Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy wapienno-piaskowe

Bloczki silikatowe Grupy SILIKATY odpowiednie dla zrównoważonego budownictwa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2015-02-23

Decydując się na dobór materiałów do realizacji projektu budowlanego, inwestorzy jako jeden z głównych czynników rozpatrują ich ekologiczność. Wykorzystując bloczki silikatowe otrzymują gwarancję, że obiekt będzie nie tylko przyjazny środowisku, ale również nie będzie wymagał zwiększonych nakładów na eksploatację.

Zrównoważone budownictwo to nie tylko obowiązujący dziś trend, ale również realne działania, które pozwalają na realizację inwestycji odpowiadającej założeniom ekologicznym, ekonomicznym oraz ergonomicznym. Aby je osiągnąć, konieczny jest dobór odpowiednich materiałów, które sprawiają, że przygotowany obiekt nie wpłynie negatywnie na jego bezpośrednich użytkowników oraz na środowisko, ale dodatkowo pomoże ograniczyć wykorzystanie energii. W kwestii ergonomii, zasadniczą sprawą, którą mogą zagwarantować odpowiednie materiały konstrukcyjne, jest osiągnięcie wygody termicznej, akustycznej i wizualnej. Odpowiedzią na wymienione wymagania, są bloczki silikatowe. Są to produkty, które dzięki zastosowanym w procesie ich wytwarzania naturalnym surowcom, nie powodują problemów zdrowotnych oraz nie są szkodliwe dla środowiska, ale także dzięki swoim właściwościom akumulacyjnym, w wymierny sposób pomagają obniżyć koszty związane z eksploatacją obiektów – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

Budowa w zgodzie z naturą

Silikaty wytwarzane są z piasku, wapna i wody, co powoduje, że przygotowane z nich elementy posiadają te same właściwości, którymi pierwotnie cechują się te surowce. Tym samym stężenie pierwiastków promieniotwórczych jest w nich minimalne i wynosi zaledwie f1<0,16 Bg/kg, f2<20 Bg/kg (dla porównania w przypadku ceramiki osiągane wartości to f1<0,54 Bg/kg, f2<70 Bg/kg , a w przypadku betonu komórkowego popiołowego f1<0,60 Bg/kg, f2<90 Bg/kg), przy czym obowiązujące normy to f1<1,2 Bg/kg, f2<240 Bg/kg. Jest to spowodowane również tym, że podczas produkcji zastosowana jest jedynie technologia wysokociśnieniowego nasycania piasku i wapna parą wodną, bez dodawania jakichkolwiek innych substancji chemicznych. Dzięki temu bloczki silikatowe umożliwiają tworzenie obiektów, w których pomieszczenia zapewniają bezpieczeństwo ich użytkowników, ale także mają nieinwazyjny wpływ na otaczające je środowisko – podkreśla Joanna Nowaczyk.

Ekologia ograniczająca koszty

"Zielone budownictwo" to przede wszystkim korzystanie z naturalnych materiałów i surowców, ale także osiągnięcie finalnego efektu, który będzie w jak najmniejszym stopniu wpływał na wysokość opłat eksploatacyjnych. Bloczki silikatowe zapewniają realizację inwestycji, która jest przyjazna dla środowiska, atrakcyjna ekonomicznie pod względem utrzymania i co najważniejsze gwarantuje użytkownikom stworzenie jak najlepszych warunków klimatycznych w poszczególnych pomieszczeniach. Elementy wapienno-piaskowe są wyjątkowo wytrzymałe na ściskanie, dzięki czemu bez dodatkowego zakresu prac budowlanych, można przy ich zastosowaniu wznosić wielokondygnacyjne budynki. Duża gęstość bloczków wynosząca od 1400 do 2200 kg/m3 sprawia, że dobrze akumulują ciepło i tym samym zmniejszają koszty energii, co jest szczególnie istotne w okresie grzewczym. Silikaty mogą być również z powodzeniem stosowane na zewnątrz. Charakteryzują się niską nasiąkliwością oraz mrozoodpornością, dzięki czemu można ich używać do budowy ścian elewacyjnych – dodaje Joanna Nowaczyk.

Zalety tak prostego materiału, jakim są bloczki silikatowe, powodują, że zyskuje on coraz większe uznanie nie tylko u inwestorów indywidualnych, ale także firm deweloperskich, czy ekip wykonawczych. Elementy wapienno-piaskowe to nowoczesny materiał budowlany, wykonany
z tradycyjnych surowców, który pozwala na oszczędności na każdym etapie budowy, a później także podczas wieloletniej eksploatacji obiektów.

źródło i zdjęcia: SILIKATY

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny