Aktualności

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

20.03.2015

W Polsce, według GUS, prawie 50 proc. gospodarstw oraz przedsiębiorców wykorzystuje do ogrzewania paliwa stałe, w tym węgiel. Analizując koszty ogrzewania okazuje się, że ciepło pozyskane ze spalania węgla kamiennego kosztuje najmniej. Oznacza to, że węgiel jeszcze długo będzie dominującym paliwem stosowanym do ogrzewania. A dzieje się tak ze względów ekonomicznych  oraz  za sprawą nowych urządzeń grzewczych.

Przez wiele lat w kotłowniach stosowane były przestarzałe kotły jednokomorowe. Aktualnie w sprzedaży są kotły na węgiel z podajnikiem automatycznym, z wydzieloną komorą spalania. W odróżnieniu od starszych modeli te nowe mają wyższą sprawność, możliwość automatycznej regulacji procesu spalania. Spaliny z nowoczesnych systemów grzewczych są mniej uciążliwe  dla środowiska.

Bardzo ważne: takie paliwo musi być suche.  Wilgotny węgiel nie tylko zakłóca pracę kotła, co może doprowadzić do jego uszkodzenia, ale znacznie skraca jego żywotność. Jeśli więc ktoś stosuje lub zamierza wykorzystywać węgiel do ogrzewania, to jego zakup i transport warto zaplanować kiedy na dworze jest ciepło i sucho, np. latem.

Nie jesteśmy wówczas narażeni na uciążliwe kolejki, a producenci oferują węgiel w korzystnych cenach – słowem oszczędzamy. Mówiąc obrazowo: takie zakupy są inwestycją lepszą niż najkorzystniejsza lokata bankowa.

Zbigniew Stopa
Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

www.lw.com.pl

Lubelski Węgiel Bogdankaźródło i zdjęcia: Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.
Zobacz produkty: