Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy z betonu komórkowego

Xella Polska jednym z prekursorów technologii BIM

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2015-04-17

BIM to idea, według której wszyscy uczestnicy procesu budowlanego pracują na jednym, trójwymiarowym modelu. Xella Polska, jako jeden z pierwszych producentów budowlanych w kraju stworzyła aplikację, która pozwoli jej produktom zaistnieć w świecie technologii BIM. Umożliwi to nakładka Rev-X dla programu Revit.

Od lat cała branża architektoniczno-budowlana zmierza do coraz silniejszego zintegrowania procesu projektowego z budową i późniejszym użytkowaniem obiektu. Służyć ma temu BIM (z angielskiego Building Information Modeling), czyli system modelowania informacji o budynku.

BIM wychodzi daleko poza fazę opracowywania dokumentacji projektowej. To modelowanie informacji od momentu rozpoczęcia inwestycji, poprzez projekt, realizację, użytkowanie obiektu i jego konserwację, aż po wyburzenie. Czasami nazywa się go projektowaniem 5D, bo do modelu trójwymiarowego dodaje czwarty wymiar czasu (harmonogram inwestycji) oraz wymiar finansowy (kosztorys i budżet).

W krajach anglosaskich i skandynawskich BIM jest już standardem w przypadku publicznych inwestycji. Szacuje się, że technologia BIM pozwala zaoszczędzić od 5 do 20% kosztów inwestycji. W najbliższych latach będzie to również unijny wymóg. 14 stycznia 2014 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która mówi o rekomendowaniu stosowania elektronicznych narzędzi modelujących w procesie zamówień publicznych. To zachęta, która może zrewolucjonizować prowadzenie inwestycji publicznych w całej Unii Europejskiej. Na te zmiany musi również przygotować się Polska.

BIM nie jest trójwymiarowym modelem składającym się z tylko linii, czy punktów. Tworzą go parametryczne obiekty zorganizowane w bibliotekach, przykładowo to konkretne modele okien, czy elementy murowe ścian. Biblioteki elementów mogą być tworzone przez dostawców oprogramowania, projektantów, ale również producentów materiałów budowlanych. I właśnie tutaj Xella Polska odkryła swoją szansę na zaistnienie w świecie technologii BIM.

Jako jeden z pierwszych producentów materiałów budowlanych w Polsce stworzyła nakładkę dla programu Revit, najpopularniejszego na świecie narzędzia wykorzystującego ideę BIM. Jego producent – firma Autodesk, znana m.in. z AutoCAD-a – to potentat w dziedzinie oprogramowania dla architektów i konstruktorów.

Opracowana przez Xella Polska nakładka Rev-X to specjalna aplikacja będąca samoinstalującą się biblioteką zawierającą wszystkie materiały Ytong, Silka i Multipor. Pozwala projektantom na automatyczny dobór konkretnych bloczków, nadproży czy innych elementów w projekcie. Od razu można je zobaczyć w modelu trójwymiarowym. Równolegle dostępne są analizy ilościowe użytych materiałów wraz z ich cenami. W każdym momencie można więc wygenerować kosztorys, jak i przesłać zamówienie na zakup materiałów do odpowiednich punktów dystrybucji.

Nakładka Rev-X umożliwia projektantom szybko wybrać optymalne rozwiązania materiałowe – najlepszą grubość ściany konstrukcyjnej czy zewnętrznej, by przenosiła zakładane obciążenia, czy spełniała odpowiednie wymogi termiczne.

Zachęcamy do pobrania aplikacji Rev-X. Dostępna jest na stronie internetowej ytong-silka.pl: https://www.ytong-silka.pl/pl/bim-modelowanie-informacji-o-budynku.php

Aby ułatwić korzystanie z nowej nakładki, przygotowano przystępny podręcznik użytkownika oraz pomocne tutoriale - link tutaj.

źródło i zdjęcia: Xella

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny