Konstrukcje dachowe

Znalezione pozycje: 6

Zwieńczenie domu to tak naprawdę kilka elementów. Inwestorzy zazwyczaj skupiają się na najbardziej efektownym z nich, czyli na pokryciu. Ale dach nie mógłby też istnieć bez niewidocznej z zewnątrz konstrukcji - więźby dachowej przy dachach spadzistych i stropu przy dachach płaskich. Ważnym elementem jest również podkład dachowy, a także wykończenie - obróbki blacharskie i akcesoria dachowe.


DACH SPADZISTY

To najpopularniejsze rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym w naszym kraju. Taki dach ma dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, dzięki swemu nachyleniu, dobrze radzi sobie z wodą opadową i śniegiem. Po drugie, jako integralna część elewacji budynku, może stanowić jego efektowną ozdobę.

Dachy spadziste mogą mieć jedną lub kilka połaci. Te pierwsze określa się mianem jednospadowych, wśród drugich wyróżnia się konstrukcje dwuspadowe (tych jest najwięcej), kopertowe, mansardowe i półszczytowe. Najlepiej sprawdzają się konstrukcje nieskomplikowane. Wynika to z tego, że proste dachy są łatwiejsze w budowie, zdecydowanie mniej kłopotliwa jest też ich eksploatacja. Wszelkie załamania to przeszkody dla spływającej z połaci wody, a kosze to miejsca, w których może gromadzić się śnieg.

Inwestor, który zdecyduje się na dach o bardziej skomplikowanym kształcie, z przełamaniami połaci, lukarnami itp., powinien zlecić jego realizację doświadczonej ekipie. Ograniczy to ryzyko przecieków i kosztownych napraw w przyszłości.

WIĘŹBA KROKWIOWO-JĘTKOWA

Więźba krokwiowo-jętkowa - schemat

Szkieletem konstrukcyjnym dachów spadzistych jest drewniana więźba dachowa. Najpopularniejsze, najprostsze i najłatwiejsze do wykonania są więźby krokwiowo-jętkowe. Nadają się tylko na dachy dwuspadowe. Najlepiej sprawdzają się w konstrukcjach o nachyleniu przynajmniej 30° i rozpiętości do 10 m.

Wszystkie wiązary takiej więźby są jednakowe. W najprostszym wariancie para krokwi wraz z drewnianą belką stropową tworzą zamknięty trójkąt. Zazwyczaj jednak dolne krokwie opierają się na poziomej belce - murłacie. Każda para krokwi połączona jest poziomą belką, tzw. jętką, co zmniejsza ich ugięcie. Przeważnie elementy te umieszcza się na wysokości 2/3 krokwi. W przypadku poddaszy użytkowych nie powinno być to niżej niż ok. 2,5 m od podłogi, co umożliwia swobodne chodzenie po najwyższej kondygnacji.

Największą zaletą tego wariantu jest to, że cały ciężar dachu wiązary przekazują na ściany zewnętrzne i strop. Nie są zatem potrzebne żadne podpory (np. słupy), co bardzo ułatwia zagospodarowanie poddasza.

WIĘŹBA PŁATWIOWO-KLESZCZOWA

Więźba płatwiowo-kleszczowa - schemat 

To rozwiązanie jest uniwersalne - nadaje się na dachy o rozmaitym kształcie, kącie nachylenia i niemal dowolnej rozpiętości. Cieszy się jednak mniejszym powodzeniem, ponieważ tego typu konstrukcja jest bardziej skomplikowana, a więc trudniejsza do wykonania.

Zasadniczym elementem nośnym nie są krokwie, a poziome elementy zwane płatwiami, na których krokwie się opierają. Skrajne płatwie leżą na stropie bądź ściance kolankowej, pozostałe zaś opierają się na słupach stojących na stropie. Słupy te umieszcza się co 3-5 krokwi.

Dopuszczalna rozpiętość dachu zależy od rozstawu płatwi. To one bowiem przekazują cały ciężar na słupy, a te z kolei na strop. Więźba płatwiowo-kleszczowa musi być więc zaprojektowana tak, aby słupy znalazły się nad ścianami nośnymi, słupami lub podciągami dolnej kondygnacji. Konieczność wykonania takich przegród na niższych kondygnacjach to jedno z istotnych ograniczeń.

Drugim są wspomniane słupy na poddaszu, które utrudniają jego aranżację. Bez zgody konstruktora nie wolno ich usuwać ani przesuwać. Można je natomiast ukryć wewnątrz ścian działowych. Niektórzy działają odwrotnie i eksponują drewniane elementy, które nadają specyficzny charakter poddaszu.

WIĄZARY KRATOWE

Wiązar kratowy - schemat

Alternatywą dla powyższych, tradycyjnych konstrukcji ciesielskich są tzw. wiązary kratowe (kratownice). Wytwarza się je przeważnie z desek o np. 4-centymetrowej grubości, łączonych przy pomocy stalowych płytek kolczastych. Zaletą wiązarów kratowych jest to, że można je stosować na skomplikowanych dachach o dowolnym kącie nachylenia i rozpiętości dochodzącej do 30 m.

Charakteryzują się dużą sztywnością, nie wymagają podpór pośrednich. Zwykle rozstawia się je gęsto, co 40-60 cm. Mogą mieć przy tym bardzo różną formę - od kratownic nadających się tylko na niskie, nieużytkowe strychy, po belki kratowe zastępujące krokwie o dużym przekroju i pozwalające na swobodna aranżację poddasza (bez dodatkowych podpór). Wiązary powstają najczęściej w wyspecjalizowanym zakładzie, a montaż konstrukcji na dachu jest bardzo szybki - fachowcy mogą się z nim uporać zaledwie w jeden dzień.

Norbert Skupiński

Ostatnio dodane produkty

Prefabrykowane elementy ścian domów
Prefabrykowane elementy ścian domów
SAWE Wojciech Sikora
Jesteśmy firmą zajmującą się budową domów  w systemie „pod klucz’ Proponowany przez nas system budowy domów oparty jest na technologii szkieletu drewnianego stosowanego od 75 lat ...
Wiązary na domy typu Bungalow
Wiązary na domy typu Bungalow
Wiązary Burkietowicz
W przypadku planowanej budowy typu „bungalow" mamy możliwości znaczącego „odchudzenia" kosztów inwestycj.Podstawową zaletą są jest eliminacja kosztownego i ciężkiego stropu betonowego. ...
Wiązary dachowe na ujeżdżalni
Wiązary dachowe na ujeżdżalni
HATEK Janusz Zaręba Sp. j.
Konstrukcja: ramowa z pasem dolnym łukowym Wymiary [m]: 20 x 40 Wysokość użytkowa w najniższym punkcie [m]: 4,20  
Wiązary na budynki mieszkalne typu BUNGALOW
Wiązary na budynki mieszkalne ...
Eraga
Wiązary na budynki mieszkalne typu BUNGALOW
KRATOWNICE DREWNIANE ŁĄCZONE PŁYTKĄ KOLCZASTĄ
KRATOWNICE DREWNIANE ...
KASPER Polska Sp. z o.o.
Technologia łączenia kratownic stalowymi płytkami kolczastymi pozwala na optymalne wykorzystanie statycznych własności drewna. Płytki kolczaste łączą elementy drewniane na małej powierzchni, ...
Prefabrykowane konstrukcje drewniane
Prefabrykowane konstrukcje drewniane
Inter-Lers
Wiązary dachowe stosujemy na obiektach: budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne, budynki użyteczności publicznej, budynki inwentarskie, obiekty handlowe, obiekty sportowe, hale magazynowe ...
Zobacz produkty: