Rury plastikowe czy miedziane? Wybierz najlepszy materiał na instalację wodną!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rury plastikowe czy miedziane? Wybierz najlepszy materiał na instalację wodną!

Wybór materiału, z którego wykonana zostanie instalacja wodna w naszym domu, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla trwałości i niezawodności systemu, ale także dla bezpieczeństwa i jakości użytkowania. W przeszłości dominowały rury stalowe, które ze względu na swoją podatność na korozję, w większości zastosowań ustąpiły miejsca nowoczesnym rozwiązaniom.

aktualizacja: 2024-03-06 07:07:34

W artykule przyglądamy się różnorodności dostępnych obecnie na rynku opcji, skupiając uwagę na tworzywach sztucznych i miedzi, które zdominowały współczesne systemy wodociągowe.

Od rur z polipropylenu, przez wielowarstwowe rury kompozytowe, aż po trwałe i estetyczne rury miedziane – analizujemy ich właściwości, metody montażu oraz potencjalne zastosowania.

Omawiamy również ich wady i zalety, by pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twojego domu. Artykuł stanowi kompleksowy przewodnik po materiałach instalacyjnych, umożliwiający świadomą decyzję, która wpłynie na komfort i bezpieczeństwo użytkowania domowej sieci wodnej.

Instalacja wodna - z jakiego materiału?

Dawniej w zasadzie nie było wyboru, bo instalacje wodne wykonywano ze stalowych rur łączonych na gwint. Ze względu na podatność na korozję stal praktycznie odeszła już w zapomnienie, a obecnie zastosowanie mają przewody z tworzyw sztucznych i miedzi.

Rury z tworzyw sztucznych to bardzo szeroka gama produktów, różniących się zarówno właściwościami użytkowymi, sposobem montażu, jak i ceną. Łączy je to, że są lekkie, całkowicie odporne na korozję, dobrze tłumią drgania i są łatwe w obróbce. Do mankamentów rur z tworzyw sztucznych należy zaliczyć małą odporność na działanie bardzo wysokiej i niskiej temperatury.

Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna, bo niektóre z rur plastikowych nie są uniwersalne. I tak rur ze zwykłego PVC oraz polietylenowych (PE) nie stosuje się do ciepłej wody. Natomiast z rur z polietylenu sieciowanego (PE-X), z polibutylenu (PB), z polipropylenu (PP) i z PP z wkładką aluminiową, z chlorowanego polichlorku winylu (PVC-C), a także rur wielowarstwowych (typu PE-X/Al/PE) można wykonywać zarówno instalacje zimnej, jak i ciepłej wody.

Jeśli chodzi o montaż, do wyboru jest kilka sposobów łączenia rur. Przewody PP oraz PP z wkładką aluminiową łączy się przez zgrzewanie, PVC oraz PVC-C na klej, natomiast PE-X/Al/PE, PB, PE za pomocą łączników skręcanych bądź zaprasowywanych.

Najłatwiejsze w montażu są rury wielowarstwowe PE-X/Al/PE, łączone za pomocą złączek skręcanych. Ponieważ są bardzo elastyczne, ilość potrzebnych złączek i kolanek ograniczona jest do minimum. Dobrym wyborem są rury z PP-3 z wkładką aluminiową, ale ich montaż wymaga specjalistycznego sprzętu (zgrzewarki) i dużego doświadczenia.

Rury z miedzi można wykorzystywać zarówno w instalacjach zimnej, jak i ciepłej wody, ponieważ są odporne i na niską, i na wysoką temperaturę. Oprócz tego nie są podatne na korozję, chyba że przepływająca nimi woda ma kwaśny odczyn (pH poniżej 7). Dzięki temu, że mają gładkie ścianki wewnętrzne, rury z miedzi nie zarastają osadami, ponadto działają na wodę bakteriostatycznie i bakteriobójczo.

Przewody z tego materiału łączy się najczęściej przez lutowanie, co również wymaga specjalistycznych narzędzi. Mniej popularne jest stosowanie złączek skręcanych.

Same rury z miedzi są droższe od plastikowych, ale przy porównywaniu kosztów wykonania instalacji należy wziąć pod uwagę również cenę zakupu łączników, czyli kolanek, trójników itp.

Dowiedz się więcej o instalacjach wodnych ➡️ Instalacja wodna w budynkach jednorodzinnych. O czym należy pamiętać?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Nibco

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!