Aktualności

Wodne ogrzewanie ścienne PURMO: energooszczędne rozwiązanie dla twojego domu

15.04.2015

System wodnego ogrzewania ściennego – niegdyś niedoceniany, obecnie cieszy się rosnącą popularnością na polskim rynku instalacyjnym. Ogrzewanie ścienne może pełnić funkcję wyłącznego systemu ogrzewania lub pracować jako system dodatkowy wspomagający ogrzewanie podłogowe. Wielość korzyści wynikających z jego użytkowania przemawia do coraz większego grona instalatorów polecających usługę swoim klientom.

Wodne ogrzewanie ścienne to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie m.in. w budynkach zabytkowych, gdzie niemożliwa jest instalacja ogrzewania podłogowego z  powodu cennych posadzek, w pomieszczeniach, w których podgrzewanie innych powierzchni byłoby szkodliwe, ale także w przypadku gdy ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie samo pokryć zapotrzebowania na ciepło.

Zalety wodnego ogrzewania ściennego

Jedną z największych zalet wodnego ogrzewania ściennego jest fakt, że system pozostaje całkowicie niewidoczny dla oka. Ogrzewanie ścienne w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym jest w stanie zapewnić ciepło nawet w dużych i otwartych przestrzeniach typu lobby, pozwalając jednocześnie zrezygnować z montażu dodatkowych grzejników na ścianach.

Dzięki dużej powierzchni grzewczej system zapewnia komfort cieplny oraz pozwala znacząco zaoszczędzić na eksploatacji z uwagi na niską temperaturę zasilania (ok. 40-45oC). Decydując się na ogrzewanie ścienne nie musimy rezygnować z drewnianego parkietu czy grubych, eleganckich dywanów jak w przypadku ogrzewania podłogowego, a przy tym nie dotyczą nas ograniczenia w kwestii aranżacji przestrzeni.

Ogrzewanie ścienne zastosowane na ścianie zewnętrznej niweluje dyskomfort i uczucie chłodu, tworząc "aktywną izolację" ściany. Co więcej, system ma mniejszą bezwładność niż system ogrzewania podłogowego, ponieważ jest przykryty cienką warstwą tynku (zazwyczaj ok. 1cm) i może osiągać wyższe temperatury powierzchni (nawet do 35oC) bez niekorzystnego wpływu na samopoczucie osób przybywających w pomieszczeniu. To niewątpliwie nowoczesne i wygodne rozwiązanie oferuje m.in. marka Purmo. Polecany system izolacji Railjet może być montowany zarówno na ścianach wewnętrznych jak i  zewnętrznych, a jego instalacja nie należy do skomplikowanych czynności.

Łatwy montaż i wygodne sterowanie

Rury montuje się na surowej ścianie za pomocą listew łączonych na zatrzask, a następnie pokrywa warstwą tynku. Listwy przystosowane są do montażu rur o średnicach 14, 16 i 17 mm. W celu uzyskania najlepszego efektu, warto rozważyć zakup innowacyjnej rury PexPenta 14x2mm lub PE-RT/AL./PE-RT 14x2mm marki Purmo. Przed montażem ogrzewania ściennego warto również bardzo dokładnie zastanowić się w którym miejscu planujemy zabudować ścianę, a następnie wykluczyć ją z orurowania.

Gotowej ściany nie powinno pokrywać się także materiałami o właściwościach termoizolacyjnych (np. drewno, korek czy pianka) oraz nawiercać, ryzykując uszkodzenie rur grzewczych znajdujących się pod tynkiem. Sterowanie systemem polega na indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach przez zamontowane na ścianach termostaty.

Ogrzewanie ścienne możemy również w bardzo prosty sposób wykorzystać jako system chłodzenia budynku w okresie letnim. Wystarczy zastosować pompę ciepła z modułem chłodzenia lub wytwornicę wody lodowej oraz specjalny system sterowania i regulacji. W ten sposób dodatkowo zmniejszymy koszty inwestycyjne, wykorzystując jedną instalację do ogrzewania w okresie jesienno-zimowym i chłodzenia w okresie letnim.

Purmo bardzo serdecznie zaprasza do odwiedzenia strony internetowej http://www.purmo.com/pl/

źródło i zdjęcia: Rettig Heating

Firma powiązana:

Rettig Heating

Telefon 22 544 10 00
www.purmo.pl
purmow@purmo.pl

Rettig Heating