Aktualności

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROC

16.01.2015

W Finladnii do realizacji eksperymentalnego projektu renZeroTM wybrano tak zwany typowy dom fińskiego weterana wojny w Luumäki ­ miejscowości położonej na finlandzkiej wsi we wschodniej części kraju. Jest to parterowy dom z mansardą i piwnicą o ścianach wykonanych na zasadzie drewnianej konstrukcji szkieletowej, z drewnianym wykończeniem elewacji i blaszanym dachem. Konstrukcja budynku pozostała niezmieniona od momentu ukończenia budowy, czyli od 1948 roku. Powierzchnia ogólna domu to 182 m².

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROC

W Finlandii, podobnie jak w Szwecji, do izolacji ścian zastosowano nowy produkt Paroc, stworzony właśnie na potrzeby projektów renZeroTM ­ płyty "energia". Są to naklejone na sklejkę płyty o włóknach zorientowanych pionowo (lamellowe) z rowkami wentylacyjnymi, zapewniające szybkie usuwanie wilgoci z konstrukcji. Za pomocą połączeń rowków ukształtowanych na krawędziach sklejki i języczka oraz z użyciem kleju zapewnia się szczelne połączenie elementów oraz nieprzepuszczalną izolację konstrukcji budynku. Przy stosowaniu tych specjalnych płyt mostki termiczne były minimalne, przy ich pomocy wzmocniono drewniane konstrukcje nośne budynku oraz ukształtowano niepalną, bezszwową powłokę budynku. Używając takich samych elementów, po usunięciu starego pokrycia dachu, ocieplono również konstrukcję spadzistego dachu, następnie wykonano wykończenie przy użyciu nowego pokrycia dachowego z blachy.

Podczas tworzenia rozwiązań projektu renZeroTM stawiano zadanie stworzenia takich wyrobów i sposobów renowacji domów jednorodzinnych, które pozwoliłyby spełnić wymogi stawiane wobec budynków o energii bliskiej zeru oraz które można by było zastosować w projektach renowacji domów o drewnianej konstrukcji, budowanych w latach 1940-1980 w Szwecji i Finlandii.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCW Finlandii modernizacja domu indywidualnego renZeroTM została rozpoczęta od fundamentu i dachu. Po usunięciu starego wykończenia elewacji z desek oraz pokrycia dachowego ocieplono cokół domu, a na całej długości dachu ułożono specjalne panele izolacyjne.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROC

Na kalenicy, gdzie łączą się płyty ocieplające dach, uformowano rynienkę, którą wypełniono granulatem wełny kamiennej a potem zamknięto.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCWszystkie połączenia szczelnie zaklejono specjalnymi taśmami uszczelniającymi z systemu PAROC Conci.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCNastępnie na uformowanej na dachu warstwie ocieplenia wykonano konstrukcję więźby i hydroizolacji do zamocowania pokrycia dachowego z blachy.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCNa ścianach wykonanych z miękkich mat z wełny uformowano amortyzującą warstwę izolacji, zwaną również wyrównującą, dzięki której do ocieplanej powierzchni można szczelnie dopasować elementy "energia".

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCW celu zamocowania ram okiennych w konstrukcji ściennej, uformowano specjalne ramy (zamki).

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCElementy ocieplania ścian renERGIA mocowano do ścian przy pomocy specjalnych wkrętów do drewna z podwójnym gwintem, niepozwalających na zbyt mocne dociśnięcie mocowanych elementów, po przewierceniu sklejki oraz zamocowaniu w istniejących elementach szkieletu budynku. ‎Złącza między elementami były uszczelniane przy pomocy specjalnej mastyki-kleju.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCInaczej niż w wypadku zrealizowanego w Szwecji projektu renZeroTM, w Finlandii zastosowano rozwiązanie wykończeniowe ­ tynkowanie elewacji. Po zakończeniu ocieplania ścian, warstwa izolująca ciepło została pokryta tynkiem mineralnym.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCWyjątkowo dokładnie i szczelnie zostały wykończone krawędzie otworów okiennych.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROCW zmodernizowanym domu zainstalowano rekuperacyjny układ wentylacyjny, a na dachu wykonano kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody.

Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROC

Więcej informacji na stronie firmy - www.paroc.pl.

źródło i zdjęcia: PAROC

Firma powiązana:

Paroc

Telefon 61 468 21 90
www.paroc.pl
paroc.polska@paroc.com

Paroc