Elementy ceramiczne

Znalezione pozycje: 7

Zwolennicy technologii murowanej chętnie wybierają ściany z ceramiki tradycyjnej i poryzowanej. W artykule omawiamy te materiały.


Ceramika tradycyjna

Znane wszystkim pełne cegły (6,5 × 12 × 25 cm) powstają z gliny, wypalanej w temperaturze powyżej 1000°C. Dzięki temu ten miękki i plastyczny materiał staje się twardy, wytrzymały na ściskanie, mało nasiąkliwy i mrozoodporny. Pełne cegły są poza tym dość ciężkie i jak na współczesne standardy bardzo słabo izolują termicznie. Z tego względu wykorzystuje się je co najwyżej przy wznoszeniu warstwy osłonowej w ścianie trójwarstwowej, ewentualne wewnątrz budynku - na ścianki działowe, kominy.

Żeby poprawić izolacyjność cieplną tradycyjnej ceramiki, rozpoczęto produkcję elementów drążonych, np. cegieł dziurawki i kratówki. A także wyraźnie większych pustaków (MAX, U), z których po prostu buduje się szybciej. Drążone elementy murowe z ceramiki są lżejsze, dość wytrzymałe (choć kruche), paroprzepuszczalne, akumulują ciepło, dobrze tłumią dźwięki. Stosuje się je do budowy warstw nośnych w ścianach dwu- i trójwarstwowych. Warstwa nośna ma zazwyczaj do 25 cm grubości i ciepłochronność (λ) na poziomie ok. 0,4 W/(m·K).

Ceramika poryzowana

Ceramika poryzowana powstała w wyniku dążenia do poprawienia izolacyjności cieplnej ceramiki tradycyjnej. Użytą do jej produkcji glinę miesza się z mączką drzewną lub trocinami, które w rozgrzanym do kilkuset stopni Celsjusza piecu spalają się, a w wyrobie pozostają po nich puste przestrzenie - pory. Dzięki temu materiał ma mniejszą gęstość i kilkakrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Po zmianie układu szczelin, znanego z tradycyjnych pustaków ceramicznych (wzrosła ich liczba, zmienił się kształt i łączne pole przekroju), izolacyjność tego budulca jest tak dobra, że można z niego wznosić jednowarstwowe ściany zewnętrzne, dorównujące ciepłochronnością warstwowym murom z ociepleniem.

Ceramika poryzowana

Paroprzepuszczalność i akumulacyjność cieplna ceramiki poryzowanej i tradycyjnej są zbliżone, nowoczesny produkt ustępuje jednak tradycyjnemu, gdy chodzi o wytrzymałość i zdolność do tłumienia dźwięków. Niektóre pustaki poryzowane można łączyć na pióro i wpust (bez spoiny pionowej), co skraca czas wykonania ściany i zmniejsza zużycie zaprawy (nawet o połowę).

Janusz Werner

Ostatnio dodane produkty

Porotherm 25 AKU
Porotherm 25 AKU
Wienerberger
Pustak ceramiczny przeznaczony do budowy ceramicznych ścian wewnętrznych o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Spełnia jednocześnie wymagania akustyczne i termiczne dla ścian wewnętrznych. ...
Pustaki
Pustaki "K-3"
LEIER Polska
Pustaki typu "K-3" oferowane są do ścian zewnętrznych osłonowych i wewnętrznych działowych. Zastosowanie: ściany działowe, osłonowe i wypełniające w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym ...
Pustak U-220 i U-238
Pustak U-220 i U-238
Ceramika Budowlana Lewkowo
Zastosowanie: ściany konstrukcyjne zewnętrzne i wewnętrzne
Cegły Hoevesteen antiek
Cegły Hoevesteen antiek
ENGELS KLINKIER Sp. z o.o.
Długość: 215 mmSzerokość: 101 mmGrubość: 65 mmCiężar sztuki: 2,5 kgLiczba/ m2: 58
OUD GOTISCH Z KOLEKCJI RETRO
OUD GOTISCH Z KOLEKCJI RETRO
Nelissen
Informacje techniczne.pdf
MEGA-MAX 240/238 P+W
MEGA-MAX 240/238 P+W
Cerpol-Kozłowice
Klasa: 15Masa: ok. 15 kgZużycie na 1 m2 muru: dla grubości 240 mm – 13 szt.Ilość sztuk na palecie: 75Zastosowanie: do murowania na wpust – wypust ścian konstrukcyjnychProducent: Kozłowice
PUSTAK MEGA 40
PUSTAK MEGA 40
Plecewice
Zastosowanie: do wykonywania ścian konstrukcyjnych zewnętrznych jednowarstwowych bez spoiny pionowej na tzw pióro i wpust.
Zobacz produkty: