Aktualności

Polskie osiedla oszczędzają dzięki prognozie pogody

18.03.2011

eGain forecasting™, jeden z najbardziej nowoczesnych systemów regulacji temperatury w budynkach, już działa w Polsce. Szwedzki system uwzględnia codziennie aktualizowaną prognozę pogody. Dzięki temu pozwala on z wyprzedzeniem przewidzieć, jak skutecznie ogrzać budynek, a jednocześnie zmniejszyć zużycie energii.

Polskie osiedla oszczędzają dzięki prognozie pogody

Innowacyjne rozwiązanie powstało przede wszystkim z myślą o budynkach wielorodzinnych. System eGain forecasting™ zadebiutował w Polsce jesienią 2010 roku. Odbiorniki prognozy pogody i rejestratory klimatu zostały już zainstalowane między innymi w domach energooszczędnych, spółdzielniach mieszkaniowych w Otwocku, Ożarowie Mazowieckim i Łomży.

Użytkownicy systemu redukują zużycie energii średnio o 10%, a korzyści ekonomiczne są proporcjonalne do powierzchni budynku. Analiza temperatur i wilgotności w mieszkaniach pozwala ekspertom energetycznym eGain ustalać słabe punkty instalacji cieplnej budynków. Najlepsze efekty uzyskuje się w wyniku długoterminowej współpracy specjalistów eGain z właścicielami budynków.

Traktujemy budynek kompleksowo. Nie opieramy się jedynie na aktualnych wskazaniach temperatury, ale uwzględniamy także inne istotne parametry pogody oraz własności fizyczne budynku. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie zużycia ciepła i poprawa komfortu termicznego w mieszkaniach. Spadek zużycia energii to oczywiście niższe rachunki, ale też mniejsze zanieczyszczenie środowiska” – mówi Zbigniew Kidawa, Dyrektor Zarządzający eGain Polska.

Źródło: Weber Shandwick

Więcej