Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy wapienno-piaskowe

Grupa Silikaty: Izolacyjność akustyczna ścian budynków użyteczności publicznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2015-04-09

Cisza i spokój sprzyjają nie tylko zwiększonej efektywności wykonywania obowiązków zawodowych w pomieszczeniach biurowych. W przypadku obiektów edukacyjnych pomagają
w skupieniu się na nauce, a w budynkach opieki zdrowotnej umożliwiają szybszy powrót do zdrowia. Dzięki dużej gęstości bloczków silikatowych, ściany wzniesione przy ich użyciu gwarantują tego rodzaju komfort bez ponoszenia nadmiernych nakładów inwestycyjnych.

Obiekty użyteczności publicznej, do których należą m.in. budynki urzędów, a także szkoły, przedszkola, żłobki oraz szpitale i ośrodki zdrowia, to miejsca o zwiększonym poziomie hałasu. Jego źródłem jest nie tylko wysoka liczba odwiedzających ale również wszelkiego rodzaju instalacje wewnętrzne – przede wszystkim wodno-kanalizacyjne oraz wentylacyjne. W nowoczesnym budownictwie, uwzględniającym nie tylko podstawowe walory użytkowe obiektów, ale biorącym pod uwagę także atmosferę i komfort, w jakich przebywać będą osoby korzystające z poszczególnych pomieszczeń, konieczne staje się zatem stosowanie takich rozwiązań materiałowych, które zapewnią odpowiedni stopień izolacyjności akustycznej. Właściwości bloczków silikatowych powodują, że wznoszone przy ich wykorzystaniu ściany gwarantują prawidłową ochronę nie tylko przed hałasami dochodzącymi z zewnątrz budynków, ale również tymi, które emitowane są przez urządzenia i instalacje znajdujące się bezpośrednio na ich terenie – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

Komfort akustyczny zapewniony na etapie projektu

Choć badania izolacyjności akustycznej można wykonać dopiero po zakończeniu realizacji inwestycji, to już podczas projektowania obiektu istotny jest dobór materiałów, które pozwolą osiągnąć poziom zadowalający i określony przepisami Prawa budowlanego. Mimo rosnącej świadomości i nowoczesnych technologii wykorzystywanych przez producentów różnego rodzaju urządzeń, elementów oraz izolacji wchodzących bezpośrednio w skład instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych, to wciąż przegrody wewnętrzne odgrywają kluczową rolę w niwelowaniu hałasów mających znaczący wpływ na komfort użytkowników pomieszczeń. Długotrwały, jednostajny dźwięk powoduje bowiem zaburzenia kondycji psychicznej oraz fizycznej człowieka. Wyeliminowanie hałasów jest zasadniczą kwestią zwłaszcza przy projektowaniu obiektów, w których pracownicy bądź użytkownicy spędzają dużą ilość czasu. Na szczególną uwagę zasługują budynki użyteczności publicznej, które nie tylko zgodnie z obowiązującym prawem muszą być przyjazne dla użytkownika. To przede wszystkim w interesie inwestora jest zapewnienie odpowiedniego poziomu izolacyjności akustycznej, dlatego już na etapie planowania obiektu powinien we współpracy z projektantem zadbać o tę kwestię.

Ściany, które gwarantują ochronę przed poziomem hałasu wskazanym przez obowiązujące normy, mogą być wykonane z różnego rodzaju bloczków silikatowych. W szczególności do tego zadania przeznaczone są bloczki o podwyższonych właściwościach izolacyjnych typu: SILIKAT A, SILIKAT APLUS, SILIKAT A12. Te rodzaje elementów charakteryzują się wyższą gęstością, co w głównej mierze odpowiada za redukcję przedostających się między pomieszczeniami dźwięków. Są także wykonane z dużą dokładnością, dzięki czemu ich powierzchnie czołowe są gładkie i równe. Gwarantuje to nie tylko jednolitą izolacyjność akustyczną na całej płaszczyźnie ścian, ale z uwagi na konieczność precyzyjnego wypełnienia spoin pionowych, także dodatkową redukcję dźwięków na łączeniach poszczególnych bloczków – wyjaśnia Joanna Nowaczyk.

Spokojna atmosfera dzięki bloczkom silikatowym

Naturalne materiały, z których wykonane są konstrukcyjne elementy silikatowe, tworzą zwartą strukturę materiałową umożliwiającą efektywne tłumienie różnego rodzaju dźwięków. Jest to szczególnie istotne w miejscach długotrwałego przebywania osób wymagających odpowiedniego komfortu akustycznego, potrzebnego im do pracy, nauki bądź rekonwalescencji. Obiekty użyteczności publicznej wyposażone są w zdecydowanie większą liczbę urządzeń i przewodów różnego rodzaju instalacji powodujących hałas.  Duże znaczenie ma także ich zwiększona przepustowość – zwiększona liczba szerszych rur wodnych i kanalizacyjnych, a także przewodów wentylacyjnych powoduje, że dźwięki mogą się kumulować i być zdecydowanie bardziej uciążliwe. Dochodzą do tego także odgłosy wydawane przez urządzenia pompujące wodę, odprowadzające ścieki, czy zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Przy nieodpowiedniej izolacji akustycznej nie tylko zakłócają one codzienne funkcjonowanie użytkowników obiektów, ale dodatkowo mogą trwale wpływać na ich samopoczucie. Szczególne znaczenie ma zatem zagwarantowanie właściwej ochrony przed hałasami w placówkach edukacyjnych. To właśnie w nich dzieci i młodzież, ale także kadra dydaktyczna, potrzebują atmosfery spokoju sprzyjającej skupieniu, a tym samym przekazywaniu i przyswajaniu wiedzy. Również w szpitalach, przychodniach, czy obiektach, w których znajdują się gabinety zabiegowe, ważne jest ograniczenie wszelkiego rodzaju hałasów. Pacjenci narażeni na stres związany z pogorszeniem ich stanu zdrowia, nie powinni bowiem odczuwać dodatkowego dyskomfortu wynikającego z nieprawidłowości w zakresie izolacji akustycznej pomieszczeń.

W tego rodzaju obiektach poza zastosowaniem bloczków silikatowych o wysokiej gęstości, można wykorzystać także technikę budowania ścian, w której elementy te będą przylegały do siebie dłuższą krawędzią. Powstają wówczas szersze przegrody, które stanowią lepszą  barierę dla rozchodzących się dźwięków – podkreśla Joanna Nowaczyk.

źródło i zdjęcia: SILIKATY

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny