co się zdecydujemy, ważne by materiał był równie trwały jak pokrycie dachowe.

Jak już wspomniano wyżej, mamy do dyspozycji dwa sposoby pozyskania obróbek - tradycyjne wykonanie na placu budowy oraz zakup gotowych elementów. Nie powinniśmy mieć wątpliwości przed nabyciem skończonych produktów, ponieważ zostały one odpowiednio zaprojektowane i ukształtowane dla konkretnego pokrycia dachowego. W ofercie Blachy Pruszyński mamy nie tylko to, czego potrzebujemy, ale także znaczny wybór w kwestii kolorów obróbek i ich powłok ochronno-dekoracyjnych. Uniwersalne parametry produktów tej firmy to długość 2 m.b. i grubość blachy 0.5 mm. Istnieje jednak możliwość niestandardowego zamówienia, dopóki mieszczą się one w maksymalnych wymiarach, czyli odpowiednio do 6 m.b. oraz grubości w przedziale 0.5-2 mm.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły