Domy i konstrukcje

Znalezione pozycje: 21

Zdecydowana większość domów jednorodzinnych powstaje w tradycyjnej technologii murowanej i tzw. systemem gospodarczym, czyli gdy inwestor sam najmuje kolejne ekipy i faktycznie nadzoruje ich pracę, co niejednokrotnie okazuje się zadaniem niemal ponad siły. Są jednak technologie pozwalające tego uniknąć, a budynek wznieść w zaledwie kilka tygodni. I to do stanu pod klucz.


Tradycyjny sposób budowania ma niewątpliwe zalety. Na przykład bez trudu znajdziemy wykonawców i kupimy wszystkie niezbędne materiały. Budowa systemem gospodarczym przy odrobinie szczęścia sprzyja też obniżeniu kosztów. A jeśli nie korzystamy z kredytu, to niezbyt szybkie tempo realizacji i możliwość zrobienia sezonowych przerw pozwala nieco uzupełnić budżet.

Gorzej, jeżeli trafimy na niesolidnych wykonawców, koszty znacznie przekroczą pierwotne założenia lub okaże się, że jednak nie jesteśmy w stanie sami ogarnąć procesu budowy.

Dlatego warto przemyśleć wzniesienie domu w jednej z mniej popularnych, tzw. alternatywnych technologii. Mogą to być bardzo różne rozwiązania, od specyficznych, jak domy z drewnianych bali, przez konstrukcje szkieletowe (tzw. kanadyjczyki), po budynki z wielkoformatowych prefabrykatów z keramzytobetonu, które powstają przecież z tych samych materiałów, co typowe murowane.

CZYM SĄ ALTERNATYWNE TECHNOLOGIE BUDOWLANE

Pod hasłem rozwiązań alternatywnych technologii kryją się następujące technologie:

  • domy szkieletowe z konstrukcją z drewna lub stali;
  • z bali drewnianych;
  • z wielkoformatowych prefabrykatów z keramzytobetonu;
  • z kształtek styropianowych, wypełnianych na budowie zbrojonym betonem (styropianowy szalunek tracony);
  • z szalunkiem z płyt drewnopochodnych z ociepleniem, również wypełnianych betonem.

Jak widać, pod względem użytych materiałów są ogromnie zróżnicowane. Jeżeli ktoś nie ma więc przekonania np. do domu z drewna, może wybrać taki z lekkiego betonu albo o ścianach z betonu zbrojonego ocieplonego grubym styropianem. Nie inaczej jest, gdy chodzi o sposób wznoszenia. Keramzytobetonowe zawsze są prefabrykowane, na budowie tylko składa się duże elementy przygotowane zawczasu w fabryce.

Prefabrykowane mogą być też domy szkieletowe, choć je da się także wykonywać od podstaw na miejscu. Przeniesienie większości prac z placu budowy do fabryki ma szereg zalet. Przede wszystkim roboty na posesji można ograniczyć do kilkunastu dni. Nie przejmujemy się więc pogodą, nie ma bałaganu na działce, zaś elementy domu można wytworzyć na precyzyjnych maszynach, w idealnych warunkach. Nie trzeba się martwić harmonogramem prac i nadzorem nad ekipami. Ponadto z góry znany jest dokładnie całkowity koszt budynku.

Pamiętajmy przy tym, że w domu z prefabrykatów znacznie mniejszy jest zakres późniejszych robót instalacyjnych oraz wykończeniowych. Od razu mogą być osadzone choćby puszki elektryczne i przygotowane kanały na przewody, a na gładkich ścianach wystarczy tylko cienka przecierka gipsowa zamiast nakładania tynku. Dlatego nie porównujmy jego kosztorysu ze stanem surowym typowego domu.

W pozostałych technologiach alternatywnych dom wprawdzie powstaje od podstaw na placu budowy, ale są to rozwiązania systemowe, dzięki którym prace przebiegają szybko i są pod wieloma względami uproszczone. Poza tym twórcy systemów zwykle bardzo dbają o takie cechy, jak energooszczędność i eliminacja mostków cieplnych. Dobrym przykładem są tu domy z kształtek styropianowych. Elementy są duże i łączy się je niczym klocki. Po dodaniu zbrojeń i zalaniu mieszanką betonową – mamy od razu ściany nośne z bardzo dobrym ociepleniem.

ALTERNATYWNE TECHNOLOGIE BUDOWLANE - SZKIELET DREWNIANY I STALOWY

Klasyczna konstrukcja szkieletowa to również drewniana podłoga i oblicówka z desek - schemat
Klasyczna konstrukcja szkieletowa to również drewniana podłoga i oblicówka z desek
Polsce często łączy się technologię szkieletową z elementami typowymi dla budynków murowanych, np. betonową podłogą na gruncie i tynkiem na elewacji - schemat
Polsce często łączy się technologię szkieletową z elementami typowymi dla budynków murowanych, np. betonową podłogą na gruncie i tynkiem na elewacji.

Domy szkieletowe kojarzy się u nas przede wszystkim z tzw. domami kanadyjskimi. W nich relatywnie cienkie słupki (np. 4 × 15 cm), lecz rozstawione gęsto, nie więcej niż co 60 cm, tworzą konstrukcję ścian. W klasycznym wariancie elementy o tych samych wymiarach, jednak rozmieszczone jeszcze gęściej (np. co 40 lub 30 cm) stanowią konstrukcję podłogi i stopu. Typowe wykończenie od wewnątrz to płyty gipsowo-kartonowe. Od zewnątrz zaś pierwotnie były to deski, potem zaczęto stosować poszycie z płyt drewnopochodnych i siding winylowy, tynk cienkowarstwowy, a nawet oblicówkę z cegieł klinkierowych.

Ideą konstrukcji szkieletowej było uproszczenie i przyspieszenie całego procesu budowy. Prawie bez czaso- i pracochłonnych robót mokrych z konstrukcją z lekkich, powtarzalnych modułów, dopasowanych wymiarami do pozostałych elementów - przykładowo płyt g-k oraz folii paroizolacyjnych i paroszczelnych. Przypomnijmy, że płyty te mają standardowo 120 cm szerokości, co jest wielokrotnością typowych modułów 30, 40, 60 cm. Z kolei folie w rolkach 150 cm to akurat 120 cm plus dwa zakłady po 15 cm każdy.

Obecnie oferowane domy szkieletowe nieraz bardzo odbiegają od swojego amerykańsko-kanadyjskiego pierwowzoru. W Polsce powszechnie mają typową podłogę na gruncie (z betonową wylewką), zaś elewacje docieplone warstwą wełny mineralnej lub styropianu i wykończone tynkiem cienkowarstwowym. Technologia szkieletowa jest bowiem dobra do modyfikacji i szczególnie w wersji prefabrykowanej budynki mogą się znacznie różnić zastosowanymi rozwiązaniami.

Domy o szkielecie stalowym są konstrukcyjnie bardzo podobne do drewnianych. Duża przewodność cieplna stali nie jest już w nich problemem, bo powszechnie dociepla się ściany od zewnątrz. Jednak jak dotąd jest to wariant wyraźnie mniej popularny.

ALTERNATYWNE TECHNOLOGIE BUDOWLANE - DOMY Z BALI

Ściany współczesnych domów z bali to konstrukcje warstwowe z izolacją w środku. Inaczej trudno wyobrazić sobie spełnienie wymogów energooszczędności - schemat
Ściany współczesnych domów z bali to konstrukcje warstwowe z izolacją w środku. Inaczej trudno wyobrazić sobie spełnienie wymogów energooszczędności.

Konstrukcje z bali to rozwiązanie przede wszystkim dla osób ceniących naturalne materiały i niepowtarzalny wygląd takich domów. Trzeba zaznaczyć, że dziś ich ściany nie powstają wyłącznie z drewnianych belek. Z racji wymaganej przepisami energooszczędności są to konstrukcje warstwowe, z ociepleniem ułożonym od wewnątrz lub w środku, pomiędzy połówkami bali. Ta druga wersja jest popularniejsza, bo pozwala zachować pierwotny styl drewnianych konstrukcji.

Jako izolację stosuje się najpowszechniej wełnę mineralną, choć są i inne możliwości, jeszcze bardziej kojarzące się z naturą, np. z włókien celulozowych albo konopnych. Ma się rozumieć, odpowiednio uodpornionych na działanie ognia. Budujący domy z bali przeważnie stawiają na naturalność, stąd np. częstym widokiem jest fundament z otoczaków i strzecha bądź gonty drewniane na dachu. Za to nie spodziewajmy się w nich okien z PVC.

W domach z bali króluje drewno i inne naturalne materiały - schemat
W domach z bali króluje drewno i inne naturalne materiały. Podkreśla to ich charakter.

ALTERNATYWNE TECHNOLOGIE BUDOWLANE - DOMY Z KERAMZYTU

Prefabrykowana ściana z keramzytobetonu to właściwie mur z izolacją cieplną i dowolną warstwą elewacyjną - schemat
Prefabrykowana ściana z keramzytobetonu to właściwie mur z izolacją cieplną i dowolną warstwą elewacyjną. Tyle że powstaje w fabryce, a nie na placu budowy.

Keramzyt to pęczniejące podczas wypalania w bardzo wysokiej temperaturze kuleczki z gliny. Ich specyficzna, porowata struktura powoduje, że są lekkie i dość skutecznie izolują termicznie. Jednym z jego zastosowań w budownictwie jest zastąpienie zwykłego kruszywa przy produkcji betonu.

Powstaje wtedy tzw. beton lekki o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Można z niego utworzyć całe ściany, a potem przewieźć na budowę, ustawić przy pomocy dźwigu i połączyć. W ten sposób zamiast pracochłonnego murowania – już po kilku dniach mamy konstrukcję domu. Przygotowane w specjalnych formach ściany są przy tym równe, gładkie, z zatopionymi od razu puszkami elektrycznymi, bruzdami pod rury itd.

Ściany z keramzytu mogą być także od razu zespolone z warstwą izolacji cieplnej, nawet trójwarstwowe. Na miejscu wykonuje się praktycznie jedynie połączenia elementów, wieńce i strop, bo np. nadproża są już częścią prefabrykatu. Otrzymujemy więc konstrukcję odpowiadającą typowemu murowi, tyle że w 90% przygotowaną w fabryce. Nie ma w związku z tym typowo budowlanego bałaganu na działce, a dom powstaje błyskawicznie.

ALTERNATYWNE TECHNOLOGIE BUDOWLANE - SZALUNKI ZE STYROPIANU

Używając szalunków z płyt drewnopochodnych, otrzymujemy konstrukcję warstwową z żelbetowym rdzeniem nośnym - schemat
Używając szalunków z płyt drewnopochodnych, otrzymujemy konstrukcję warstwową z żelbetowym rdzeniem nośnym

Typowy szalunek to forma wykonana z desek lub płyt, w której umieszcza się zbrojenie (w razie potrzeby) i wypełnia mieszanką betonową. Po związaniu betonu szalunek rozbiera się i ewentualnie wykorzystuje w nowym miejscu. Tak powstają tradycyjne "wylewane" fundamenty, wieńce, nadproża, stropy żelbetowe.

Szalunek tracony to z kolei forma, której już się nie usuwa, pozostaje jako część gotowego elementu. Od lat stosowane są np. pustaki fundamentowe tego rodzaju czy kształtki nadprożowe i wieńcowe. Atutem jest w ich przypadku przede wszystkim ułatwienie i przyspieszenie prac.

Kształtki fundamentowe i ścienne ze styropianu to specyficzny rodzaj szalunku traconego. W tej wersji po zabetonowaniu zyskujemy nie tylko ściany konstrukcyjne, ale i bardzo dobrą izolację cieplną. Elementem nośnym jest tu gruby na 15 cm żelbetowy rdzeń. Od wewnątrz ściany można wykończyć, np. przyklejając płyty g-k lub nakładając tynk gipsowy. Od zewnątrz zaś standardem jest tynk cienkowarstwowy, identycznie jak w ścianach dwuwarstwowych ocieplonych styropianem.

ALTERNATYWNE TECHNOLOGIE BUDOWLANE - SZALUNEK Z PŁYT DREWNOPOCHODNYCH

Szalunek tracony do budowy ścian może być wykonany także z płyt drewnopochodnych. W ramach tego systemu mamy strukturę warstwową ścian zewnętrznych:

  • płyta drewnopochodna;
  • izolacja ze styropianu (zespolona z płytą zewnętrzną);
  • nośny rdzeń żelbetowy (wylewany);
  • wewnętrzna płyta drewnopochodna.

Płyty zapewniają dobrą przyczepność tynku oraz praktycznie każdej innej okładziny. Taki komplet uzupełniają łączniki, niezbędne do prawidłowego ustawienia szalunków, a nawet systemowy strop gęstożebrowy, chociaż tak naprawdę można zastosować dowolny.

Jarosław Antkiewicz

Ostatnio dodane produkty

Dom Parterowy 1
Dom Parterowy 1
Drewmar
Powierzchnia użytkowa/netto - 81,80 m² Powierzchnia zabudowy - 102,67 m² Kubatura - 455,32 m² Wysokość - 5,72 m Kąt nachylenia dachu - 30° Powierzchnia dachu - 148,65 m² Dom ...
Brave 176
Brave 176
Danwood
Nowoczesny bungalow z dużym pokojem dziennym, kuchnią połączoną z jadalnią, trzema sypialniami i dużą galerią na półpiętrze. Powierzchnia: 176,42 m2  
Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny
Arkada Budownictwo
Arkada Budownictwo buduje domy jednorodzinne dopasowane do działek o różnym kształcie i gabarytach. Dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań naszych Klientów, aby końcowy ...
ARDE-ECO 108 SERIA ARDE-ECO
ARDE-ECO 108 SERIA ARDE-ECO
ARDE-HAUS
Parterowy dom dla 4-5 osobowej rodziny. Przy chłodnej, północno-wschodniej elewacji zaprojektowano strefę wejściową, gospodarczą oraz pomieszczenie techniczne, które jest przygotowane ...
Dom z podcieniem
Dom z podcieniem
Domy i Domki Summarum Sp. z o.o.
Pow. całkowita: 75,45 m2 Wygodny, mały dom dla dwu, trzy-osobowej rodziny. Przestronna część dzienna domu połączona z tarasem. Podcień może być w przyszłości łatwo zaadaptowany ...
Suszone drewno szwedzkie
Suszone drewno szwedzkie
HANTVERKARPOOLEN
Wysokiej klasy drewno szwedzkie suszone komorowo do różnych zastosowań: drewno konstrukcyjne panele zewnętrzne panele wewnętrzne drewno impregnowane (tarasowe)
Belki proste (standardowe)
Belki proste (standardowe)
NordWOOD
Belki standardowe produkowane są w długości standardowej 12 m (inne długości dostępne na życzenie klienta) w następujących klasach drewna: GL24c, GL24h, GL28c, GL28h, GL30c, GL30h oraz ...
Hale stalowe
Hale stalowe
MCM PROJECT Sp. z o.o.
W naszej ofercie mamy m.in. nowoczesne hale stalowe, których konstrukcja wykonana jest z przestrzennych ram stalowych. Dzięki stosowaniu przez nas wysokiej jakości materiałów dachowych i ...
Zobacz produkty: