Aktualności

De Dietrich: zalety kotłów kondensacyjnych

14.04.2015

Kotły kondensacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Są to rozwiązania grzewcze, cechujące się wysoką sprawnością, które gwarantują ich użytkownikom komfort cieplny. Z jakich powodów warto zainstalować je w swoich domach lub mieszkaniach?

De Dietrich: zalety kotłów kondensacyjnychCeny paliw stosowanych w kotłach tradycyjnych wciąż rosną. Dodatkowo, urządzenia te w dużym stopniu wpływają na poziom niskiej emisji. Wymagają również dużego zaangażowania domowników. Doskonałą alternatywę dla nich stanowią kotły kondensacyjne o wysokiej sprawności.

Co to jest kondensacja?

Proces, jakim jest kondensacja, polega na przejściu pary wodnej ze stanu gazowego w stan ciekły. Dzięki temu odzyskujemy tzw. ciepło utajone. Na tej zasadzie opiera się działanie kotłów kondensacyjnych.

Do produktów spalania w kotłach kondensacyjnych należą m.in. dwutlenek węgla oraz para wodna. Temperatura przy powierzchni palnika dochodzi nawet do kilkuset stopni. Następnie jest ona przekazywana do wody grzewczej, która przepływa przez wymiennik. Został on skonstruowany w taki sposób, aby sprowadzać temperaturę spalin poniżej punktu rosy. Dzięki temu para wodna skrapla się. W efekcie zostaje wytworzona energia.

Wynika z tego, że kotły kondensacyjne do swojej pracy wykorzystują nie tylko energię chemiczną, lecz również używają dodatkowego ciepła, znajdującego się w spalinach, a dokładniej w parze wodnej, będącej wynikiem spalania.

W przypadku gazowych kotłów kondensacyjnych w wyniku spalania 1 m³ gazu ziemnego powstaje 2 m³ pary wodnej. W efekcie jej skondensowania uzyskuje się 1,6 litra wody, czyli kondensatu.

Wysoka sprawność

Kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką sprawnością przede wszystkim dlatego, że wykorzystują dodatkowe ciepło zawarte w spalinach. Dodatkowo, urządzenia te zostały skonstruowane w taki sposób, aby minimalizować straty ciepła. Jest ono odbierane spalinom i oddawane do celów grzewczych.

Urządzenia te działają jeszcze bardziej efektywnie, gdy temperatura systemu ogrzewania jest niższa. W efekcie idealnie nadają się do pracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, np. podłogowym. W rezultacie przekłada się to na obniżenie rachunków np. za gaz (jeśli posiadamy gazowy kocioł kondensacyjny).

Należy pamiętać o tym, że kotły kondensacyjne równie dobrze współpracują z tradycyjnymi grzejnikami.

De Dietrich - ikona kondensacji

De Dietrich w swojej bogatej ofercie posiada m.in. stojące i wiszące kotły. Dodatkowo, w zależności od rodzaju stosowanego paliwa, można wybrać urządzenie gazowe lub olejowe.

Zeszłej jesieni na rynku pojawił się DuoTec Compact. Urządzenie to zostało wyposażone w toroidalny wymiennik główny ze stali nierdzewnej z pogłębioną modulacją 1:7 oraz pompą elektroniczną. Zastosowano w nim nowoczesny system GAC (gas adaptive control), pozwalający na kontrolowanie w sposób ciągły sprawności procesu spalania mieszanki gazowo-powietrznej - wyjaśnia Waldemar Matuszyński, Product Manager, De Dietrich Technika Grzewcza (http://dedietrich.pl/).

Jednym z najbardziej znanych urządzeń marki De Dietrich jest gazowy wiszący kocioł kondensacyjny MCR3. Jego wymiennik ciepła został odlany jako monoblok ze stopu aluminium i krzemu, wolny od naprężeń termicznych i mechanicznych. Cechuje go wyjątkowa odporność na osadzanie się kamienia kotłowego.

Kocioł MCR3 jest fabrycznie przystosowany do współpracy z pojemnościowymi podgrzewaczami c.w.u. Urządzenie posiada również ośmioletnią gwarancję na wymiennik główny kotła - dodaje Waldemar Matuszyński, Product Manager, De Dietrich Technika Grzewcza (http://dedietrich.pl/).

Popularnymi rozwiązaniami są także takie kotły kondensacyjne jak: Innovens MCA, Modulens AGC oraz Twineo EGC.

Kotły kondensacyjne zapewniają doskonały komfort cieplny oraz pozwalają zredukować rachunki za ogrzewanie. Z powodzeniem można je połączyć z tradycyjnymi grzejnikami oraz niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Są solidną inwestycją na lata.

źródło i zdjęcie: De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.