Aktualności

Firma Cebud przedstawia kominki konwekcyjne z wkładem grzewczym (kominki II generacji)

15.06.2015

Jest to jak do tej pory najbardziej rozpowszechniony sposób budowy kominków w Polsce. Wytwarza on duże ilości gorącego powietrza, ogrzewając pomieszczenie, w którym stoi. Jego największą zaletą jest uzyskiwanie w bardzo krótkim czasie olbrzymich ilości gorącego powietrza.

Ciepło odzyskiwane jest w wyniku przepływu powietrza przez komorę grzewczą kominka. Powietrze z pomieszczenia wpada do komory kominka w jej dolnej części, ogrzewane jest przez korpus paleniska, a następnie wydostaje się przez kratki w obudowie z powrotem do pomieszczenia.

Ciepło, zatem rozprzestrzenia się w pokoju na zasadzie mieszania powietrza. Przy okazji można wykorzystać wytworzone ciepło, przesyłając je do innych pomieszczeń w domu za pomocą przewodów wentylacyjnych systemu "DGP"(Dystrybucja Gorącego Powietrza). W tym typie budowy podłącza się wkład kominkowy najczęściej bezpośrednio do komina, jednak dla zwiększenia efektu cieplnego zaleca się stosowanie różnego rodzaju radiatorów.

Obudowy kominków konwekcyjnych najczęściej wykonane są z materiałów izolacyjnych, takich jak gips lub beton komórkowy z elementami z kamienia naturalnego. Całość obudowy jest w takich przypadkach od środka zaizolowana, a powierzchnia obudowy pozostaje chłodna. Do obudowania kominków konwekcyjnych stosuje się również kafle piecowe, jednakże – mimo ich nagrzewania – stanowią one jedynie element dekoracyjny kominka.

Zaletami tego rozwiązania są również: prosty montaż, dostępność materiałów oraz niski koszt wykonania kominka. Kominki konwekcyjne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokim zapotrzebowaniu na energię cieplną, w domach o słabej izolacji cieplnej oraz tam, gdzie jest potrzeba szybkiego dogrzania pokoi.

Niestety, w nowobudowanych domach o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną kominki te powodują bardzo szybkie przegrzanie pomieszczeń i dyskomfort w użytkowaniu. Konstrukcja kominka konwekcyjnego sprawia, że cała energia cieplna jest bezpośrednio po wytworzeniu przekazywana wprost do pomieszczenia. Wadą kominków konwekcyjnych jest fakt, że powodują ciągły ruch powietrza we wnętrzach i przemieszczanie się wraz z nim kurzu i alergenów, co powoduje dodatkowo zabrudzenie okolic kratek wylotu gorącego powietrza. Zjawiska te dodatkowo intensyfikuje zastosowanie dystrybutora powietrza z wentylatorem.

Takie rozwiązanie jest idealne, jeśli na niewielkiej powierzchni wymagana jest duża moc grzewcza uzyskiwana na zasadzie konwekcji, czyli przez szybkie podgrzanie opływającego wkład powietrza.

źródło i zdjęcia: Cebud

Firma powiązana:

Cebud s.c. Maria i Jacek Ręka

Telefon 12 637 36 23, 12 637 92 88, 660 611 169, 795 464 006
www.cebud.eu
cebud@cebud.eu, marketing@cebud.eu

Cebud s.c. Maria i Jacek Ręka